UROKLIWY SUPRAŚL

Czym są ikony podróżne? Jak powstają? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi znajdziemy w Muzeum Ikon w Supraślu, miasteczku na Podlasiu, w którym nagrywany był serial „U Pana Boga w ogródku”.

 

Supraśl to pięciotysięczne miasteczko w województwie podlaskim oddalone o 15 kilometrów od Białegostoku położone nad rzeką Supraślą, otoczone przez Puszczę Knyszyńską. Już samo położenie jest ogromną atrakcją pozwalając na piesze i rowerowe wycieczki po urokliwych miejscach.

 

 

Jednak do Supraśla przywiodła mnie nie przyroda lecz Muzeum Ikon, pierwsza w Polsce tego typu placówka, w której stale można oglądać ponad 300 ikon pochodzących z różnych wieków. Muzeum mieści się w XVII-wiecznym Pałacu Archimandrytów, który wchodzi w skład Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Mimo zabytkowej scenerii znajdziemy tu jednak i nowoczesność – multimedialny sposób przekazywania informacji.

 

Za pomocą światła i muzyki tworzony jest odpowiedni nastrój, w którym chętnie słuchamy przewodnika opowiadającego o ikonach, ich genezie, sposobach tworzenia, rodzajach, zdobieniach. Mnie zainteresowały szczególnie ikony podróżne, z których najstarsze pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza. Supraśl to jednak nie tylko Monaster i mieszczące się w nim muzeum.

 

Jednym z najpiękniejszych budynków jest Pałac Buchholzów z końca XIX wieku zbudowany w stylu eklektycznym, obecnie mieszczący Liceum Sztuk Plastycznych. Ciekawy jest Kościół Świętej Trójcy z połowy XIX wieku. To, co przyciąga do Supraśla, to także Domy Tkaczy – drewniane parterowe budynki stojące wzdłuż ulicy, w których XIX – wieczni tkacze nie tylko mieszkali, ale i wykonywali swą chałupniczą pracę.

 

W połowie XIX wieku w Supraślu znajdowało się aż siedem fabryk tkackich. Urok miasteczka przyciąga nie tylko turystów, ale i filmowców. Wiele ze scen filmu fabularnego, a także serialu obecnie emitowanego w telewizji pod tytułem „U Pana Boga w ogródku” nagrywano właśnie w tym liczącym sobie 500 lat historii miasteczku.

 

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top