CZECHY: ZIMA 2011 – 2012

Ośrodki sportów zimowych w Czechach położone są w większości blisko zachodniej części naszej południowej granicy państwowej.

 

Najbliższy – Mala Upa w Karkonoszach – zaledwie 100 metrów od niej. Na nadchodzący sezon 2011 – 2012 przygotowały one sporo nowości.

 

Przedstawiła je na spotkaniu z polską prasą oraz branżą turystyczną w Czeskim Centrum w Warszawie szefowa Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego – CzechTourism w naszym kraju, Ivana Bilková.

 

 

 

W JESIONIKACH są trzy takie ośrodki. Kouty nad Desnou ( www.kouty.cz ) są nowym, a zarazem największym narciarskim na Morawach. Są w nim 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 5,7 km. z różnicą poziomów ponad 500 m na 2 – kilometrowej trasie. Doskonałe warunki śniegowe gwarantuje tam 30 armatek śnieżnych. Trasy zjazdowe są łatwe, średnie i dla zaawansowanych. Dla dzieci i początkujących jest ruchomy dywan na terenie szkółki narciarskiej Helia.

 

Na snowboardzistów czeka zaś snowpark ze sztucznym oświetleniem, bigair i rail. Natomiast amatorzy narciarstwa biegowego mają do dyspozycji trasy na wysokości 1100 – 1300 m n.p.m. Jest tam również pierwsza w Czechach 6-osobowa kolej linowa o przepustowości 3200 osób na godzinę. Nowości na tegoroczny sezon, to nowe apartamenty bezpośrednio pod trasą zjazdową, nowy bar apre-ski oraz korzystne cenowo pakiety zakwaterowania + skipass.

 

Ośrodek Ovčárna Pradĕd ( www.jeseniky.net/praded-ovcarna ) szczyci się najwyżej położonymi wyciągami i trasami zjazdowymi w Czechach. Są one raczej krótkie i niezbyt trudne, ale z pięknymi widokami na najwyższe szczyty tego pasma gór, łącznie z Pradziadem – 1.492 m n.p.m. Mimo braku sztucznego zaśnieżania, jeździć tam można nawet do końca kwietnia.

 

Do dyspozycji gości jest 6 wyciągów. Ponieważ ośrodek ten położony jest w samym sercu parku krajobrazowego, dojazd samochodami do niego jest bardzo ograniczony. Można jednak korzystać z wahadłowego autobusu z parkingu Hvĕzda. Mocną stroną Ovčárny jest piękna przyroda i przystępne ceny, wypożyczalnia sprzętu, serwis, restauracja i hotel.

 

Červenohorské sedlo ( www.skiklub-su.cz ) należy do największych morawskich ośrodków narciarskich, a zarazem jest bardzo odpowiednim dla początkujących. Chociaż i zaawansowani mają do dyspozycji północne stoki. Najatrakcyjniejsze są zjazdy z Wielkiego Klinowca ( 1.164 m n.p.m. ) 1400 – metrową trasą. Jest tam także serwis, wypożyczalnia sprzętu, szkółki: narciarska i snowboardowi oraz snowpark.

 

Kierowcom w zimie mogą przydać się łańcuchy na koła. W weekendy bywają problemy z parkowaniem na płatnym parkingu obok wyciągów. Lepiej więc przed przyjazdem sprawdzić jego dostępność. Z przełęczy tej ( sedlo znaczy przełęcz ) w stronę szczytu Pradziad prowadzi jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Czechach.

 

CZESKIE KARKONOSZE, to dla narciarzy przede wszystkim zbocza Śnieżki. Ośrodek Pec pod Śnieżką ( www.skipec.com ) dysponuje 4-osobową koleją linowa, 10 wyciągami, hotelami, pensjonatami, basenami, dyskotekami, gastronomią itp. Śnieg leży tam 5-6 miesięcy w roku. Jest ponad 11 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na trzech z nich możliwe są zjazdy wieczorne najlepiej oświetlonym stokiem w Czechach. Dla snowboardzistów duży funpark, zaś narciarze biegowi mają do dyspozycji Magistralę Karkonoską. Na terenie całego ośrodka obowiązuje jedna karta magnetyczna.

 

Skiarena Karkonosze ( www.skipec.com ) obejmuje ośrodki na Czarnej Górze ( Černa hora ), w Jańskich Łaźniach oraz we wspomnianym już Pecu pod Śnieżką. Wystarczy kupić na nie jeden skipass. Między ośrodkami kursuje bezpłatny skibus. Łącznie do dyspozycji jest tam 19 km tras zjazdowych, przepustowość wynosi niemal 20 tys. osób na godzinę.

 

Szpindlerowego Młyna, najbardziej znanego czeskiego ośrodka narciarskiego w Karkonoszach, przedstawiać nie trzeba. Oferuje on najbardziej urozmaicone trasy oraz najlepsze zaplecze turystyczne. Głównymi centrami narciarskimi są tam Święty Piotr ( Svaty Petr ) i Medvědin. Łącznie 26 km tras zjazdowych o przepustowości 20.550 osób/h. A także dwa duże bezpłatne parkingi: przy stacji ekspresowej kolejki na Hromovice i pod Medvědinem. W Szpindlerowym Młynie odbędzie się w nadchodzącym sezonie cały szereg atrakcyjnych imprez sportowych.

 

Znanym ośrodkiem narciarskim jest również Harrachov ( www.skiareal.com/zima/index.php ) . Popularnym zwłaszcza wśród polskich narciarzy ze względu na łatwy dojazd ze Szklarskiej Poręby. Tamtejsza główna, czerwona trasa zjazdowa, należy do najpiękniejszych i najlepiej przygotowanych w Czechach. Jest również tor bobslejowy oraz płatne parkingi. Trasy zjazdowe mają łącznie 9 km, a przepustowość wynosi ponad 6 tys. osób/h.

 

Mala Upa ( www.skimu.cz ) leży, jak już wspomniałem na wstępie, tuż przy granicy z Polską. Najbliższym jej miastem polskim są Kowary. Ośrodek ten ma idealne warunki dla rodzin z dziećmi, początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Jest cichy i spokojny, a czas oczekiwania na wyciągi jest minimalny. Tworzą go dwie stacje U Kostela i Pomezky – obie sztucznie zaśnieżane. 8 wyciągów ma przepustowość łączną 4 tys. osób/h. Są 4 km tras zjazdowych i 10 km biegowych. Tegoroczną nowością jest sztuczne zaśnieżanie stacji Pomezky. Do 25 grudnia 2011 r. można w tym ośrodku jeździć ze zniżką 20%.

 

BESKIDY, to w zimie przede wszystkim najpopularniejszy w nich ośrodek Pustevny ( www.skialpin.cz ) z 8 km tras zjazdowych. Z czego 2,8 km sztucznie zaśnieżanych, o przepustowości 4500 osób/h. Do tamtejszych perełek architektury zaliczane są drewniane domki zaprojektowane przez słynnego architekta Dušana Jurkoviča. Dojeżdża się do nich z Ráztoky kolejką linową, lub szosą z drugiej strony grzebienia górskiego. Ze szczytu prowadzą stosunkowo krótkie trasy o wszystkich stopniach trudności.

 

W GÓRACH IZERSKICH ośrodkiem sportów zimowych jest Jeszczed ( www.skijested.cz ) z trasami zjazdowymi także o wszystkich poziomach trudności. Należy on zarazem do najłatwiej dostępnych spośród górskich ośrodków w Czechach. Pod sam stok prowadzi bowiem autostrada z Pragi.

 

W latach 2008 – 2009 został on zmodernizowany i obecnie należy do najlepszych w kraju. Tegorocznymi nowościami są tam: usługi Skiline, nowe atrakcje w snowparku na Plánach, większa ilość kamer on-line oraz nowa, interaktywna mapa ośrodka na jego stronie internetowej. Wspólnie z Centrum Babylon oferuje on całodniowe karnety „Z nart do Aquaparku”.

 

W GÓRY ORLICKIE zaprasza ośrodek narciarski Červená Voda ( www.skiparkcervenavoda.cz ). Jest w nim ogrzewana czteroosobowa kolejka z dwukilometrową trasą zjazdową do Mlýnickieho Dvora. Zbudowano ją w 2010 roku, a jej górna stacja niemal styka się ze stacjami wyciągów z Čenkovic. Dzięki czemu powstał niewielki region narciarski Buková hora. Jest to niewielki, spokojny ośrodek górski z szerokim wyborem zakwaterowania oraz skipassami zarówno dla poszczególnych ośrodków, jak i na cały region. Są tam również trasy biegowe.

 

Na Suchym vrchu stoi wieża widokowa, z piękną panoramą Gór Orlickich, Kralickiego Śnieżnika i Jasioników. Tamtejszą atrakcją jest też bunkier Bouda zbudowany przed II wojną światową, z korytarzami o długości około 2 km . W zimie dostępny jest do zwiedzania w ostatni weekend miesiąca. Na sezon 2011/12 w ośrodku Skipark Červená Voda przygotowano sporo nowości.

 

Należą do nich: lepsze ogrzewanie kolejki liniowej, nowe: park dziecięcy, snowpark i miejsca noclegowe, radar pomiaru prędkości jazdy narciarzy, dodatkowe kamery na trasie zjazdowej oraz bezpłatny parking i wifi. Zaplanowano też kilka atrakcyjnych imprez. M.in. konkursy i zabawy, nocny zjazd z pochodniami, testowanie nart, tańce, świniobicie, specjały kulinarne, wielki slalom itd.

 

Na SZUMAWĘ zapraszają dwa ośrodki narciarskie. Lipno ( www.lipnoservis.cz ) jest idealnym ośrodkiem dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne stoki dla narciarzy i snowboardzistów. Zmodernizowano go w ostatnich latach i obecnie zapewnia komfortowe warunki pobytu oraz wypoczynku. Do tegorocznych nowości należą: Zimowa LIPNO CARD ze zniżkami na skipasy i usługi w ośrodku narciarskim, druga szkółka narciarska Fox park II, skipassy czasowe, nowe: trasa snowcross i karnety rodzinne, zniżki dla studentów do 26 lat oraz wypożyczalnia i sprzedaż sprzętu narciarskiego. Natomiast szumawski Špičak jest najatrakcyjniejszym ośrodkiem po czeskiej stronie Szumawy, z różnicą poziomów do 300 m. Jest w nim 4-osobowa kolejka linowa oraz wyciągi na Lubáku i na trasie zjazdowej U zalomeného. Ogółem zaś 8 km tras zjazdowych o przepustowości 5500 os./h.

 

W RUDAWACH największym, a zarazem jednym z najnowocześniejszych w Czechach, ośrodkiem narciarskim jest Klinovec ( www.zima.klonovec.cz ) oferujący 10 km tras zjazdowych. Do roku 2020 planowana jest jego modernizacja w 4 etapach i stworzenie z niemieckim ośrodkiem Oberwiesenthal po drugiej stronie granicy wspólnego, wielkiego centrum narciarskiego. Natomiast tegoroczną nowością jest kryta, ekspresowa 4-osobowa kolejka linowa o przepustowości 2400 os./h.

 

CzechTourism informuje ponadto, że aktualne informacje narciarskie dostępne są na stronie www.holidayinfo.cz, zaś pomysły na wycieczki na www.czechtourism,com. Po prezentacji czeskich ośrodków sportów zimowych i ich tegorocznych nowości gospodarze zorganizowali poczęstunek z daniami tradycyjnej kuchni czeskiej oraz piwem, winami i napojami bezalkoholowymi, przygotowany przez znaną restaurację Mánes z Pragi.

 

Zdjęcia: z prezentacji – autor, ośrodków zimowych – CzechTourism.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top