JAPONIA: SAPPORO – CHOPIN I PAŁAC ŁAZIENKOWSKI NA FESTIWALU ŚNIEGU

Rzeźby z lodu i śniegu przedstawiające Pałac na Wyspie – najcenniejszy obiekt Łazienek Królewskich w Warszawie w skali 1:1 – oraz Pomnik Chopina będą atrakcjami tegorocznego Festiwalu Śniegu w Sapporo w Japonii. Budowa rzeźb potrwa prawie miesiąc, a ich odsłonięcie nastąpi 4 lutego. Projekt uświetni obchody 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Festiwal Śniegu w Sapporo to wydarzenie, które co roku przyciąga nawet 2 mln turystów.

 

Każdej zimy w największym mieście wyspy Hokkaido dzięki pracy ponad 3 tysięcy osób powstają wyjątkowe, zbudowane ze śniegu i lodu „miasteczka rozrywki”, a w nich strefa sportów zimowych, bary i restauracje oraz „galerie” rzeźb – wszystkie te arcydzieła podświetlone są wspaniałą iluminacją. Jednym z głównych wydarzeń festiwalu jest uroczyste odsłonięcie gigantycznego pomnika – śnieżnej kopii znanego i podziwianego na świecie obiektu architektonicznego. Dotychczas na Festiwalu zaprezentowano kopie m.in. Zakazanego Miasta w Pekinie, Łuku Tryumfalnego w Paryżu, gmachu Muzeum Brytyjskiego w Londynie czy Katedry w Helsinkach. W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu, z okazji 100-lecia stosunków polsko-japońskich wybrano obiekty z Polski:

XVIII-wieczny Pałac na Wyspie – ze względu na jego niezwykłą wartość artystyczną i historyczną oraz Pomnik Chopina, kompozytora znanego i niezwykle cenionego w Japonii. Pałac na Wyspie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków klasycystycznych, dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Początki pałacu sięgają XVII wieku, kiedy to powstał barokowy pawilon ogrodowy (Łaźnia). Znakomicie przekształcony przez Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera w elegancki pałac, wpisywał się ówczesne tendencje architektoniczne, wyróżniając się zarazem doskonałym połączeniem antycznych elementów z nowożytnymi. Tworzona w ramach festiwalu rzeźba będzie miała rzeczywiste wymiary Pałacu na Wyspie: 14 m wysokości, 26 m szerokości i 20 m długości.

Pomnik Chopina to najbardziej znany na świecie polski monument. Jego autorem jest Wacław Szymanowski, wybitny malarz, rzeźbiarz i muzyk przełomu XIX i XX w. Japońska lodowa rzeźba Pomnika Chopina będzie niewiele mniejsza od oryginału. W budowę rzeźb zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony, a prace mają potrwać 28 dni. Lodowy Pałac na Wyspie i Pomnik Chopina stworzą na Festiwalu tzw. Plac Polski. To nie jedyne atrakcje związane z Polską na Festiwalu w Sapporo. Już 4 lutego odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem i przemówieniem Ambasadora RP Pawła Milewskiego. 

8 lutego publiczność będzie miała okazję podziwiać występ grupy tanecznej z Hokkaido, specjalizującej się w polskich tańcach folklorystycznych oraz wysłuchać recitalu chopinowskiego w wykonaniu polskiego pianisty Michała Sobkowiaka. Artysta zagra na pianinie elektrycznym, tzw. „street piano”. 8 i 9 lutego będą miały miejsce wydarzenia, podczas których Polska Organizacja Turystyczna zaprezentuje japońskiej publiczności atrakcje turystyczne Polski.

Z okazji odsłonięcia w Sapporo lodowej rzeźby Pałacu na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowało dla wszystkich specjalne atrakcje w niedzielę 9 lutego: Ok. godz. 14.15 na tarasie przed Pałacem na Wyspie rozpocznie się pokaz rzeźbienia w lodzie kopii pomnika Chopina. W samym Pałacu (tego dnia wstęp za 1 zł) będzie można wysłuchać koncertów fortepianowych w Sali Balowej oraz obejrzeć relację z budowy i odsłonięcia lodowej rzeźby w Sapporo. O zmroku rozpocznie się „lodowa iluminacja” Pałacu na Wyspie. W oczekiwaniu na iluminację dorośli z dziećmi będą mogli spędzić czas i ogrzać się w Starej Kordegardzie, strefie edukacyjnej Muzeum Łazienki Królewskie.

Projekt miniatury i wykonanie rzeźb: JGSDF Northern Army Signal Group

Zdjęcia: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top