STAMBUŁ: ZABYTKOWY ZŁOTY RÓG NABIERA NOWEGO CZARU

Haliç, dzielnica otaczająca Złoty Róg, czyli głęboko wciętą zatokę Bosforu i część Półwyspu Historycznego, jest jednym z najpiękniejszych obszarów Stambułu. Stanowiąc punkt wejścia do Bosforu, zawdzięcza nazwę swojemu kształtowi przypominającemu róg oraz kolorowi wody, która mieni się złotem zwłaszcza o zachodzie słońca.

Dzięki swojemu położeniu ten naturalnie utworzony port stanowił ważny ośrodek, w którym cumowały statki floty handlowej Imperium Osmańskiego i Wschodniorzymskiego. Dzisiaj wielokulturowa zabudowa dzielnicy z meczetami, kościołami, synagogami i zabytkowymi szkołami, przypomina o ponadtysiącletniej historii miasta. Dzięki powstającym w jego otoczeniu kolejnym atrakcjom, miejsce to staje się nowym, urokliwym punktem na mapie Stambułu.

W przestrzeniach powstałych po przekształceniu dawnych obiektów przemysłowych odbywają się międzynarodowe wydarzenia, dodające temu historycznemu regionowi nowoczesności i artystycznego ducha. Wraz z metamorfozą 600-letnich budynków stoczni, położonych wzdłuż nabrzeża Złotego Rogu, ta część miasta stała się nowym centrum kultury. To właśnie tutaj odbywa się jedno z najpopularniejszych jesiennych wydarzeń w Stambule – Contemporary İstanbul, które prezentuje najwspanialsze przykłady światowej współczesnej sztuki oraz skupia lokalne i międzynarodowe galerie, instytucje artystyczne, różnego rodzaju projekty oraz artystów. Przyciąga ona miłośników sztuki, można zobaczyć najbardziej podziwiane dzieła, być świadkiem przemiany dawnego obszaru przemysłowego, a także podziwiać zachwycającą linię brzegową Złotego Rogu.
Zwiedzanie tego malowniczego regionu Stambułu jest jak podróż w czasie do starożytności. Przez wąskie i kolorowe uliczki na wybrzeżu Złotego Rogu, jednej z najpiękniejszych dzielnic miasta, można się wybrać na wycieczkę trzema różnymi trasami.

Kolorowe uliczki Fener i Balat

Balat i Fener, sąsiadujące ze sobą dzielnice położone na Półwyspie Historycznym, są jednymi z najbardziej niezwykłych miejsc w Stambule, z bogatym dziedzictwem przeszłości i wspaniałymi zabytkami. Te połączone ze sobą dzielnice przetrwały pomimo upływu wielu wieków i ciągłej zmiany przybywających tam osób. Imponująca zabudowa architektoniczna stromych uliczek Balat, pełnych zabytkowych domów z wykuszowymi oknami, łączy przeszłość z przyszłością. Obecnie historia i teraźniejszość tej dzielnicy mieszają się w kolorowych, podobnych do labiryntu uliczkach, gdzie kawiarnie i butiki prowadzone przez trzecie pokolenie właścicieli sąsiadują z tradycyjnymi ogródkami herbacianymi i sklepami rzemieślniczymi. Balat i Fener są również pełne osobliwych sklepów z przedmiotami „z drugiej ręki”, sprzedawców antyków i domów aukcyjnych.
Spacerując po Balat można się natknąć na wiele zabytkowych budynków. Synagoga Ahrida, synagoga Yanbol, Küçük Mustafa Paşa Hamamı (łaźnia turecka) i wspaniała bułgarska cerkiew św. Szczepana (Żelazny Kościół) to tylko niektóre z nich. Ostatnia z tych budowli, położona na wybrzeżu Złotego Rogu, to również jedyny na świecie kościół prawosławny zbudowany w całości z żelaza. Ta niesamowita konstrukcja, odlewy i metalowe części zostały wyprodukowane w Wiedniu, załadowane na statki i przetransportowane do Balat. Następnie elementy te zostały zmontowane na brzegu Złotego Rogu. Świątynia, która powstała na planie krzyża przy użyciu 500 ton żelaza, została udostępniona wiernym w 1898 roku.

Fener, uroczy sąsiad Balat, to jedna z najpopularniejszych tras w mieście z godnymi uwagi zabytkami, takimi jak zachwycający gmach szkoły średniej Fener Rum, siedziba Patriarchatu Konstantynopolitańskiego (Rum Ortodoks Patrikhanesi) oraz katedra św. Jerzego (Aya Yorgi Kilisesi), czyli katedralna świątynia Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w Stambule. Liceum Fener Rum to jeden z najbardziej spektakularnych przykładów XIX-wiecznej architektury na wzgórzach Fener, a także jedna z najbardziej monumentalnych budowli nad Złotym Rogiem. Budynek, znany jako „Czerwona Szkoła”, wyglądem przypomina zamek i został zbudowany z ogniotrwałych cegieł sprowadzonych z Marsylii.

Wzgórze Pierre Loti z widokiem na piękny Złoty Róg

Wzgórze Pierre Loti to doskonale znane miejsce na Półwyspie Historycznym. Wzięło swoją nazwę od pseudonimu francuskiego powieściopisarza Juliena Viauda i ma do zaoferowania piękne widoki na ogrom zabytkowej architektury Stambułu, wspaniale zachowanej od XIX wieku. Wspinaczka na to malownicze wzgórze i podziwianie miasta z tego miejsca naprawdę zapiera dech w piersiach. Na Pierre Loti można wjechać bezpośrednio kolejką linową lub wspiąć się po schodach. Ze szczytu rozciąga się cudowny widok na stambulski Złoty Róg, który jest równie imponujący po zachodzie słońca, jak i w ciągu dnia. Tutejsza kawiarnia jest popularna wśród mieszkańców, którzy lubią pić herbatę, rozmawiać i jednocześnie podziwiać widoki.

Od dawnych koszar do największej biblioteki w Turcji

Biblioteka Rami to jedna z najnowszych atrakcji dzielnicy. Mieści się w XVIII-wiecznych koszarach Rami w Eyüpsultan w Stambule. Dzięki pracom restauracyjnym, renowacyjnym i budowlanym wykonanym z zachowaniem oryginalnej struktury i materiałów, ogrody wraz z otoczeniem kulturalno-artystycznym Biblioteki Rami zapewniają odwiedzającym niezapomniane wrażenia. Rami, zajmująca zamkniętą powierzchnię 36 000 m² i mieszcząca 2,5 miliona woluminów na 220 dekarach (220 000 m²), z zagospodarowaną powierzchnią biblioteki wynosząca 51 000 m² , jest „biblioteką o największej zadaszonej powierzchni krajobrazowej” w Europie.
Oprócz tej rozległej zielonej przestrzeni znajduje się tam otoczony drzewami sztuczny staw o powierzchni 1000 m². Jako pierwsze miejsce w Turcji została odznaczona „Certyfikatem Zrównoważonego Muzeum Biosfery”. To wyróżnienie uznaje jej pełną zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym poprzez użyte techniki renowacji i rozwiązania infrastrukturalne, a także jako miejsce wspierające lokalne życie kulturalne oraz pozwalające przekazać historyczne zasoby i informacje przyszłym pokoleniom.


Fot. Agencja ds. Promocji i Rozwoju Turystyki Turcji (TGA)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top