PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: PERU 2013

Peru jest krajem wyjątkowo ciekawym, o różnorodnych krajobrazach – od Amazonii, poprzez Andy po Pacyfik – a także florze i faunie, przy czym bogatym w zabytki epoki prekolumbijskiej i kolonialnej. Zamieszkanym przez potomków Inków i indiańskie plemiona kultywujące dawne tradycje.

 

Z zadowoleniem należy więc przyjąć wznowienie przez wydawnictwo Hachette Polska bogato ilustrowanego przewodnika „Peru” z serii Wiedzy i Życia. Po czterech latach od pierwszego wydania został on zaktualizowany, o czym wydawca informuje na okładce, w zakresie informacji praktycznych: godzin otwarcia placówek, numerów telefonów, stron www.

 

Dokonano w nim również drobnych korekt i zmian w tekście merytorycznym oraz jego układzie. Niestety, nie uzupełniono części rażących pominięć, na które zwracałem uwagę recenzując w czerwcu 2009 roku I wydanie.

 

Nowe, które w sprzedaży znaleźć ma się w marcu, porównałem z nim strona po stronie. Znalazłem niewielkie zmiany. Kalendarium historyczne doprowadzono do roku 2011 – wyboru prezydenta Ollanta Humala. W opisach Limy dodano, zmniejszając na stronie jedno zdjęcie, Museo Andrés del Castillo poświęcone temu tragicznie zmarłemu w 2006 roku studentowi inżynierii górnictwa i jego pasji: kolekcji andyjskich minerałów, ceramiki ludu Chancay z lat 900-1400 n.e. oraz prekolumbijskiej odzieży i obuwia.

 

W innym miejscu pojawiła się nowa informacja o Museo de Arta Contemporáneo – współczesnej sztuki peruwiańskiej i hispano – amerykańskiej. Ale kosztem usunięcia prezentacji Museo Galeria Arte Popular de Ayacucho w którym znajdują się piękne zbiory rękodzieła z tego miasta i regionu. W opisie najciekawszych miejsc na i nad Jeziorem Titicaca dodano informację o zacumowanym na nim XIX-wiecznym parowcu Yavari, zarazem muzeum i noclegowni dla 7 osób.

 

Podobnie jak w I wydaniu uwzględniono również w okolicach tego jeziora ciekawe miejsca należące do Boliwii. Ale niekonsekwentnie. Są wzmianki o wyspach: Słońca i Księżyca (Isla de Sol, Isla de la Luna), ale brak o ciekawym mieście i sanktuarium Copacabana leżącym tuż przy granicy Peru. Z pominięć na które zwracałem uwagę w recenzji poprzedniego wydania tego przewodnika, najbardziej rażący jest nadal brak chociażby wzmianki o tym, że sławną kolej transandyjską przebiegającą do czasu otwarcia linii Pekin – Lhasa w Chinach najwyżej na świecie, zaprojektował i budował polski inżynier, uczestnik Powstania Listopadowego, później profesor Uniwersytetu w Limie, Ernest Malinowski.

 

W informacji o Kanionie Colca nie ma ani słowa o tym, że jako pierwsi przepłynęli go, odkrywając dla turystyki w 1981 r., polscy studenci z Krakowa, uczestnicy wyprawy kajakowej Canoandes 79. Chociaż Peruwiańczycy podkreślają to przy każdej okazji, są tam nadane przez Polaków nazwy, tablice pamiątkowe, ulice itp. W przypadku największego miasta peruwiańskiej Amazonii – Iquitos nadal brak informacji, że dostać się do niego można tylko wodą, pokonując kilka tysięcy kilometrów od Atlantyku, albo samolotami, gdyż nie ma dróg łączących je z resztą kraju.

 

Podobnie jak brak chociażby wzmianki o najsłynniejszej budowli tego miasta, „Żelaznym Domu” zbudowanym przez inż. Gustave Eiffla obok słynnej wieży w Paryżu na Wystawę Światową odbywającą się tam w latach 1887-1889. Po niej wieża została na miejscu stając się symbolem i atrakcją francuskiej stolicy, a „Żelazny Dom” kupił jeden z bogaczy, „kauczukowy baron”. Konstrukcja została rozebrana, przewieziona do Iquitos i tam ponownie złożona. I stoi nadal będąc wielką atrakcją tego miasta.

 

Te pominięcia nie zmieniają jednak wysokiej oceny przewodnika. Czytelnik znajduje w nim bowiem, oprócz ponad tysiąca zdjęć i kolorowych ilustracji, także podstawowe dane o kraju, jego regionach, najważniejszych miastach, miejscach i atrakcjach turystycznych. A także mnóstwo przydatnych informacji praktycznych, i turystycznych na temat podróży, poruszania się na miejscu różnymi środkami transportu, zakwaterowania, wyżywienia, zakupów, bezpieczeństwa, rozrywek itp. Ponadto słowniczek polsko – hiszpański z przydatnymi zwrotami oraz Indeks ułatwiający odszukanie tego, co jest w danym momencie potrzebne.

 

PERU. Przewodnik z serii „Przewodniki Wiedzy i Życia”. Redakcja: Maryanne Blacker, przekład Ewa Kubiak. Wydawnictwo Hachette Polska, wydanie II, Warszawa 2013, str, 352.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top