PRZEWODNIKI WiŻ: KORFU I WYSPY JOŃSKIE

Kryzys gospodarczy oraz napięcie polityczno – społeczne w Grecji spowodowały, że zainteresowanie, także w Polsce, spędzaniem urlopów w tym bardzo ciekawym kraju spadło.
 
Część touroperatorów zrezygnowała nawet z organizowania w br. wyjazdów na tak popularną jeszcze niedawno Riwierę Olimpijską.
 
A nawet na bardziej odległe od szarpanych demonstracjami i protestami Aten i Salonik wybrzeża Peloponezu. Ograniczając swoją ofertę do greckich wysp. Przede wszystkim najpopularniejszych: Krety i Rodos, a także Korfu i paru innych.
 
Bo chociaż to również Grecja i problemy te same, to jednak temperament wyspiarzy jest trochę inny. A turystyka stanowi jedno z najważniejszych na nich źródeł dochodów.
 
Wyspę Korfu leżącą na krańcu północno – zachodniej części greckiego wybrzeża Morza Jońskiego i vis a vis Albanii oraz położony na południe od niej archipelag Wysp Jońskich, przedstawia najnowszy przewodnik wydawnictwa Hachette Polska. Ukazał się on w serii „TOP 10” przewodników Wiedzy i Życia. Przypomnę, że są to przewodniki niewielkie, ilustrowane zdjęciami i mapkami, poręcznego formatu, o bardzo zwartej treści.
 
Przeznaczone przede wszystkim dla turystów pragnących, np. podczas urlopu zobaczyć to, co w miejscowości, w której przebywają lub jej okolicach jest najciekawsze bądź najważniejsze. Oparte na „systemie dziesiętnym”. 10 najważniejszych miejscowości, zabytków, miejsc itp. W ich ramach 10 najciekawszych obiektów, także z 10 wybranymi np. najważniejszymi wydarzeniami historycznymi, postaciami historycznymi, eksponatami w muzeach itp.
 
Podobnie w przypadku świąt religijnych lub innych wydarzeń, restauracji, kawiarni, barów, klubów, tras wycieczek, a nawet charakterystycznych lokalnych pamiątek, upominków czy prezentów. Nie zawsze się okazuje się to wariantem optymalnym. Niekiedy pomijane są bowiem ważne zabytki bądź ciekawe miejsca, bo nie mieszczą się w „10”. Lub odwrotnie: aby ją wypełnić uwzględnia się coś błahego, a nawet naciąga do zakwalifikowania gdy brak „kompletu”. Ale generalnie zasada ta sprawdza się.
 
Tak jest i w przypadku tego przewodnika. Czytelnik znajdzie w nim w pierwszej części „10 naj… na Korfu i Wyspach Jońskich”: w Korfu Starówkę, Muzeum Archeologiczne, Willę Mon Repos, Pałac Achilion. W Kefalinie Zatokę Mirtu i jaskinie pod Sami. Miasto Zakintos i tamtejsze Muzeum Bizantyjskie. Miasto Leukadię. A także żeglowanie wokół Wysp Jońskich. Ponadto rys historyczny z wieloma ciekawymi, a mało u nas znanymi faktami zarówno z czasów antycznych, jak i nam bliższych.
 
Np. o krótkotrwałej (1800-1807) rosyjsko-tureckiej (!) Republice Siedmiu Wysp. Prezentację 10 najlepszych plaż, cudów przyrody, mitów i legend, muzeów i galerii, katedr i klasztorów, malowniczych wiosek i miasteczek, atrakcji dla dzieci, restauracji – z odsyłaczami na strony gdzie zostały scharakteryzowane, są ich adresy, telefony itp.
 
W części drugiej „Zwiedzanie Korfu i Wysp Jońskich”, na tej samej zasadzie dziesiętnej przedstawione są wyspy: Korfu oraz sąsiadujące z nią Paksi i Antypaksi. A także leżące trochę dalej na południe Leukadia, Kefalina i Itaka oraz Zakintos. W układzie: 10 najważniejszych miejsc i obiektów; Co jeszcze warto zobaczyć; Malownicze wioski; Zatoki i plaże; Aktywny wypoczynek; Tradycyjne tawerny; Restauracje; Kawiarnie, bary i kluby; Sklepy itp.
 
W tekst włamane są dodatkowo niewielkie, interesujące informacje na kolorowym tle. Część trzecia zawiera Wskazówki dla turystów. Jak zaplanować i odbyć podróż. O bankach i łączności. Bezpieczeństwie i postępowaniu w przypadku choroby. Rady dla oszczędnych, czyli o wyjazdach poza sezonem, tanimi lotami, zniżkach, własnym wyżywieniu, najtańszych noclegach, bezpłatnych rozrywkach, a nawet pracy wakacyjnej. Czego należy unikać – strefy wojskowe, zakazy fotografowania, oparzenia słoneczne, odwodnienia, komary, lokalna przestępczość i oszustwa itp.
 
Na końcu przewodnika znajduje się Indeks, Słowniczek polsko – grecki i Spis wybranych miejscowości. Wszystko w pigułce, chociaż, jak już wspomniałem, wypełnianie kolejnych „10” bywa niekiedy naciągane. Np. wśród 10 polecanych „drinków” znalazła się także kawa, frappé – zimy napój kawowy oraz napoje gazowane. Faktycznie do drinków można zaliczyć tylko część wymienionych. Przy czym nie bez błędów.
 
Np. Metaxa to nie jest jak można przeczytać, żadne „ciemnobrązowe, mocne wino”… „smakujące jak brandy”, lecz właśnie grecki „koniak”, czyli brandy. To trochę tak, jak gdyby naszą łącką śliwowicę określić jako „mocne polskie wino śliwkowe smakujące jak samogon”. Innym potknięciem jakie zauważyłem, jest niekiedy dwukrotne zamieszczanie tych samych zdjęć na różnych stronach.
 
Np. Główny hol wejściowy do pałacu Achilion na Korfu ilustruje tekst na str. 57, a wcześniej to samo jako Pałac Achilion na Korfu – wewnętrzną stronę przedniej okładki. W sumie jest to jednak przewodnik bardzo przydatny w podróży. Wydany ładnie oraz, o czym już wspomniałem, w poręcznym formacie.
 
KORFU I WYSPY JOŃSKIE. Przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Autorka Carole French, tłumaczenie Katarzyna Skawran. Wydawnictwo Hachette Polska, wyd. I, Warszawa 2012, str. 128. W sprzedaży będzie od 23 kwietnia br.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top