NIEMCY: STRIEZEL – DREZDEŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY

Drezno – urocze miasto z odbudowaną po wojennych zniszczeniach barokową starówką szczególnie piękne jest w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to ulice i place miasta zamieniają się w zimową krainę, pachnącą korzennym grzanym winem, piernikami i bakaliowym ciastem.

Najstarszym adwentowym jarmarkiem w Niemczech jest drezdeński Striezelmarkt. Pierwsze wzmianki o nim zanotowano w roku 1434, ma więc on już 581-letnią tradycję.

 

 Oryginalne drezdeńskie ciasto świąteczne Drezdener Christstollen to nieodłączny element historii i kultury tego miasta – pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1474. Przez drezdeńczyków nazywane jest pieszczotliwie „Striezel” czyli strucla i od stuleci związane jest z tym najstarszym niemieckim jarmarkiem bożonarodzeniowym – stąd nazywanym Striezelmarkt, gdzie sprzedawano drezdeńczykom te chrystusowe chleby na Boże Narodzenie. Na ten robiony z ciężkiego ciasta drożdżowego wypiek składa się co najmniej 3 kg masła i 6 kg bakalii – wyłącznie słodkich rodzynek sułtańskich lub korynckich, z dodatkiem skórki pomarańczowej i cytrynowej na 10 kg mąki! Taka strucla posypana grubą warstwą cukru pudru nazywana jest „Jezus w pieluszce”, nawiązuje do zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Innym symbolem Drezna jest „Pflaumentoffel”, figurka zrobiona z suszonych śliwek, którą można zjeść, przedstawiająca małych chłopców, w strojach kominiarzy. Pflaumentoffle nawiązują do pracy kilkuletnich chłopców, którzy na podstawie zezwolenia elektora saskiego z 1653 r. zajmowali się czyszczeniem wąskich kominów mieszczańskich domach. W XIX w. dzieci (zwane Striezelkinder) sprzedawały pflaumentoffle na bożonarodzeniowych jarmarkach w Saksonii i Rudawach. W kulturze ludowej, podobnie jak kominiarze, są one uważane za symbol szczęścia. Kojarzone są także ze św. Mikołajem, który w wielu rejonach Europy dostaje się do domów przez komin.

Świątecznych jarmarków w Dreźnie jest kilka – najsłynniejszy z nich to wspomniany już Dresdner Striezelmarkt. W dniu otwarcia jarmarku kroi się świąteczną struclę i częstuje wszystkich przybyłych gości. W niektórych miejscach Drezdener Christstollen piecze się w piecach na oczach gości.

Inne jarmarki bożonarodzeniowe rozrzucone są po całym mieście. Każdy z nich ma swój własny, indywidualny charakter. Bożonarodzeniowa Mila rozciąga się wzdłuż Prager Strasse, w południowej części miasta, wzdłuż najbardziej znanej ulicy handlowej w Dreźnie.

Znajdziemy tu liczne stoiska z regionalnymi specjałami z Drezna i okolic. Nad wszystkim góruje wysoka choinka z mnóstwem ozdób i lampek. Feeria świateł i grająca muzyka zachwyca dzieci, jak i dorosłych. W środkowej części rynku, obok hotelu Pullman zbudowano Dom Świętego Mikołaja.
Na jarmarku przy Frauenkirche znajdziemy tradycyjne saksońskie produkty, takie jak ceramika, szkło i koronki z regionu Vogtland, które sprzedawane są na Munzgasse. Główną atrakcją tego rynku jest ośmiometrowa piramida, w której obracają się ręcznie wykonane drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, pastuszków, zwierzęta, Trzech Króli oraz inne postacie związane z Bożym Narodzeniem.

Na drezdeńskich Weinachrmarktach turyści mogą liczyć na szeroki asortyment kulinarnych przysmaków i tradycyjnych produktów, takich jak ceramika z Łużyc, pierniki z Pulsnitz wypiekane z ciasta z miodem lub karmelizowanym cukrem i różnymi przyprawami, które w średniowieczu nazywane były pieprzem. Sztuka ludowa regionu Erzgebirge to miniaturowe piramidy, gwiazdy adwentowe z Herrnhut, małe drewniane figurki Räuchermänner (“Palących fajki”), anioły ze świecami, dziadki do orzechów i inne.

Spacery po mieście specjalnie przygotowane na czas adwentowy, wprowadzają przybywających do Saksonii gości w świat tutejszych świątecznych zwyczajów i tradycji.

 W tym adwentowym czasie warto wybrać się do Opery na świąteczne przedstawienia. Tradycją są też rodzinne wizyty w Operetce w okresie Bożego Narodzenia, w tym roku wystawiany jest bajkowy spektakl „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka. Oprócz koncertów organowych przy świecach w kościołach Frauenkirche i Kreuzkirche można posłuchać świątecznych oratoriów i koncertów na Striezelmarkt.

 Więcej informacji na: www.drezden.de/striezelmarkt

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top