ZACHODNIOPOMORSKIE: ROK ROWEROWY 2024

Grupa turystów rowerowych na trasie
Grupa turystów rowerowych na trasie

Ponad 1,6 mln rowerzystów przejechało w ub.r. trasami rowerowymi w Zachodniopomorskiem. Jako że w 2024 przypada dziesięciolecie prowadzenia przez województwo polityki rowerowej, został on Rokiem Rowerowym na Pomorzu Zachodnim. Rozpoczną go „I Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej”, które odbędą się 16-17 lutego. Podczas nich zorganizowana zostanie też konferencja branżowa.


Dokładnie 1 654 775 rowerzystów przejechało trasami rowerowymi Pomorza Zachodniego w 2023 r. na odcinkach, na których dokonywano pomiarów! Region buduje sieć długodystansowych tras rowerowych o łącznej długości 1100 km. Budowane odcinkami połączą się w spójną sieć, w której do dyspozycji cyklistów oddane zostaną: Trasa Blue Velo (nr 3), Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego, Trasa Velo Baltica (EuroVelo 10 i 13), Trasa Pojezierzy Zachodnich (nr 20) oraz Stary Kolejowy Szlak (nr 15).
– Trasy te będą przebiegały przez całe województwo, łącząc ze sobą wiele miast i atrakcji turystycznych – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Połączone wspólnym oznakowaniem odcinki nowych i istniejących dróg rowerowych, dróg publicznych o małym natężeniu ruchu oraz dróg leśnych stworzą spójną sieć. Dzięki temu każdy – niezależnie od kondycji czy rodzaju roweru – będzie mógł komfortowo i bezpiecznie przemierzać Pomorze Zachodnie,

Na Pomorzu Zachodnim znajduje się 15 czujników do zliczania rowerzystów. Na Trasie Blue Velo (nr 3) są 3 (Czarnocin, Dąbie, Chwarstnica), na Trasie Wokół Zalewu Szczecińskiego – 4 (2 nowe w Nowym Warpnie i Pilchowie oraz wspomniane Czarnocin i Dąbie), na Trasie Velo Baltica (EuroVelo 10 i 13) jest ich 6 (Świnoujście, Kołczewo, Rogowo, Sarbinowo, Mielno, Darłowo), na Trasie Pojezierzy Zachodnich (nr 20) znajdują się 3 czujniki (Borne Sulinowo, Nowe Objezierze, Mostkowo/Dzikowo), a na Starym Kolejowym Szlaku (nr 15) – 1 (Toporzyk). Dzięki temu nie tylko dokładnie wiadomo, jaka jest frekwencja na poszczególnych odcinkach i trasach, ale także jak kształtuje się w poszczególnych dniach.

Rok Rowerowy na Pomorzu Zachodnim

Od kilku lat każdy kolejny rok w Zachodniopomorskiem poświęcany jest nowym aktywnościom. 2021 był Rokiem Ekologicznym, 2022 – Europejskim Rokiem Młodzieży na Pomorzu Zachodnim, a 2023 Rokiem Przedsiębiorczości. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa obecny jest Rokiem Rowerowym na Pomorzu Zachodnim.
– Ponad dziesięć lat temu poprosiłem grupę pasjonatów rowerowych w urzędzie o pomoc w opracowaniu koncepcji rozwoju turystyki rowerowej w regionie – przypomina marszałek.- Efektem była inwentaryzacja wszystkich istniejących ścieżek w województwie, ale także rozpoznanie potencjalnych miejsc, w których można wytyczyć nowe odcinki, jak choćby nasypy kolejowe. Zaczęliśmy od budowy czterech szlaków, teraz zagęszczamy tę sieć. Mamy jeden z najbardziej ambitnych programów w Polsce pod tym względem.
Podczas ostatnich dziesięciu lat infrastruktura rowerowa regionu przeszła ogromną przemianę. Trasy rowerowe zbliżyły się standardem do europejskiego poziomu. Kwalifikują się obecnie do najlepszych długodystansowych szlaków rowerowych w Polsce. Województwo jest zarządcą sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego i poszczególnych w nią wchodzących. Wdraża unikalną w skali kraju i Europy koncepcję jej budowy, pierwszy etap to ponad 1100 km. Po realizacji drugiego – budowa kolejnych sześciu odcinków – sieć tras rowerowych w regionie zwiększy swoją długość do 1500 km.

Promocja rowerowych produktów turystycznych odbywa się na różne sposoby. W 2022 r. stworzona została mobilna aplikacja rowerowa „Pomorze Zachodnie”, która bardzo szybko stała się turystycznym hitem. Od dwóch lat Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego regularnie w sezonie rowerowym organizuje też liczne wydarzenia poświęcone jednośladom oraz współorganizuje wszystkie największe wydarzenia rowerowe w regionie. Stworzył także system Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Pomorzu Zachodnim, który cieszy się dużym uznaniem.
Wśród działań zaplanowanych przez Urząd Marszałkowski na ten rok są m.in.: stworzenie produktu turystycznego trasy rowerowej Berlin-Szczecin-Kołobrzeg, organizacja wydarzeń rowerowych, jak rajdy i wycieczki z przewodnikami, wydarzenia integrujące gminy leżące na rowerowych szlakach. Odbędą się też spotkania, podczas których m.in. będzie można się nauczyć, jak naprawić rower oraz jak zaplanować wycieczki. Realizowane będą kampanie dotyczące kultury rowerowej – szczególnie w sezonie letnim w miejscowościach nadmorskich- oraz promujące rower jako środek transportu. Kontynuowany będzie projekt trasy wokół Zalewu Szczecińskiego. Zwiększona zostanie także liczba Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.

Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej

Rok Rowerowy zainaugurują I Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej. Odbywać się będą 16-17 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Poprzedziło je śniadanie rowerowe w centrum miasta. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Dwudniowe święto miłośników dwóch kółek to cykl spotkań, debat i warsztatów, w których każdy nich znajdzie coś dla siebie. Promowane będą rowerowe szlaki po obu stronach granicy, planowane w najbliższych miesiącach wydarzenia, fachowcy podpowiedzą, jak zadbać o sprzęt, jak podróżować w deszczu, czy jak przygotować rowerową wyprawę z dzieckiem. W Urzędzie Marszałkowskim znajdzie się też miejsce na prezentacje rowerów i tor sprawnościowy.

– To dopiero początek zaplanowanych na najbliższe miesiące atrakcji – zapowiada Olgierd Geblewicz.
Aktualny program weekendowego wydarzenia https://rowery.wzp.pl/artykul/26/program-polsko-niemieckich-dni-turystyki-rowerowej
Podczas Polsko-Niemieckich Dni Turystyki Rowerowej odbędzie się 16 lutego konferencja branżowa. Jest skierowana do przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej, przedsiębiorców oraz członków organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką komunikacji i turystyki rowerowej. Podsumowane na niej zostaną dotychczasowe działania UMWZ, które mogą być inspiracją dla krajowej polityki rowerowej, a jednocześnie organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wyzwania stojące przez Polską i Europą. Celem tego wydarzenia jest także prezentacja ogromnego potencjału turystyki rowerowej w Euroregionie Pomerania.

Fot. UMWZ

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top