HISZPANIA: ATRAKCJE TENERYFY

Teneryfa jest największą i najludniejszą ze wszystkich siedmiu Wysp Kanaryjskich. Wyspa zachęca różnorodnością klimatu, fauny, flory i krajobrazu. Znajdziemy tam plaże pokryte czarnym wulkanicznym piaskiem, zachwycającą roślinność i bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną. Legenda głosi, że archipelag Wysp Kanaryjskich jest pozostałością zaginionej Atlantydy.

Teneryfa podobnie jak pozostałe wyspy archipelagu to całoroczny kierunek wyjazdów urlopowych, (średnia roczna temperatura oscyluje wokół 22 st. C.) przyjemne temperatury panują tam również w miesiącach zimowych, dlatego też przyjęło się nazywać ją wyspą wiecznej wiosny. Śnieg widoczny bywa przez kilka miesięcy na samym szczycie górującego nad wyspą wulkanu Teide, który jest jednocześnie najwyższym szczytem całej Hiszpanii. 3718 m. n.p.m. (od dna morza 7500 m). Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku.

Teneryfa bywa nazywana też „kontynentem w miniaturze” ze względu na występowanie wielu typów krajobrazu i kilku stref klimatycznych. Są tam dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Park Narodowy wulkanu Teide, oraz historyczne miasto La Laguna. Stolicą Teneryfy jest portowe miasto Santa Cruz de Tenerife położone w północno-wschodniej części wyspy, które zachwyca ładną architekturą i ciekawymi muzeami.

Znanym jest także Candeleria, miejsce popularnych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Bożej z Candeleria patronki Wysp Kanaryjskich. Z kolei położone w malowniczej dolinie pośród drzew smoczych i plantacji bananów miasteczko La Orotava słynie z pięknej architektury z czasów kolonialnych oraz, podobnie jak La Laguna, z barwnych procesji Bożego Ciała po dywanach kwiatowych.

Na Teneryfie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy przyrody (prawie połowa wyspy – 48,6% – jest objęta ochroną przyrodniczą) i wędrówek czy zwiedzania kolonialnych miast lub śladów po Guanczach, pierwotnych mieszkańcach wysp, jak i fani słońca oraz plażowania mają do dyspozycji wyjątkowe wulkaniczne czarne plaże – Los Gigantes czy Las Teresitas, która usypana została z saharyjskiego piasku.

Zadowoleni będą także wielbiciele wakacyjnej rozrywki, amatorzy intensywnego nocnego życia, którzy z pewnością doskonale zabawią się w Playa de las Americas, pełnej dyskotek, barów i restauracji, natomiast ci, którzy szukają ciszy i odpoczynku z dala od zgiełku mogą zatrzymać się w rejonie miejscowości Masca lub w którymś z uroczych miasteczek w głębi wyspy.

Wyspa ma wiele atrakcji turystycznych takich jak na przykład Siam Park w pobliżu Playa de las Americas. Ten wielki park wodny zbudowany został w stylu azjatyckim, mnóstwo w nim basenów, zjeżdżalni i torów wodnych zapewnia dobrą zabawę przez cały dzień. Warto też wybrać się do Loro Parku w Puerto de la Cruz.

Jest to duży piękny park i ogród zoologiczny z atrakcjami takimi jak: pingwinarium, akwarium, oceanarium czy delfinarium, gdzie można sobie zrobić zdjęcie np. z wielką, kolorową papugą. Głównym środkiem transportu na Wyspy Kanaryjskie, jest samolot. Z Polski leci się na nie relatywnie krótko bo tylko kilka godzin. Na wyspie są dwa międzynarodowe lotniska: port lotniczy Teneryfa-Północ (Aeropuerto de Tenerife Norte), oraz nowszy, powstały w 1978 roku port lotniczy Teneryfa-Południe (Aeropuerto de Tenerife Sud).

Teneryfa jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata. Turystyka generuje około 60% PKB wyspy. W ostatnich latach najwięcej turystów pochodziło z Wielkiej Brytanii, dalej byli turyści z Niemiec i pozostałych krajów zachodniej Europy. a ostatnio coraz więcej dociera też turystów z Polski, stąd coraz większe zainteresowanie naszym krajem branży turystycznej z Teneryfy.

         Spotkanie z Teneryfą

W czterech polskich miastach: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie, na zaproszenie Turismo de Tenerife we współpracy z Turespaña oraz Hiszpania de Luxe, odbył się Road Show “Meet the Tenerife” – spotkania polskich touroperatorów z przedstawicielami branży turystycznej Teneryfy, tej największej wyspy Wysp Kanaryjskich. Ze strony kanaryjskiej pozą Nurią Lorenzo Gutiérrez przedstawicielką turystyki Teneryfy (Turismo de Tenerife) – https://www.webtenerife.com/ udział wzięły dwie firmy DMC, sześciu przedstawicieli sieci lub obiektów hotelowych oraz enoturystyki

Zdjęcia: Tour Espana, z workshopu autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top