WARSZAWA: WYSTAWA „BUŁGARIA OCZAMI POLAKÓW”.

Warszawiacy i goście stolicy znów mogą oglądać wystawę fotograficzną „Bułgaria oczami Polaków”. To już siódma edycja foto konkursu „Moja bułgarska podróż”. W ciągu siedmiu lat uczestnicy wysłali ponad 1000 zdjęć z tego pięknego bałkańskiego kraju.

O wzroście popularności Bułgarii wśród Polaków świadczy fakt, że większość zdjęć pokazuje nietypowych, mało znanych zakątków kraju daleko od utartych tras turystycznych i popularnych miejsc wakacyjnych. Tak jest i w siódmej edycji. Znalazły się w nim zdjęcia m. in. z Manastyru Głożenskiego, wioski Kowaczewica, cerkwie w Samokowie, kopalni koło Pazardżiku, wioski Etar koło Gabrowa.

W Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród laureatom konkursu. Gości przywitała Kalina Stanczewa – Dyrektor Instytutu. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne dla promocji Bułgarii w Polsce są relacje fotograficzne z różnych zakątków tego kraju. Podziękowała uczestnikom za inne, niestandardowe spojrzenie, ciekawość i chęć dotarcia do słabo znanych, mało odwiedzanych miejsc z dala od głównych ślaków turystycznych.

Bo w takich miejscach można uzupełnić doświadczenia o bogactwa Bułgarii – przyrodnicze, historyczne, etnograficzne, kulturalne. W ubiegłym roku wystawa gościła w kilku polskich miast – m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łomży, Żyrardowie, Serocku.

Nagrody ufundowane przez Ministerstwo Turystyki Bułgarii wręczył Dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii w Warszawie Pan Nikolay Kostov. Pula nagród zawierała vouchery na pobyty w ekskluzywnych hotelach na bułgarskim wybrzeżu i w podlaskim Supraślu, kolację dla dwojga w warszawskiej restauracji Róża/ Roza, książkę autobiograficzną znanego piłkarza Hristo Sticzkowa z autografem autora oraz upominki.

Uczestnicy konkursu Piotr Krychniak, Ewa Staniszewska i Magdalena Tekla zostali wyróżnieni voucherami do hoteli: „Melia Grand Ermitage” w Złotych Piaskach, „Sol Luna Bay” w Obzorze, hotel 4 gwiazdkowy w Albenie.

Wyjazdy turystyczne Polaków do Bułgarii z roku na rok notują ciągłe wzrosty. Za 11 miesięcy roku 2022, do Bułgarii w celach turystycznych pojechało 257 780 Polaków, co w porównaniu z tym samym okresem roku 2021 stanowi wzrost o ponad 55%. Sprzyja tej tendencji rozwój siatki połączeń lotniczych między dwoma krajami. I tak na przykład w 2022 roku nadmorskie lotniska w Burgas i Warna były połączone z 12 lotniskami w Polsce.

\Jak zauwarza Nikolay Kostov; „Rokowania na przyszły sezon letni są optymistyczne. Informacja z branży turystycznej w Bułgarii pokazuje, że turyści z Polski chętnie wracają nad Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Połączenia lotnicze, planowane na rok 2023 pokazują wzrost o kolejne 20%, a wiadomo, że dziesiątki tysięcy Polaków podrużuje własnymi samochodami do Bułgarii, jak również autokarami.

Bułgaria jest kierunkiem z jednym z najlepszych stosunków jakości do ceny i turyści z Polski o tym dobrze wiedzą.” Wystawę „Bułgaria oczami Polaków” można obejrzeć w Bułgarskim Instytucie Kultury przy Al. Ujazdowskiej 33/35 w Warszawie lub na ogrodzeniu Ambasady Bułgarii pod tym samym adresem.

Fot. Autora i archiwum BIK

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top