WARSZAWA: ŚWIĘTO NARODOWE REPUBLIKI BUŁGARII

Święto Narodowe Bułgarii. Gra pianista Ludmił Angelov
Święto Narodowe Bułgarii. Gra pianista Ludmił Angelov

3 marca Bułgarzy obchodzą Święto Narodowe – Dzień Wyzwolenia tego kraju w 1878 roku spod trwającego pięć wieków jarzma tureckiego.

Nastąpiło ono w wyniku zwycięskiej wojny stoczonej z Turcją w latach 1877-1878 przez koalicję państw bałkańskich: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii oraz Rumunii pod przewodnictwem Rosji. Z okazji tego Święta Ambasada Bułgarii oraz Instytut Bułgarski w Warszawie zorganizowały w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie uroczysty wieczór z recitalem wybitnego bułgarskiego pianisty Ludmiła Angełowa.

Przybyłych gości powitała Jej Ekscelencja Pani Ambasador Margarita Ganewa, która w swoim wystąpieniu powiedziała m.in.:
– W swojej najnowszej historii, po upadku żelaznej kurtyny w bloku wschodnim, Bułgaria i Polska stały się członkami UE i NATO….
Rok 2023 okazał się kolejnym rekordowym pod względem wzrostu i wartości wymiany handlowej pomiędzy Bułgarią a Polską do 2,668 mld euro, (wzrost o 17,1%). Pogłębia się współpraca przemysłów obronnych obu krajów. Polska jest dla Bułgarii jednym z najważniejszych rynków turystycznych. Cieszymy się, że polscy obywatele czują się dobrze w naszym kraju, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba turystów. Według wstępnych danych wzrost liczby polskich turystów w Bułgarii w 2023 r. wyniósł o 17% w porównaniu do 2022 r., co oznacza, że nasz kraj odwiedziło ponad 400 tys. polskich turystów. Polskę i Bułgarię łączy 13 lotnisk. Z radością odnotowujemy pozytywne rezultaty połączenia Sofii z Wrocławiem, które uruchomiono w marcu ubiegłego roku. Pracujemy nad kolejnymi nowymi połączeniami.

Przed koncertem odbyła się uroczystość uhonorowania red. Cezarego Aleksandra Rudzińskiego. Od wielu lat redaguje on portal „Globtroter” (www.globtroter.info), jest też stałym współpracownikiem Otwartego Przewodnika Krajoznawczego (www.krajoznawcy.info.pl) i Kuriera 365 (www.kurier365.pl).

J.E. Pani Ambasador Margarita Ganewa po krótkim przedstawieniu jego działalności dziennikarskiej wręczyła mu w imieniu rządu bułgarskiego dyplom Honorowego Ambasadora Turystyki Bułgarskiej. Tytuł ten został mu nadany przez ministrę turystyki Bułgarii Zaricę Dinkową za promocję Bułgarii jako kierunku wyjazdowego i marki turystycznej.

Wyróżniony otrzymał także z rąk JE. Ambasador Gramotę (dyplom) “za wieloletni wkład dziennikarski w relacjonowanie i promocję Bułgarii w polskich publikacjach drukowanych i elektronicznych”. Wręczyła mu także srebrny medal wybity przez Bułgarską Mennicę Państwową w 2023 r. z okazji 125-lecia Bułgarskiej Agencji Telegraficznej BTA.

Red. Cezary Rudziński (wkrótce ma nadzieję skończyć 93 lata) jest najstarszym czynnym polskim dziennikarzem turystycznym (publikuje już 75 rok) i od wczesnej młodości podróżnikiem. Do Bułgarii jeździ i pisze o jej atrakcjach turystycznych od początku lat 60-tych. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za twórczość dziennikarską oraz wydane książki, autorem wielu tysięcy artykułów, reportaży, relacji, korespondencji, felietonów itp. publikowanych w kilkunastu krajach i językach, a także zdjęć z 5 kontynentów.

Dziękując za otrzymane wyróżnienia podkreślił, że nie widzi niczego nadzwyczajnego w swoich osiągnięciach w pracy dziennikarskiej, stara się tylko wykonywać ją najlepiej jak potrafi. Mówił też o wieloletnim zainteresowaniu Bułgarią, jej pięknem, licznymi zabytkami i zasługującymi na poznanie miejscami nie tylko nad Morzem Czarnym, które zdołał tam poznać, o życzliwych i gościnnych mieszkańcach oraz bułgarskiej kuchni.

Podczas recitalu chopinowskiego znakomity bułgarski pianista Ludmił Angełow, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego (1985), Palm Beatch (USA 1990), Piano Masters (Monte Carlo, Monako 1994) i World Piano Masters Tour (Francja 1997), zagrał m.in. Nokturn op. 27 No.1 Cis-Moll, Sonatę op. 35 B-Moll, Polonez op. 26 No.1 Cis-Moll, cztery Mazurki op.24 oraz Scherzo op.31 B-Moll, przyjmowane entuzjastycznie przez licznie zgromadzonych gości tego wieczoru.

Zdjęcia: Ambasada Bułgarii.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top