MALEDIWY: PLAŻE I PALMY NA OCEANIE INDYJSKIM

Biały piasek koralowych plaż i palmy nad głową. Słońce odbijające się w lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego oraz podwodny świat mieniący się wszystkimi kolorami tęczy.

Archipelag Malediwów to wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim składający się z prawie tysiąca dwustu wysp narosłych na szczytach podmorskiego pasma wulkanicznego. Malediwy zajmują powierzchnię około 90 000 kilometrów kwadratowych, z których tylko 298 to suchy ląd. Wyspy są zgrupowane w 26 atoli. Tylko niewiele z ponad 200 wysp jest zamieszkane. Otaczające wyspy rafy stanowią 5% wszystkich raf koralowych na naszej planecie.
Malediwy to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania i podziwiania podwodnego świata. Na turystów czekają wspaniałe rafy koralowe, ławice kolorowych ryb w krystalicznie czystej wodzie oraz wraki zatopionych statków.
Żyje tam około pół miliona osób, jedna czwarta mieszka w Male, stolicy archipelagu, zaś reszta, na 202 wyspach rozrzuconych po oceanie. Większość ludności stanowią potomkowie przybyłych z Indii Syngalezów i Drawidów, reszta to Arabowie oraz Indonezyjczycy. Prawie sto procent ludności wyznaje sunnicką odmianę islamu. Miejscowym językiem jest wywodzący się z sanskrytu, indoaryjski język dhivehi. Najważniejszym źródłem pożywienia było rybołówstwo, ważna gałąź gospodarki Malediwów, natomiast obecnie głównym źródłem dochodu jest turystyka. Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej, drzewa chlebowego i bananów.

Kultura archipelagu

Malediwczycy mają swoją własną, unikalną kulturę i tradycje, będące pod silnym wpływem różnorodnych cywilizacji jakie rozwijały się na brzegach Oceanu Indyjskiego. Są mistrzami szkutnictwa. Tradycyjna łódź malediwska, zwana dhoni, doskonale spisuje się podczas żeglugi po okolicznych morzach. W muzyce i tańcu widać silne wpływy Afryki Wschodniej, Arabii i subkontynentu indyjskiego. Istnieje bogata tradycja rzemiosła malediwskiego; lakierowane drewniane ozdoby, drobno tkane maty trzcinowe i rzeźby z korali która przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna kuchnia opiera się na rybach i kokosach. Malediwy mają jedno z najdelikatniejszych środowisk na świecie. Rafy koralowe zapewniają ochronę maleńkim wysepkom a istnienie kraju w dużym stopniu zależy od zdrowia raf oraz bogatej różnorodności biologicznej ich ekosystemów. Rezerwaty biosfery ustanowione na wyspach chronią namorzyny i otaczające atole obszary morskie.

Male, rafy i sporty wodne

Wakacje na Malediwach są atrakcją samą w sobie. Całe dnie można tam spędzać na kąpielach w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego, wylegiwaniu się na piaszczystych, białych plażach i korzystaniu z udogodnień w hotelu. Ale archipelag Malediwów oferuje o wiele więcej niż tylko plażowanie.
To także raj dla miłośników sportów wodnych; nurkowania z maską i fajką lub z pełnym akwalungiem. Na rafach koralowych oglądać można kolorowe ryby, żółwie, delfiny i manty. Spróbować surfingu, kitesurfingu i windsurfingu. Atrakcją jest lot widokowy awionetką nad archipelagiem z oszałamiającym widokiem na otoczone błękitnymi lagunami i porośnięte kokosowymi palmami wysepki. Popularne są rejsy statkami po atolach, podczas których można kąpać się w lagunach bezludnych wysp, których jest wiele.
Podczas wycieczki do Male – stolicy Republiki Malediwów można zobaczyć Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe, Meczet Piątkowy, targ z lokalnymi produktami (egzotyczne owoce i warzywa, ryby). A także spacerować wąskimi uliczkach oraz odwiedzić jedną z licznych restauracji i kawiarni.

Kiedy jechać na Malediwy?

Na Malediwach panuje wilgotny klimat tropikalny z temperaturą 25-30°C przez cały rok. Występują tu dwie pory roku – sucha i deszczowa. Sucha przypada na czas naszej jesieni i zimy. Między listopadem a kwietniem praktycznie nie padają deszcze. Natomiast w porze deszczowej (od maja do października) należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia gwałtownych burz i ulew. Jest to natomiast dobry czas na obserwację podwodnego świata i uprawianie sportów wodnych.
*
VisitMaldives zaprezentowało Malediwy w Europie Środkowej podczas roadshow zorganizowanego w trzech miastach – Warszawie, Pradze i Budapeszcie. Malediwy odnotowały znaczny wzrost liczby przyjazdów turystów z tego regionu, przewyższający statystyki sprzed pandemii.
W warszawskim spotkaniu w Warszawie wzięło udział 21 partnerów branżowych z Malediwów, którzy reprezentowali biura podróży, luksusowe resorty, hotele, pensjonaty i centra nurkowe oraz 80 przedstawicieli polskich biur podróży.

“Polska jest na pierwszym miejscu wśród turystów z Europy Środkowo-Wschodniej” – mówiła Dhauha Rasheed, z National Tourist Board Malediwów. “Statystyki potwierdzają, że polski rynek jest jednym z najbardziej obiecujących. Byliśmy jednymi z pierwszych krajów, które zostały w całości otwarte na turystykę w czasie pandemii. Teraz chcemy utrzymać zainteresowanie naszym kierunkiem.”

Według malediwskiego Ministerstwa Turystyki w roku 2019 na Malediwy przyjechało prawie 21 tys. polskich turystów, w 2021 było nas już ponad 23 tysiące osób, a do końca września ub. roku egzotyczny archipelag odwiedziło już 18 532 naszych rodaków.
Na Malediwach jest 178 turystycznych kurortów z ciekawie zaprojektowanymi hotelami. Organizując turystykę przyjęto koncepcję: “Jedna wyspa – jeden hotel”. Pomiędzy wyspami przemieszczamy się samolotem, promem lub łodzią motorową. Do niektórych miejsc dotrzeć można tylko hydroplanem.
Noclegi w luksusowych hotelach nie są tanie, apartament potrafi kosztować od 500 do nawet 1200 dolarów za dobę. Wszystkie mają prywatne plaże, własny transport oraz możliwości uprawiania rozmaitych sportów. W niektórych obiektach jak Bubble Hotel, przezroczyste ściany umożliwiają podziwianie wschodów i zachodów słońca a w nocy rozgwieżdżonego nieba.
Ale Malediwy dostępne są także dla turystów z mniejszym budżetem, jest tam bowiem także 830 guesthousów z ponad 15 tysiącami łóżek.
https://visitmaldives.com/

Zdjęcia: visitmaldives i (z workshop) Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top