ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE: PAWILON WOLNOŚCI

Pokój, jedność, solidarność – to wartości, jakie symbolizuje Pawilon Wolności, który stanął nieopodal Ermitażu w Łazienkach Królewskich. Plenerowa instalacja będzie miejscem relaksu i wypoczynku, a jej autorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Uroczyste otwarcie odbyło się dzisiaj, 1 lipca 2023 R. Pawilon pozostanie w łazienkowskich ogrodach do końca września.

Projekt jest wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Okrągła forma pawilonu symbolizuje jedność, a w kontekście wojny w Ukrainie stał się także symbolem bezpieczeństwa. Słoneczniki oraz inne kwiaty o żółtej barwie, które wypełniają wnętrze ażurowej instalacji, stanowią nawiązanie do koloru na ukraińskiej fladze. Zadaszenie z białego płótna przywołuje na myśl żagiel wyrażający wolność. W pawilonie będzie można odpocząć od zgiełku i hałasu na specjalnie zawieszonych tam hamakach. Jego lekka, drewniana konstrukcja sprzyja kontemplacji. Kolista forma wpisuje się także w kompozycję historycznego ogrodu, jako że niegdyś dokładnie w miejscu instalacji istniała rabata kwiatowa o tym samym kształcie.

Autorami pawilonu są studenci Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. To ich praca semestralna, którą wykonywali pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii Wydziału Architektury. Stanowi ono część szerszego projektu pod hasłem „Stawiamy”, któremu przewodniczy jego inicjatorka prof. dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka. Pozostałe prace studenckie, które powstały w ramach projektu, będą prezentowane na zdjęciach przy pawilonie.

Instalacja jest również częścią międzynarodowej konferencji „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”, poświęcona szeroko rozumianej powojennej odbudowie Ukrainy. Celem wydarzenia jest wspólna dyskusja na temat związanych z tym procesem licznych wyzwań. Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 lipca w Łazienkach Królewskich i będzie transmitowana na żywo na YouTube przez Muzeum Łazienki Królewskie. Jej organizatorami są: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Informacje o Pawilonie Wolności na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/pawilon-wolnosci-w-lazienkach-krolewskich

Zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top