Wielkie Piramidy nadal tajemnicze

Świątynia Izydy w File.
Świątynia Izydy w File. Fot. Andrzej Zarzecki

Wiele osób z zapartym tchem oglądało w telewizorach relację National Geographic Channel, Piramidy: Odkrycie tajemnych komnat”. Choć miniaturowy robot Pyramid Rover, badający tajemniczy tunel przenikający Wielką Piramidę Cheopsa (Chufu), natknął się na kolejny głaz, zawodząc nadzieje naukowców na odkrycie posągu faraona bądź papirusów, to widowisko warte było obejrzenia, zburzyło bowiem wiele mitów wokół jednego z siedmiu cudów świata, czyli egipskich piramid.

Nadal jednak budowle sprzed 4,5 tys. lat kryją swe tajemnice. Jadąc ulicami Kairu już z daleka widać Wielkie Piramidy w Gizie – dziś jednej z jednostek admnistracyjnych 18-milionowej stolicy Egiptu, a przed tysiącami lat nekropolii trzech faraonów: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, oraz ich rodzin. A jak dowiodły ostatnie badania archologiczne – pierwszego miasta przemysłowego świata! Do Gizy można dotrzeć taksówką, autobusem lub busem. Wstęp na płaskowyż o powierzchni ok. 2 tys. m kw. jest płatny. Tak samo jak i wejście do piramidy Cheopsa – 40 funtów egipskich (1 dolar to ok. 4,6 LE). Nie ma też co liczyć na
darmowe zdjęcie lub przejażdżkę wielbłądem bądź konną. Arabowie żarliwie do nich zachęcają, ale oczywiście nie gratis. Warto za to kupić tam album ,Egipt” po polsku, który kosztuje taniej niż w kraju !!! Piramidy i Sfinksa najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem, gdy upał nie daje się jeszcze we znaki, bądź późnym popołudniem. Teren jest bowiem otwarty w godz. 7-19.30. Należy też pamiętać, że obowiązuje zakaz wspinania się po piramidach.

Największa z całej trójki jest piramida Cheopsa. Pierwotnie miała 146 metrów wysokości, dziś ma 137 m, oraz 230 m długości. Jest najcięższą budowlą, jaką wzniósł człowiek – tworzy ją 2,3 mln dwuipółtonowych głazów. Jak twierdzi dr inż. Wojciech Kołątaj, piramidy wzniesiono za pomocą prostej dźwigni z pni palmowych. Dzięki odkryciu w 1990 r. cmentarzyska ich budowniczych, a następnie osiedla,w którym mieszkali, dowiedzieliśmy się, że nie byli niewolnikami. Około dwudziestopięciotysięczna rzesza robotników miała zapewnioną opiekę medyczną i wyżywienie ( na skalę przemysłową wypiekano np. tam chleb). Tym samym uznano Gizę za pierwsze przemysłowe miasto świata.Do środka piramidy Cheopsa wchodzi się przez otwór zrobionyw 820 r. przez kalifa al-Ma`muna. Droga prowadzi w dół i wymaga schylania się. Potem idzie się korytarzem wstępującym o wysokości 1,6 m, za to o 50-procentowym nachyleniu. Następnie jest Wielka Galeria. Dech zapiera nie tylko panująca w pioramidzie duchota, ale i rozmiary tego korytarza – długość 47 m, wysokość 8,5 m, oraz to, że wapienne bloki są tak doskonale położone, iż nie sposób wetknąć pomiędzy nie ostrze noża, a nawet skrawek papieru ! Z galerii wchodzi sią do Komory Króla, która leży 95 m poniżej wierzchołka piramidy, zaś połowa tego dystansu dzieli ją od ścian zewnętrznych. W ogromnej sali (5,2 mx10,8m x5,8 m)stoi pusty sarkofag Cheopsa. Nie brak turystów, którzy kładą się na miejscu faraona, budząc tym zdumienie innych, kontemplujących. Piramida druga – Chefrena (Chafre) – niegdyś niższa, dziś jest równa tej Cheopsa. Wreszcie jest trzecia, najmniejsza – Mykerinosa (Menkaure). W pobliżu są też trzy małe piramidy królowych. Można do nich zajrzeć, korzystając z uprzejmości – płatnej oczywiście – funkcjonariusza …policji turystycznej. Na południe od Wielkiej Piramidy, naprzeciwko mastab, znajduje się sporych rozmiarów pawilon. Mieści się w nim Barka Słońca. Nie sposób też ominąć tajemniczego Sfinksa, który po niedawno zakończonej renowacji jest cały czas poddawany ,liftingowi”. Jeśli zaś ktoś lubi, to wieczorem powinien się zdecydować na pokaz światło i dźwięk.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top