Emigracja zarobkowa z Polski do Krainy Lodu, lub jak inaczej określa się Islandię, na Wyspę ognia i lodu, spowodowała wzrost zainteresowania nią również naszych turystów. Odwiedzających tę wyspę, położoną na styku dwu płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i europejskiej, zarówno indywidualnie jak i w ramach wycieczek organizowanych przez biura podróży. O zainteresowaniu tym świadczy również ukazanie się w ostatnich latach czwartego już w języku polskim przewodnika po Islandii, tym razem w serii Thomas Cook warszawskiego wydawnictwa Hachette.
Ten niewielka, w poręcznym kieszonkowym formacie książeczka zawiera, jak zapewnia wydawca na tylnej stronie okładki, wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania udanej podróży. Krótkie i zwięzłe, dodam, przeważnie „w pigułce”, ale z wieloma informacjami oraz radami praktycznymi.
„Przyroda Islandii – czytamy we Wprowadzeniu – oszołamia – nigdy się nie nudzi, jest niebanalna i zawsze urzekająca. Strome klify, przepiękne plaże, największe na świecie pola zastygłej lawy i lodowce, liczne wodospady, bezkresne wrzosowiska, tundra oraz wysokogórskie równiny – to tylko część bogactw naturalnych tego kraju”.
I właśnie głównie po to, aby stanąć oko w oko z tamtejszymi cudami przyrody, turyści przyjeżdżają na tę wyspę. Przewodnik ułatwia im przygotowanie się do tej podróży, chociaż trochę poznanie tego, ciągle dla nas egzotycznego, mało znanego kraju oraz poruszanie się i poznawanie tego, co w nim najbardziej zasługuje na uwagę.
Mimo ogromnej skrótowości, zawarto w nim podstawowe informacje o pochodzeniu Islandczyków, dziejach wyspy – z kalendarium od roku 330 p.n.e. po współczesność, jej mieszkańcach, geografii, przyrodzie, kulturze i zabytkach. Z wieloma radami praktycznymi oraz spostrzeżeniami i ciekawostkami w rozdziale Wrażenia: kiedy tam jechać, jak się ubrać, poruszać, o obyczajach, systemie imion i nazwisk itp.
Interesujące są obszerne, 2 – stronicowe, ilustrowane informacje monotematyczne włamane w tekst przewodnika. M.in. Potęga lodowców, Wikingowie, Islandzkie eddy ( opowieści o starożytnych pogańskich bogach ) i sagi ( opowieści epickie spisane w średniowieczu – ważne teksty źródłowe ), Pogańskie wierzenia, Anatomia wulkanu, Ekologia, Spa i centra odnowy biologicznej itp.
Część przewodnikowa zawiera mapki i plany proponowanych tras zwiedzania oraz sugestie co przede wszystkim warto zobaczyć. Przedstawia stolicę – Rejkiawik i jej okolice oraz inne regiony wyspy: Snæfellsnes i Fiordy Zachodnie, Północną Islandię, Wybrzeże wschodnie i góry oraz Południową Islandię. A także ciekawe miejsca w islandzkim interiorze.
Przydatne są informacje zawarte we Wskazówkach: na temat zakupów, rozrywki, jedzenia i picia, zakwaterowania, sportu i wypoczynku itp. A także Informacje praktyczne, np. o wysokich prowizjach pobieranych przy wymianie walut na korony islandzkie. Chociaż przydałaby się również informacja, czy bardziej opłacalne jest korzystanie z bankomatów, bo płacenie kartami, tam gdzie są one przyjmowane, oczywiście wypada taniej.
Z ciekawostek wymienię dwie. Można na wyspie przejść Mostem między kontynentami – ściślej płytami tektonicznymi – uzyskując na to certyfikat. Zaś w jeziorze Lagerfljót żyje podobno, chociaż nigdy go jeszcze nie widzieli naukowcy ani nie został sfotografowany, potwór – podobnie jak w szkockim jeziorze w Loch Ness. Krótka informacja o specyfice języka i pisowni islandzkiej oraz podstawowych zwrotach w nim ułatwić ma porozumienie z mieszkańcami. Zaś Indeks znalezienie tego, czego się w przewodniku szuka.
ISLANDIA. Przewodnik z serii Thomas Cook. Tłumaczenie Mariusz Kowalczyk. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 192.