Zwiedzający Pustynny Rezerwat Przyrody w Dubaju (Dubai Desert Conservation Reserve – DDCR) mogą teraz więcej się dowiedzieć nie tylko o nim, ale i o faunie oraz florze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także o działaniach na rzecz ochrony tego pięknego, lecz delikatnego ekosystemu.
Umożliwia im to nowe centrum turystyczne, które zostało otwarte z okazji Światowego Dnia Zwierząt.
– Cieszymy się, że możemy uatrakcyjnić pobyt w DDCR i pomóc w popularyzacji wiedzy n temat ochrony siedlisk i osiągnięć rezerwatu – powiedział Ali Mubarak Al Soori, wiceprezes Facilities, zarządzający projektami i zaopatrzeniem grupowym oraz łańcuchem dostaw w Grupie Emirates. – W związku z nadchodzącym szczytem zimowym czekamy na gości w centrum turystycznym, gdzie pomożemy im docenić dziką przyrodę Dubaju.
W pięciu wydzielonych salach centrum turystycznego DDCR znajdują się materiały starannie dobrane przez specjalistów rezerwatu w dziedzinie ochrony przyrody. Jego recepcja stanowi otwartą przestrzeń, zachęcającą gości do zwiedzania. Na ogromnej ścianie i napinanym suficie znajduje się ogromna fotografia przedstawiająca oryksa arabskiego w naturalnym środowisku. W interaktywnej budce goście mogą się zapoznać z mapą rezerwatu i dowiedzieć, gdzie zaobserwowano rzadko widywane gatunki, np. lisa arabskiego.
Z kolei sala kulturalna przedstawia najważniejsze momenty w historii DDCR – od chwili jego założenia jako pierwszego rezerwatu przyrody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po czasy obecne, w których służy za przykład skutecznej ochrony siedlisk, obsługi turystów oraz edukacji i badań naukowych. Ponadto znajdują się w niej elementy blisko związane z pustynnym dziedzictwem kulturowym ZEA, m.in. sokolnictwem, uprawą daktyli, czy hodowlą wielbłądów. Sala audiowizualna to zaś „minikino”, w którym goście mogą obejrzeć piękną produkcję krótkometrażową, prezentującą rezerwat w zarysie.
Natomiast sala siedliskowa rozprawia się z mitem „jałowych pustyni” pokazując różnorodną faunę i florę rezerwatu poprzez realistyczne modele wyprodukowane techniką druku 3D, wyświetlacze holograficzne, budki interaktywne i urządzenia odtwarzające śpiew rozmaitych gatunków ptaków zamieszkujących DDCR. Zapaleni miłośnicy przyrody znajdą tu także prawdziwe okazy.
A sala nocna, wyposażona w nowoczesny wyświetlacz w kształcie kopuły, realistycznie prezentuje mieszkańców DDCR aktywnych po zmroku, pozwalając spojrzeć na życie nocne w Dubaju z całkowicie nowej perspektywy.
Wirtualna wycieczka po centrum turystycznym DDCR.
Na terenie ośrodka zostały rozmieszczone naturalnych rozmiarów repliki zająca płowego, odtwarzające ścieżkę dźwiękową z opisem poszczególnych eksponatów, umożliwiając ich samodzielne podziwianie, a odciski kopyt oryksa na podłodze wyznaczają kierunek zwiedzania. Następnie goście mogą wejść na taras, by wypatrywać zwierząt, czy po prostu napawać się wspaniałymi widokami na pustynię.
Początkowo centrum turystyczne DDCR będzie przyjmować głównie grupy szkolne i uczestników safari rezerwujących wycieczkę u jednego ze zweryfikowanych przez rezerwat organizatorów – Arabian Adventures, Sand Sherpa, Travco, 57 Heritage, Nara Desert Escapes lub Platinum Heritage. Turyści mogą również je zwiedzić bez wcześniejszej rezerwacji za opłatą w wysokości 35 AED (9,53 USD) dla dorosłych i 25 AED (6,81 USD) dla dzieci.
DDCR powstał w rezultacie działań rządu Dubaju na rzecz ochrony unikalnych siedlisk i bioróżnorodności na pustynnych obszarach emiratu jako pierwszy park narodowy ZEA. Rezerwat zajmuje 225 km kw., czyli ok. 5 proc. całkowitej powierzchni lądowej Dubaju. Od momentu jego powstania w 2002 r. Grupa Emirates wspomaga tę ważną inicjatywę, prowadząc rezerwat i zarządzając jego rozległymi obiektami w imieniu rządu.
Grupa zainwestowała w DDCR ponad 28 mln AED, finansując i wspierając ochronę naturalnego krajobrazu pustynnego oraz jego rodzimej fauny i flory. Na chronionym obszarze pustynnym żyje obecnie ponad 560 różnych gatunków roślin i drzew, ptaków, ssaków, gadów i stawonogów – ponad dwukrotnie więcej niż przed działaniami rezerwatu, kiedy znajdowało się tu 150 rodzimych gatunków. Skuteczne metody zarządzania wspomogły naturalne procesy, które przywracają siedlisko pustynne do jego stanu pierwotnego i odtwarzają jego walory.
DDCR działa pod nadzorem Rady Ochrony Przyrody Dubaju (Dubai Conservation Board – DCB), której przewodniczy szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum. Od momentu założenia rezerwat z dużym powodzeniem powiększył populację gazeli piaskowych, gazeli arabskich i oryksów arabskich z 230 do ponad 1,3 tys., a kolejnych 171 oryksów arabskich zostało przesiedlonych na inne obszary chronione w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wśród innych osiągnięć warto wymienić reintrodukcję 2,8 tys. hubar arabskich, które żyją w swobodnych i bezpiecznych warunkach na terenie rezerwatu. Na rozległym obszarze DDCR rośnie ponad 31 tys. rodzimych drzew, w tym drzewo ghaf, występujące na pustyni i znane z odporności na ekstremalne warunki klimatyczne i suszę.
Więcej informacji: www.ddcr.org
Fot. Emirates