ZANZIBAR: UROKI EGZOTYCZNEJ WYSPY

Fragment Starówki w mieście Zanzibar, największym na wyspie o tej samej nazwie.
Fragment Starówki w Zanzibarze

U wybrzeży Wschodniej Afryki leży Zanzibar, egzotyczna wyspa otoczona białymi plażami. Od kilku lat jest ona coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów polskich turystów.

Stone Town

 

Będąc na Zanzibarze nie sposób nie trafić do Stone Town, stołecznej starówki wpisanej w roku 2000 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzisiejsze Stone Town, to labirynt wąskich i krętych uliczek. Architektura jest połączeniem wpływów afrykańskich, arabskich, indyjskich i europejskich, jako że przez lata wyspa była głównym centrum handlu w tej części Oceanu Indyjskiego. Jest tu Dom Cudów (House of Wonder), największy i najwyższy budynek w Stone Town oraz pałac, który kiedyś służył jako rezydencja sułtana. Obecnie mieści w nim muzeum poświęcone historii i kulturze Zanzibaru. Jest też Stary Fort, wzniesiony przez Portugalczyków w XVII wieku i katedra anglikańska, zbudowana w miejscu dawnego targu niewolników. Edykt delegalizujący niewolnictwo na Zanzibarze wydał sułtan Bargash dopiero w 1873 roku. Wtedy to w miejscu, gdzie sprzedano w niewolę setki tysięcy ludzi, rozpoczęto budowę anglikańskiej katedry.

Najkrótsza wojna w historii

 

Kwitnące imperium handlowe na wschodnim wybrzeżu Afryki stworzył Saʿīd ibn Sulṭān. Zanzibar został w 1832 r. stolicą sułtanatu kontrolującego m.in. dochodowy handel niewolnikami i kością słoniową. W 1890 roku Brytyjczycy ogłosili protektorat nad Zanzibarem. Kiedy pod koniec XIX wieku Wielka Brytania postanowiła o zniesieniu niewolnictwa, wywołała tą decyzją opór sułtana i w konsekwencji najkrótszą wojnę w historii. Zakończona zwycięstwem Anglików bitwa trwała zaledwie 40 minut.

Beztroski Zanzibar

 

Dzisiaj Zanzibar to beztroska rajska wyspa, gdzie na chwilę wypoczynku i oderwania od rzeczywistości przybywają ludzie z całego świata, a większość z nich swą przygodę z tą afrykańską wyspą rozpoczyna od miasta Zanzibar na zachodnim wybrzeżu z jego historyczną częścią Stone Town, gdzie podziwiać można architekturę bezlitośnie niszczoną przez wilgoć i upływ czasu. Życie mieszkańców Stone Town upływa na handlu, przesiadywaniu na plaży i grze w bao. Na targu Darajani można kupić prawie wszystko – kolorowe tkaniny, rękodzieło, przyprawy i świeże produkty: owoce, warzywa, ryby i owoce morza. Wieczorny targ uliczny odbywa się tuż przy plaży, w Ogrodach Forodhani. Tu z kolei można kupić wszelkiego rodzaju fast foody, owoce, lody lub wspomóc karmiciela całej gromady kotów.

Dom Freddiego

 

Wokalista zespołu Queen, uznawanego za jedną z najlepszych grup muzycznych wszech czasów, mieszkał przez kilka lat w Stone Town. Tu rozpoczął swoją edukację W 1964 roku podczas wojny domowej wyjechał wraz z rodzicami z Zanzibaru do Anglii, a w 1970 roku zmienił nazwisko Farrokh Bulsara na Freddie Mercury. Nim został charyzmatycznym liderem zespołu Queen sprzedawał ubrania, buty, a w czasie wakacji dorabiał w dziale cateringu na lotnisku Heathrow. Dziś ma swoją gwiazdę w gwiazdozbiorze Kasjopei oraz kometę (17473) o nazwie Freddiemercury. Imieniem Freddy’ego Mercury’ego nazwano również gatunek róży o herbaciano-morelowych płatkach, odcieniu zbliżonym do jego legendarnej kurtki. W Stone Town można zwiedzić jego muzeum (bilet 10 $), a chodząc po uliczkach poczuć klimat miejsca, w którym dorastał ten geniusz rocka.

Cenniejsza niż srebro

 

Zanzibar słynie z przypraw, z których najdroższą jest wanilia. Kilogram wanilii kosztuje ponad 630 USD, co czyni ją droższą od srebra. Nic dziwnego, skoro uprawa jej wymaga specjalnych warunków. Każdy kwiat wanilii, który zakwita tylko raz na dwa lub trzy lata, a otwiera się tylko na kilka godzin w ciągu dnia, musi być zapylony ręcznie. Poza Zanzibarem największe uprawy wanilii znajdują się na Madagaskarze i w Indonezji.
Plantacji przypraw na Zanzibarze jest wiele i można je zwiedzać, jak również na miejscu kupić aromatyczne przyprawy. Uprawia się tu także imbir, kolendrę, gałkę muszkatołową, czosnek, trawę cytrynową, czerwone banany, kokosy, papaje, duriany, limonki, mango, ananasy, chlebowce, maracuję i mnóstwo innych warzyw i owoców.

 

Zdjęcia autorki

Zanzibar odwiedziłam na zaproszenie biura podróży Join UP! Polska.
Więcej na: https://joinup.pl/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top