CZECHY: FESTIWALE FILMOWE 2012

Każdego roku w Republice Czeskiej na miłośników kina czeka kilka prestiżowych festiwali filmowych. Niezapomnianych wrażeń dostarcza widzom zarówno najznakomitszy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlowe Wary, jak również szereg innych wydarzeń, na przykład festiwal filmów dokumentalnych w Jihlavie.
 
Największym festiwalem filmowym w Czechach jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlowe Wary. Impreza odbywa się corocznie na przełomie czerwca i lipca. Na kolumnadzie spotkamy gwiazdy filmowe, a także tłumy miłośników kina, którzy przybyli do słynnego uzdrowiska, aby napawać się niezwykłą atmosferą.
 
Projekcje odbywają się w salach tutejszych hoteli i w miejscowych kinach. Gościem honorowym tegorocznej 47 edycji będzie aktorka Helen Mirren znana na przykład z filmów Królowa czy Red. Letnia Szkoła Filmowa w mieście Uherské Hradiště na wschodnich Morawach jest największym nie konkursowym przeglądem filmów w Czechach. Filmy prezentowane są tu w ramach cykli tematycznych i retrospektyw.
 
Podczas seminariów i dyskusji panelowych możemy porozmawiać bezpośrednio z twórcami. Tegoroczna edycja nawiązuje do filmu węgierskiego. Festiwal odwiedzą liczne gwiazdy, między innymi István Szabó, a także młodzi twórcy, na przykład Benedek Fliegauf.
Do miasta Uherské Hradiště przybędzie wielu młodych miłośników filmu i reżyserów. Jednym z nich będzie z pewnością Aki Kaurismäki, który w ubiegłym roku stwierdził, że chętnie pozostałby w Uherskim Hradištu do następnej edycji festiwalu.
 
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Jihlava odbywa się tradycyjnie pod koniec października. Prezentuje przede wszystkim twórczość dokumentalną środkowej i wschodniej Europy. Każdego roku można tu zobaczyć nowości ze światowej sceny filmowej. Wyjątkowe filmy i atmosferę oferuje szereg praskich festiwali. Festiwal Jeden Świat prezentuje niezwykle poruszające filmy dokumentalne o prawach człowieka.
 
Kolejna edycja imprezy odbędzie się w pierwszej połowie marca 2013 roku. Febiofest powstał jako niezależny festiwal dla fanów. W ciągu dwudziestu lat istnienia przekształcił się w dużą międzynarodową imprezę. W poprzednich latach swoje filmy na festiwalu prezentowali między innymi Roman Polański i Tom Twyker. Festiwal przedstawia najlepsze dzieła międzynarodowej sceny powstałe w ostatnim roku.
 
Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top