FRANCJA: FRANCUSKIE RESTAURACJE W CZOŁÓWCE LA LISTE

17 grudnia, w obecności Laurent Fabius, Ministra Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego, w Quai d’Orsay zaprezentowany został La Liste, międzynarodowy ranking 1 000 wyjątkowych restauracji na świecie. Francja zajmuje drugie miejsce z 116 restauracjami. 3 najlepszych kucharzy również pochodzi z Francji. Jest to pierwszy międzynarodowy ranking lokali gastronomicznych w oparciu o przejrzyste i sprawiedliwe kryteria, bazujący na recenzjach licznych przewodników i stron internetowych. La Liste wyróżnia 1 000 najlepszych restauracji na świecie. Najlepiej reprezentowanymi krajami w rankingu są Japonia i Francja z ponad setką lokali, a zaraz za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Chiny, Hiszpania, Niemcy i Włochy zajmują kolejne miejsca. Z każdego z tych krajów zakwalifikowało się nieco ponad 50 restauracji.

Warto zwrócić uwagę, iż w rankingu tysiąca najlepszych restauracji Francja zajmuje 2. miejsce za Japonią. Jednak w rankingach na mniejszą skalę, przedstawiających 250,100 lub 50 najlepszych restauracji świata, to Francja staje się liderem. Restauracja Guy Savoy (Paryż), Maison Troisgros (Roannes) i Auberge du Vieux Puits (Fontjoncouse) zajmują czołówkę listy Top 10, plasując się, kolejno, na 4., 8. i 9. pozycji.

Ponadto trzej najbardziej utytułowani kucharze są Francuzami: Joël Robuchon (z 11 restauracjami), Alain Ducasse (z 7 restauracjami) i Pierre Gagnaire (również z 7 restauracjami).

Organizowany przez stowarzyszenie Les Tables des Cinq Continents(Stoły Pięciu Kontynentów) i wspierany przez sponsorów, projekt La Liste (który nie otrzymuje dofinansowania ze środków publicznych) 

zaprojektowany został przez wielodziedzinowy zespół krytyków kulinarnych, uczonych, międzynarodowych ekspertów i ambasadorów z 5 kontynentów wraz z inicjatorem, ambasadorem oraz Prezesem Atout France, Philippe Faure.

Atrakcyjność gastronomii francuskiej Francji była w centrum zainteresowania Rady Promocji Turystyki pod przewodnictwem Philippe Faure. Ranking ustalono w sposób przejrzysty i uczciwy, poprzez poniższe etapy: – spis, harmonizacja i zebranie ocen z prawie 200 przewodników i przegląd stron internetowych kilku tysięcy restauracji, – analiza ocen dotyczących karty win, obsługi i wystroju restauracji,

– weryfikacja wiarygodności przewodników przez panel około 150 000 restauratorów, – wyniki sondażu, przeprowadzonego pod nadzorem, pozwoliły ustalić wagę oceny każdego z przewodników w ogólnym wyniku każdej restauracji, – pod koniec pod uwagę zostały wzięte opinie internautów na stronach internetowych, które wpłynęły na 25% oceny końcowej.

Więcej informacji : www.laliste.com l Facebook : laliste1000 l Twitter : @laliste1000

 

Zdjęcia: HotelRestoVisio

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top