PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: KUBA

Kuba staje się coraz popularniejszym celem podróży turystycznych, zwłaszcza wypoczynkowych, także wśród Polaków. Ułatwiają ją i obniżają ceny przeloty czarterowe organizowane przez niektóre nasze biura podróży. W programach tych wyjazdów są przede wszystkim pobyty w miejscowościach nadmorskich i korzystanie z plaż oraz kąpieli. Z możliwościami odbywania lokalnych wycieczek poznawczych. Można oczekiwać, że wydanie właśnie, po raz pierwszy, przez Wydawnictwo Hachette Polska przewodnika po Kubie w bogato ilustrowanej serii Przewodniki Wiedzy i Życia, zwiększy zainteresowanie zwiedzaniem wyspy, poznawaniem jej bogatej historii, zabytków, przyrody i mieszkańców.

 

„ Z Kubą – pisze autorka we wstępie – kojarzą się gorące słońce, plantacje trzciny cukrowej, wysokie palmy i głębokie, błękitne morze. Kuba odpowiada temu opisowi, ale jest też krajem o starej bogatej kulturze, w którym współistnieją dawne tradycje i nowe trendy intelektualne. To młoda, tętniąca życiem wyspa, pełna muzyki i barw, która mimo trudności ekonomicznych potrafiła zbudować swoją niepowtarzalną tożsamość”.

 

Mocną stroną tego przewodnika, jak i pozostałych tej serii wydawniczej, są – łącznie ponad 700 – barwne zdjęcia i ilustracje. Czytelnicy, którzy wiedzę o życiu na Kubie, najczęściej przedstawianym jako nędzne, a miasta i zabytki niemal ruiny, czerpią z naszej prasy, nagle mogą zobaczyć na aktualnych fotografiach liczne dobrze utrzymane, bądź świeżo odrestaurowane pałace, świątynie i inne budowle oraz mieszkańców bynajmniej nie w łachmanach. A ponadto wspaniałe krajobrazy, przyrodę i plaże.

 

Zgodnie z formułą tej serii przewodników, także „Kuba” zawiera kilkudziesięciostronicowe Wprowadzenie z rozdziałami: Odkrywanie Kuby, Kuba na mapie, Panorama Kuby, Rok na Kubie i Historia Kuby z kalendarium podstawowych w niej dat i wydarzeń. W części podstawowej: turystyczno – krajoznawczej, przedstawiona została Hawana, jej dzieje, zabytki i warte poznania miejsca w podziale na trzy podstawowe części: Habana Vieja, Centro Habana i Prado oraz Vedado i Plaza, a także obiekty na obrzeżach stolicy.

 

Poruszanie się po niej ułatwia plan miasta i spis ulic, a interesujące spędzanie czasu informacje w rozdzialiku Rozrywki w Hawanie. Na podobnej zasadzie opisano miejscowości i miejsca poza Hawaną, w podziale kraju na 4 części: zachodnią, środkową – zachodnią, środkową – wschodnią i wschodnią. Dodatkowo w przewodniku są duże – od 2 do 4 stronicowe i bogato ilustrowane – informacje monotematyczne.

 

Np. Santeria ( połączenie religii katolickiej z dawnymi wierzeniami afrykańskimi ), Malarstwo na Kubie, Literatura kubańska, Muzyka i taniec, Kubańskie cygara, Rewolucja kubańska, Ernest Hemingway na Kubie, Nurkowanie w Morzu Karaibskim czy Karnawał w Santiago de Cuba. W Informacjach turystycznych są liczne i konkretne – z nazwami, adresami, charakterystyką, stronami internetowymi itp. – dane o tym, gdzie warto przenocować, zjeść, o sklepach i bazarach, rozrywkach oraz możliwościach uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.

 

Podobnie w Informacjach praktycznych: o podróży na Kubę, lokalnych zwyczajach, bezpieczeństwie osobistym, zdrowiu i opiece medycznej, komunikacji, transporcie lokalnym, podróżowaniu po wyspie różnymi środkami transportu, poruszaniu się po Hawanie itp. Skorowidz ułatwia odszukanie potrzebnych miejsc i obiektów, zaś mini słowniczek hiszpańsko – polski porozumiewanie się z tamtejszymi mieszkańcami w podstawowych sprawach. Jest to więc przewodnik, który warto przeczytać planując wyjazd na Kubę, a także posługiwać się nim podczas pobytu na niej.

 

KUBA. Przewodnik z serii Przewodniki Wiedzy i Życia. Autorka: Irina Bajini i współautorzy. Przekład: Marta Szafrańska – Brandt. Wydawnictwo Hachette Polska, wyd. I, Warszawa 2009, str. 336.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top