WĘGRY: 150. ROCZNICA POWSTANIA BUDAPESZTU

W tym roku Budapeszt, miasto z korzeniami rzymskimi, świętuje 150. rocznicę zjednoczenia położonych naprzeciw siebie nad Dunajem Budy, Pesztu i Óbudy (Starej Budy). Miało ono miejsce w 1873 roku i oznaczało narodziny metropolii: Budapesztu. W zaledwie kilka dekad małe miasta stały się jedną z największych, najbardziej zaludnionych i najnowocześniejszych stolic Europy. Imponujące hale targowe, orzeźwiające kąpiele w wodach termalnych, kawiarnie literackie, majestatyczna architektura i tętniące życie nocne z wieloma festiwalami: od wina i gastronomii – to wszystko można znaleźć w Budapeszcie. 150 lat temu mieszkańcy Pesztu, Budy i Óbudy rozpoczęli łączenie tych trzech miast.

       Dziś blisko 1,8 – milionowy Budapeszt jest jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w Europie i stolicą Węgrów. Jubileusz stanowi nie tylko okazję do upamiętnienia przodków, którzy dokonali zjednoczenia, ale także do zastanowienia się, jak potomni będą żyć w mieście przez następne sto pięćdziesiąt lat. W przeszłości miasta otaczały się murami w celu ochrony swoich wartości, a dzisiaj Budapeszt nieustannie buduje mosty ku bardziej otwartej atmosferze – co również symbolizuje odnowienie Mostu Łańcuchowego nad Dunajem. Na odwiedzających czekają interesujące programy kulturalne oraz liczne niedawno otwarte muzea.

    W dniu urodzin Budapesztu, 17 listopada, zwiedzający będą mieli okazję skosztować tortu Budapeszt 150, wykonanego przez zwycięzcę konkursu cukierniczego. Celem konkursu jest przygotowanie ciasta o smakach typowych dla cukiernictwa sprzed 150 lat na Węgrzech oraz połączenie różnych składników aby stworzyć esencję trzech zjednoczonych miast. Każda część ciasta symbolizuje jedną część miasta. Fragment Pesztu będzie zawierać egzotyczne składniki, które można było znaleźć w XIX-wiecznej cukierni w Budapeszcie, takie jak czekolada, granat i ananas

            Część Budy składać się będzie z typowych produktów z Budapesztu i okolic, takich jak winogrona, migdały i morele. Fragment Starej Budy będzie obejmować typowe przyprawy i aromaty z lat 70-80 XIX wieku: wanilię, różę, anyż i kawę. Zwycięskie ciasto zostanie zaprezentowane

17 listopada 2023 roku, w dniu 150. rocznicy zjednoczenia Budapesztu. W dniu 25 maja muzeum figur woskowych Madame Tussauds Budapeszt otworzyło swoje drzwi dla publiczności w centrum miasta. Instalacja przedstawia 51 realistycznych postaci.

           Odwiedzający mogą przejść obok George’a Clooneya, Willa Smitha i Toma Hanksa siedzących na moście Łańcuchowym. W tematycznych pomieszczeniach skrywają się celebryci, najbardziej znane postaci z historii, kultury, nauki i sportu, w tym 17 węgierskich celebrytów i postaci historycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.madametussauds.hu/en/

Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Pestu, Budy i Óbudy, Muzeum Kolei Podziemnej na placu Deáka prezentuje nową tymczasową wystawę poświęconą historii transportu publicznego w stolicy.

              Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia w historii transportu, pionierskie innowacje, pojawienie się środków transportu indywidualnego i najważniejsze typy pojazdów. 150 lat ożywa symbolicznie dzięki 150 obiektom oraz fotografiom i filmom. Data: 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 r. Lokalizacja: Plac Deáka. Warto przypomnieć, że budapeszteńskie metro, obecnie linia nr. 1, było pierwszym zbudowanym na kontynencie europejskim w latach 1894-1894 dla upamiętnienia obchodów Tysiąclecia Węgier i łączyło (i łączy nadal) centrum – plac Vőrősmarty ter z Artézi Fůrdő (później linię przedłużono) – terenami Wystawy Tysiąclecia.

 

Zdjęcia: Visit Hungary

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top