Etiopia

Krzyż w stylu Aksum

ETIOPIA: CHRZEŚCIJAŃSKIE KRZYŻE

Krzyż był dla etiopskich chrześcijan bardzo ważny od zarania ich państwowości. Król Ezana, już w IV wieku, umieścił jego symbol na monetach. Pozwala to dokładnie określić od kiedy kraj stał się chrześcijański. Etiopskie krzyże ewoluowały przez wieki i dziś podobne bogactwo form nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Wodospady na Nilu Błękitnym w Etiopii

ETIOPIA: ZAPORA NA NILU

Mimo gróźb i nacisków, ze strony Stanów Zjednoczony i Unii Europejskiej, Etiopia z sukcesem zakończyła drugą fazę napełniania zapory na Nilu Błękitnym. Wkrótce ruszą generatory energii elektrycznej, tak potrzebnej 100 milionom Etiopczyków.

Kobiety z Bilbali

ETIOPIA: JAK ZAKOŃCZY SIĘ KONFLIKT W ROGU AFRYKI?

Jeszce niedawno Etiopia była uznawana za jeden z najciekawszych, jeśli nie najciekawszy, turystycznie kraj Afryki. Przedłużający się konflikt pomiędzy etiopskim rządem i rebeliantami z prowincji Tigrai rodzi obawy, że kraj ten się rozpadnie, że dołączy do grona tzw. państw upadłych. Sytuacja humanitarna nie tylko w tej części Etiopii nieustannie się pogarsza. Nie dziwią więc głosy …

ETIOPIA: JAK ZAKOŃCZY SIĘ KONFLIKT W ROGU AFRYKI? Czytaj więcej »

Afryka naprawdę dzika, czyli z wizytą u Hamerów

  Rejon południowo-zachodniej Etiopii, szczególnie dolina rzeki Omo, nazywany jest „ludzkim skansenem” i, uwierzcie mi, nie ma w tym określeniu żadnej przesady. Plemiona, które tam odwiedziłem, wyglądają, mieszkają, i żyją jak przed tysiącem lat.   Ekstremalne przeżycia w normalnym pakiecie   Już sama podróż do tej części Afryki jest ekscytującym przeżyciem. Ze stolicy kraju, Addis …

Afryka naprawdę dzika, czyli z wizytą u Hamerów Czytaj więcej »

Lalibela – zapomniany cud na końcu świata

  Z czym kojarzy ci się Etiopia? – zapytałem kilku znajomych. Zdecydowana większość odpowiedziała, że z pustynią i głodującymi dziećmi. – Jeszcze z czymś? – dociekałem cierpliwie. Z „Cesarzem” Ryszarda Kapuścińskiego, jedną z jego najlepszych książek – ktoś sobie przypomniał. I tylko tyle, a to absolutnie fałszywe wyobrażenia. W jednym tekście etiopskich wspaniałości opisać się …

Lalibela – zapomniany cud na końcu świata Czytaj więcej »

Stary kościół Matko Bożej z Syjonu w Aksum

Miasto Królowej Saby i Arki Przymierza

To tu, jak wierzą Etiopczycy, znajduje się Arka Przymierza. Tu urodziła się legendarna królowa Saba. Wysokie stele nagrobne sprzed epoki chrześcijaństwa dowodzą o wielowiekowej kulturze Aksum. I choć samo miasto nie jest zbyt ciekawe, podczas podróży po Etiopii koniecznie trzeba do niego zawitać.

Fresk z kościoła Ura Kidane Meheret.

U źródeł Błękitnego Nilu

Głównym środkiem transportu są tu papirusowe łodzie – tankwy. Dzieci nimi płyną do szkół, a dorośli przewożą towary na sprzedaż. Jednak nie z łódek słynie jezioro Tana, lecz z tego, że w jego głębiach bierze początek Nil Błękitny.

Pałac Fasiledasa w Gonderze

Afrykańskie pałace Gonderu

Trudno mi uwierzyć, że jestem w Afryce. Wędruję pomiędzy pałacami, które przypominają trochę portugalskie, trochę arabskie budowle. Do tej pory w Etiopii spotykałam prawie wyłącznie skromne, drewniane okrągłe chatki – tukule. Nie więc dziwnego, że kompleks pałacowy wprawił mnie w osłupienie.

Dziewczyny z plemienia Hamer

Z wizytą u Hamerów

Trudno było mi uwierzyć, że to nie kostiumowy film lecz rzeczywistość. Ludzie ubrani w kozie skóry, koraliki, bransoletki. Okrągłe chaty, w których wraz z liczną rodziną mieszkają zwierzęta. I wędrowcy, których z drewnem, wodą lub tylko kijem spotykało się przy całej trasie. Zapewne za parę lat etiopskie plemię Hamerów zmieni się nie do poznania. Na …

Z wizytą u Hamerów Czytaj więcej »

Scroll to Top