Już po raz 12-ty na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się Festiwal Ogrody Muzyczne. Trwać on będzie od 2 do 29 lipca br. pod tytułem „W cieniu cyprysów”, gdyż Gościem Honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Republika Cypryjska, która 1 lipca br. obejmie na pół roku Prezydencję w Unii Europejskiej.
Na konferencji prasowej na Zamku, w której uczestniczył także J.E. ambasador Cypru w Polsce Andreas Zenonos, przedstawiono tegoroczny festiwal, jego program oraz gwiazdy. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne.
Jego gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie, a głównym współorganizatorem Stołeczna Estrada. Mecenasem zaś Grupa Dalia i jej warszawska spółka SPEC. Festiwal wspierają również m.in. Cypryjska Organizacja Turystyczna i Narodowy Instytut Audiowizualny.
Projekt dofinansowują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz M. St. Warszawa. Festiwal ten – dowiedzieliśmy się na konferencji, będzie okazją do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni. Zabrzmi na nim nie tylko muzyka z Cypru, ale również innych krajów śródziemnomorskich. Stąd tytuł tegorocznej edycji festiwalu.
Ideą naczelną Ogrodów Muzycznych jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, a mało znanych w Polsce. O związkach kultury polskiej ze śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu – wybitni polscy pisarze, artyści i podróżnicy.
Cieszę się – powiedział podczas konferencji ambasador Andreas Zenonos – że Cypr uczestniczy w tym festiwalu. Tym bardziej, że odbywać się on będzie w okresie kryzysu gospodarczego. Dobrze, że nawet w tych warunkach można pokazywać tradycje i kulturę różnych krajów. Mówiąc o obejmowaniu przez jego kraj 1 lipca br. Prezydencji UE podkreślił, że jest to wielkie wyzwanie, ale Cypr, jeden z najmłodszych krajów Unii, jest gotowy aby je podjąć.
Logiem naszej Prezydencji – dodał – jest statek który płynie przez świat i przeistacza się w gołębia – symbol pokoju. Zaś jej hasło „Lepsza przyszłość, lepsza rzeczywistość” odnosi się zarówno do krajów unijnych jak i ich sąsiadów. Przygotowując się do tego półrocza wspomagani byliśmy przez Polskę i Danię, dwu naszych poprzedników w tej roli.
Cieszymy się, że współpraca cypryjsko – polska dotyczy różnych dziedzin. Nawiązując do głównego tematu konferencji wyraził zadowolenie, że na koncercie inauguracyjnym w dniu 2 lipca brzmieć będzie tradycyjna muzyka cypryjska i prezentowane narodowe tańce wyspy. Także drugi dzień Ogrodów Muzycznych wypełni tematyka cypryjska. Pokazane zostaną bowiem filmy dokumentalne pod łącznym tytułem „Cypr – kraj, historia, zabytki, kultura”.
– Wiem, zakończył p. ambasador, że Polacy doceniają przeszłość i tradycję. Mam więc nadzieję, że to co zaprezentujemy w Warszawie, spodoba się publiczności.
12. Festiwal Ogrody Muzyczne wypełni, jak zwykle jego wcześniejsze edycje, przede wszystkim film, opera, balet, koncerty i spotkania. Czyli dobra muzyka na żywo i na ekranie. Niestety – dowiedzieliśmy się – organizatorzy ze względu na ograniczone środki zmuszeni zostali do zrezygnowania z udziału w nim trzech bardzo dobrych, ciekawych zespołów zagranicznych z regiony śródziemnomorskiego.
Ale i tak zapowiada się mnóstwo hitów, gwiazd i ciekawych punktów programu, który przedstawił Zygmunt Krauze. W br. będzie 6 koncertów oraz wiele innych imprez. Z dziedziny opery i filmu w programie znajdą się dzieła Verdiego i Dionizettiego, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. „Rigoletto” we włoskiej Mantui oraz „Otello” na Cyprze, w okupowanej obecnie, od 1974 roku, przez Turków Famaguście.
Kultura śródziemnomorska to przede wszystkim mity podlegające ciągłym przemianom z biegiem lat i jej rozwoju, a także interpretacji. W Teatrze Wielkim w Warszawie Mateusz Treliński wystawił „Orfeusza i Eurydykę” Christopha Willibalda Glűcka przenosząc akcje do nowoczesnego mieszkania w bloku. Ta znakomita inscenizacja teatralna z udziałem świetnych wykonawców: Olgi Pasiecznik i Wojciecha Gierlacha została przeniesiona na film zrealizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
Jego premierowy pokaz odbędzie się podczas 12. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Inny mit był tematem „Orfeusza w piekle” Jakuba Offenbacha. Zaś jedną z najciekawszych interpretacji tego dzieła w reżyserii Laurenta Pelly’ego ze znakomitymi rolami Natalie Dessau i Laurenta Naouri w 1997 r., też można będzie obejrzeć na warszawskim Zamku.
Niezwykle ciekawie zapowiada się również prezentacja sylwetki słynnego greckiego kompozytora Mikisa Theodorakisa. Film i balet reprezentować będą słynne spektakle. M.in. francuski balet „Octopus” – dzieło choreografa i reżysera Philipsa Decouffle’a. Ponadto dwa balety Johna Neumeiera „Święty Józef” i najnowszy „Mała Syrenka” oparty na motywach baśni Andersena, a zrealizowany przez zespół San Francisco Ballet i wystawiony z okazji 70-lecia urodzin tego wielkiego choreografa.
Godne uwagi będą również koncerty w ramach Ogrodów. Prezentowana będzie kultura muzyczna Śródziemnomorza oraz arcydzieła XX – wiecznej muzyki tego kręgu z Francji. Hiszpanii, Włoch, a także muzyka tradycyjna Cypru i Libanu.
Wśród tegorocznych gwiazd festiwalu znajdą się m.in. światowej sławy polska klawesynistka Elżbieta Chojnacka, a także Agata Zubel, Maciej Grzybowski oraz włoski Duo Alterno.
Ogrody Muzyczne 2012 zakończy finałowy koncert zespołu Cappella Mediterranea z programem „Monteverdi – Piazzola”. Będzie to jedyny koncert nie objęty karnetami, lecz ze wstępem na podstawie osobnych biletów. Więcej informacji na temat programu 12. Festiwalu Ogrody Muzyczne, zakupu karnetów i biletów oraz ich cen znaleźć można na stronach: www.ogrodymuzyczne.pl.
Zdjęcia z konferencji autor, ze spektakli i inscenizacji – materiały prasowe.