WĘGRY: GELLERT-HEGY, NAJSŁYNNIEJSZA GÓRA BUDAPESZTU

Ze szczytu cały Budapeszt widać jak na dłoni. Dlatego przewodnicy turystyczni radzą, by zwiedzanie stolicy Węgier rozpocząć od Góry Gellérta.
 
 
Dzięki panoramie miasta i mapie możemy poznać położenie poszczególnych dzielnic.
 
 
Na Górę Gellérta najlepiej wchodzić schodami od strony Dunaju. Wtedy bowiem, na poszczególnych miejscach widokowych Budapeszt coraz bardziej odkrywa przed nami swoje uroki.
 
 
Schody nadszarpnął ząb czasu, a i śmieci jest tu jakby więcej niż przed laty, mimo to trasa, ze względu na widoki jest wręcz koniecznym elementem wycieczki po Budapeszcie. Obejrzymy zarówno Peszt – część miasta po drugiej stronie Dunaju, jak i Budę ze Wzgórzem Zamkowym i otaczające stolicę góry.
 
W czasach pogańskich wierzono, że na górze zbierają się czarownice harcujące z diabłami. Późniejsze podania mówią o tym, że w 1046 roku brat króla Istvana, książę Vata, wzniecił pogański bunt, nakazał pojmać biskupa Gellérta , głoszącego wśród Madziarów chrześcijańską wiarę, umieścić go w beczce nabitej gwoździami i zrzucić z góry do Dunaju.
 
U wlotu Mostu Elżbiety, stoi wielka statua męczennika otoczona półkolistą kolumnadą, a u stóp góry biją ciepłe źródła zasilające kąpieliska, na przykład w słynnym hotelu Gellért z początku XX wieku.
 
O przedwojennych balach debiutantów odbywających się w hotelu dotąd w mieście krążą legendy, podobnie jak o pobytach największych gwiazd opery, teatru czy filmu.
 
Gdy wdrapiemy się na szczyt liczącej 235 m n.p.m góry (od lustra Dunaju 130 m) i przebrniemy przez stoiska z pamiątkami, dotrzemy do Cytadeli wzniesionej przez wojska austriackie w połowie XIX wieku. Kiedyś było tu więzienie, koszary, przytułek, szpital. Dziś hotel, restauracja, kawiarnia.
 
Schodki z południowego krańca twierdzy zaprowadzą nas do Pomnika Wyzwolenia. Monument widoczny jest niemal z każdego punktu miasta. Góra, wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, słynie z dużej ilości jaskiń.
 
Kilka lat temu odkryto kolejną podczas budowy domu. Spacer drogą odbijającą w kierunku zachodnim od Cytadeli pozwoli nam poznać dzielnicę pięknych willi otoczonych starymi ogrodami. Wiele z nich czasy świetności ma za sobą, inne przechodzą remonty i konieczne naprawy.
 
Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top