Rozrzucone na turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego wyspy otoczone białymi plażami, lśnią jak klejnoty u wybrzeży Tanzanii i Kenii. Największą z nich jest Zanzibar.
Należący do Tanzanii Zanzibar (Unguja) po zjednoczeniu Zjednoczonej Republiki Tanzanii zachował status pół autonomiczny. Wyspa zyskała na popularności wśród turystów podczas pandemii Covid-19, kiedy jej władze uznały, że wprowadzenie restrykcji nie jest konieczne.
Od Polski dzieli Zanzibar odległość ponad 6700 km. Ten nie tak dawno odkryty przez Polaków wakacyjny kierunek cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie w czasie, gdy na naszej półkuli jest jesień lub zima. Biuro Join UP! Polska zabiera na Zanzibar spragnionych słońca turystów od końca października 2023.
Rajskie wakacje
W Tanzanii, poza stabilną temperaturą w okolicach 29°C przez cały rok, znajdują się trzy z najsłynniejszych cudów Czarnego Kontynentu: Kilimandżaro – dach Afryki, Park Narodowy Ngorongoro – określany jako naturalna Arka Noego i wielkie równiny Serengeti, słynące z największej na świecie populacji dzikich ssaków.
Najwięcej turystów przylatuje na wyspę od połowy grudnia do końca stycznia. Głównie są to Francuzi, Włosi, a ostatnio również Polacy i Czesi.
Wschodnia część wyspy ma piękne plaże, ale również duże pływy. Podczas odpływu wody Oceanu Indyjskiego potrafią cofnąć się nawet o kilkaset metrów. Południe z kolei to mało turystyczna część Zanzibaru, za to z pięknymi plażami i łatwym dostępem do infrastruktury nurkowej. Są tam piękne rafy i jeszcze niewiele łodzi nurkowych.
Wodorosty
Najwięcej hoteli jest w północnej części wyspy, w okolicach Nungwi. Poza białymi plażami i turkusową wodą o przyjaznej dla człowieka temperaturze, można tam podziwiać najpiękniejsze zachody słońca. O poranku, podczas odpływu, widać kobiety wynoszące z wody pęki wodorostów. Suszą je potem na drewnianych konstrukcjach ustawionych na plaży. Zanzibar należy do światowej czołówki eksporterów alg morskich.
Luksusowe hotele
Wyspa jest doskonałym miejscem na wypoczynek w cieniu palm, w luksusowych hotelach budowanych w afrykańskim stylu. Pokryte strzechą, urządzone z wykorzystaniem drewna i bambusa, stojące pośród bujnej zieleni, z dostępem do śnieżnobiałych plaż, są coraz chętniej wybierane na rajskie wakacje. Sezon trwa tu prawie przez cały rok, ale jego szczyty przypadają na miesiące od czerwca do września i od grudnia do stycznia. Właścicielami hoteli są głównie Włosi, Francuzi i Turcy. Tanzania jest jednym z najbiedniejszych państw świata. W 2023 roku wartość PKB szacowano tu na 85,42 mld $ (w Polsce 842,172 mld $).
Dzieci na Zanzibarze
Nie wszyscy rodzice uznają obowiązek szkolny za ważny wtedy, gdy dzieci są potrzebne do pracy w polu. Na wyspie uprawia się m. in. bataty, ryż, trzcinę cukrową, orzechy nerkowca, ananasy, mango, papaje oraz różnego rodzaju i kształtu banany. Edukacja jest obowiązkowa i bezpłatna do 15 roku życia. Przez 8 lat szkoły dzieci obowiązuje mundurek. Poza językiem suahili wszystkie dzieci uczą się języka angielskiego. Niezdanie egzaminu po szkole podstawowej skutkuje wysłaniem delikwenta na pół roku do pracy w polu. Potem ma kolejną szansę przystąpienia do egzaminu.
Swoje dzieciństwo na Zanzibarze spędził również Freddie Mercury, brytyjski muzyk, piosenkarz rockowy i autor tekstów, który urodził się w Stone Town we wrześniu 1946 roku jako Farrokh Bulsara. Wyjechał stąd na zawsze w wieku 18 lat.
Polacy w Tanzanii
Podczas II wojny światowej na terenie Afryki Wschodniej i Południowej założono 22 osiedla dla ponad 18 tys. Polaków – kobiet, dzieci i mężczyzn niezdolnych do służby wojskowej – którym udało się wydostać z ZSRR z Armią Andersa. Największe powstało w latach 1942-1950 w Tengeru, na wysokości 1200 m n.p.m. w masywie Kilimandżaro, kilkanaście kilometrów od miasta Arusha. Obecnie przy drodze do Arushy znajduje się polski cmentarz, na którym spoczywają szczątki 149 Polaków. W cmentarnej kaplicy umieszczono herby największych polskich miast oraz tablicę pamiątkową z napisem: „Cmentarz wygnańców polskich”. W 2009 na podstawie wspomnień dawnych uchodźców nakręcono film dokumentalny „Afryka mojego dzieciństwa”.
Narodowy sport Tanzanii
Nieoficjalnym sportem narodowym Tanzanii jest piłka nożna. Nawet w najmniejszych wioskach znajdzie się przynajmniej jedno boisko z prowizorycznymi bramkami. Mecze odbywają się również na plaży. I jeśli na pytanie – Skąd jesteś? – pada odpowiedź – z Polski – to jedyną osobą, którą kojarzą z naszym krajem jest Robert Lewandowski.
Zdjęcia autorki
Zanzibar odwiedziłam na zaproszenie biura podróży Join UP! Polska i partnera strategicznego biura — SkyUp Airline. Mające ukraińskie korzenie biuro Join UP! Polska działa również w Ukrainie, na Łotwie, w Litwie, Estonii, Mołdawii, Kazachstanie i Rumunii.
Więcej na:https://joinup.pl/