EGIPT: MUZEUM RZEŹB Z PIASKU W HURGHADZIE

Hurghada to jeden z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych Egiptu. Rozciąga się on na przestrzeni 40 kilometrów wzdłuż piaszczystych plaż Morza Czerwonego. Co roku wypoczywają tam setki tysięcy zagranicznych i egipskich turystów. Nadmorski kurort przyciąga wczasowiczów żądnych udanego wypoczynku ponad dwustu hotelami o średnim i wysokim standardzie, ciepłym morzem, piaszczystymi plażami, położonymi w niewielkiej odległości od brzegu pięknymi rafami koralowymi i bogatym życiem nocnym. Jedną z atrakcji Hurghady jest Sund City czyli Muzeum Rzeźb z Piasku usytuowane w pobliżu Senzo Mall.

 

Na niewielkiej, ogrodzonej przestrzeni wykonano 30 rzeźb z utwardzonego piasku. Ma to zapobiec rozmyciu rzeźb przez padające deszcze lub zniszczeniu przez wiatr i burze piaskowe. Muzeum podzielone jest na dwie części: mitologiczną i holywoodzką.

W pierwszej znajdują się piaskowe rzeźby bohaterów mitycznych opowieści oraz najsłynniejszych wodzów ze światowej historii min:

Zeusa, Posejdona, Kleopatry, Królowej Isis, Napoleona, Juliusza Cezara, i wielu innych sławnych postaci.

Niektóre rzeźby imponują swoją wielkością, gdyż są nawet 3-krotnie wyższe od chodzących wokół nich ludzi. W tej części muzeum znajdują się też piaskowe rzeźby piramid, Sfinksa, baśniowy zamek oraz wielki samolot tureckich linii lotniczych.

W drugiej części znajdują się płaskorzeźby i rzeźby postaci ze świata bajek i hollywoodzkich kreskówek dla najmłodszych. M.in. Kaczora Donalda, Psa Pluto, Smurfów. Jest też Tom & Jerry, King Kong, Piraci z Karaibów, dzielny Super Man i Spider-Man, groźny Iron Man, Transformers, piegowata, rudowłosa Pippi Langstrumpf zwana też Pippi Pończoszanką i groźne, bajkowe smoki.

Artyści, którzy wykonali piaskowe figury wykazali się mistrzowskim kunsztem. Do wykonania rzeźb zużyli 20 ton piasku. Efekt końcowy jest naprawdę imponujący, a piaskowe postacie zachwycają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Na zwiedzanie muzeum trzeba poświęcić nieco ponad godzinę.

Muzealny przewodnik oprowadza zwiedzających i wprowadza ich w świat mitologicznych postaci i filmowych bohaterów. Bilet wstępu do Sund City kosztuje 10 $. Dzieci w wieku 4-12 lat płacą połowę ceny. Maluchy do 4 roku życia zwiedzają muzeum za darmo. Na terenie muzeum można bezpłatnie robić zdjęcia.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top