NIEMCY: KRAJ MALARZY

© DZT/ Florian Trykowski

W 2024 roku przypada 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha – słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech.  Jubileusz  jest doskonałą okazją, aby odwiedzić najważniejsze miejsca związane z życiem i twórczością artysty. Zainspiruj się wybranymi informacjami zawartymi w tym biuletynie i wybierz się w kulturoznawczą podróż do Niemiec. Podczas pobytu skorzystaj z udziału w wystawach, odczytach, koncertach lub warsztatach.

© Lookphotos/ Olafprotze

Mistrzowie krajobrazu: wystawa w Dreźnie

Caspara Davida Friedricha rozsławiły jego obrazy i rysunki z mistycznymi krajobrazami wyglądającymi jak nie z tego świata. Muzeum Albertinum w Dreźnie, dawne centrum życia artystycznego, prezentuje jego najważniejsze dzieła i umieszcza je w kontekście twórczości innych wielkich mistrzów.

Wystawa specjalna odbędzie się w terminie 24.08.2024 – 5.01.2025

Więcej o wystawie

 

© Fotolia/ powell83

Od sztuki do morza: najważniejsze atrakcje Hamburga

Pod tytułem „Sztuka na nowe czasy”, Hamburger Kunsthalle w terminie 15.12.2023 – 1.04.2024, prezentuje wystawę ponad 50 obrazów i 90 rysunków Caspara Davida Friedricha. Spacer po historycznej dzielnicy Speicherstadt z Filharmonią nad Łabą warto więc połączyć z wizytą w Muzeum Sztuki.

Dla spragnionych jeszcze większych wrażeń polecamy wycieczkę nad Morze Wattowe, wpisane na listę UNESCO, które charakteryzuje się krajobrazem odpowiadającym gustowi Friedricha.

Zwiedzając Hamburg

 

© Pommersches Landesmuseum/ Armin Wenzel

Potrójny hołd: cykl wystaw w Greifswaldzie

Od najważniejszych „linii życia”, przez pełne tęsknoty miejsca, aż po temat rodzinnego miasta: Pomorskie Muzeum Państwowe w Greifswaldzie ze swoim bogatym zbiorem dzieł oddaje cześć słynnemu synowi tego hanzeatyckiego miasta na trzech, następujących po sobie wystawach (28.04.2024 – 5.01.2025).

Niektóre z ulubionych motywów malarza można odkryć na szlaku Caspara Davida Friedricha.

Więcej o wystawach

 

© Tourismusverband Sächsische Schweiz e.V./ Philipp Zieger

Maluj jak Friedrich: kursy malarstwa w Górach Połabskich

Co oznacza romantyzm dla współczesnego realizmu: temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa w Pirnie (jesień 2024) w Szwajcarii Saksońskiej. Tu swój początek ma też Szlak Malarzy prowadzący przez piaskowcowe Góry Połabskie.

W tym dzikim górskim krajobrazie, które było jednym z ulubionych miejsc Friedricha będzie można przez cały rok 2024 spróbować swoich sił na kursach malarstwa – w miejscach, w których powstawały oryginalne obrazy.

Czytaj więcej

 

© AdobeStock/ Jiri Castka

Kultura i przyroda: Góry Żytawskie w nowej odsłonie

Dziwaczne formacje skalne, kamienne wieże i porośnięte mchem głazy: różnorodność kształtów i kolorów Gór Żytawskich inspirowała wyobraźnię Caspara Davida Friedricha. Wokół zabytkowego zamku i zespołu klasztornego na górze Oybin latem tego roku odbędzie się wydarzenie pt. „Podróż w czasie do romantyzmu”, które upamiętni malarza muzyką, poezją, malarstwem i kulinarnymi specjałami. Na górę można dotrzeć żytawską kolejką wąskotorową lub pieszo.

Odkryj romantyczny Oybin

 

© Nationalpark-Zentrum Königsstuhl Sassnitz GmbH/ Peter Lehmann

Kredowe wybrzeże: w lasach i parkach Rugii

Caspar David Friedrich był szczęśliwy na Rugii – przypomną o tym „Dni Romantyzmu” (19.08.2024–25.08.2024) w Centrum Informacji Parku Narodowego Königsstuhl. Podczas swojej wizyty nie przegap nowego punktu widokowego, z którego rozciąga się fantastyczny widok na kredowe klify. Skorzystaj z wędrówki po dzikich lasach bukowych, wpisanych na listę UNESCO lub spaceru po jednym z wielu historycznych parków.

Morskiej atmosfery możesz doświadczyć w podwodnym świecie Ozeaneum w porcie w Stralsundzie.

Dowiedz się więcej o Rugii

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top