
Jego pomysłodawcą jest powołana przez rząd tego autonomicznego regionu Agencja Promocji Regionu Andaluzji Extenda. Działa ona od 2003 roku, a jej placówka w Polsce jest jedną z 21 na świecie. Nowy projekt stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie w naszym kraju językiem hiszpańskim.
Liczba uczniów polskich liceów uczących się go jako drugiego obowiązkowego wzrosła z 5,2 tys. w 2002 roku do prawie 22 tys. obecnie. Przy czym w klasach dwujęzycznych uczony jest nie tylko język, ale w nim także historia i geografia Hiszpanii oraz literatura hiszpańska.
Absolwenci równolegle z polską, otrzymują również maturę hiszpańską. Język ten znajduje się co prawda w Polsce dopiero na piątym miejscu, po angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim, wśród wybieranych jako obowiązkowy, ale ma to miejsce coraz częściej. Dużo osób uczy się go także na kursach. W skali światowej hiszpański jest drugim językiem pod względem wykorzystywania go w kontaktach międzynarodowych.

Sprzyjają temu wyjazdy do nich turystyczne, albo do szkół językowych. Zainteresowanie takimi szkołami działającymi w Hiszpanii rośnie na świecie dynamicznie. W roku 1995 miały one 85 tys. słuchaczy, w ubiegłym już 290 tys. W całym kraju działa 627 ośrodków nauczania hiszpańskiego mających akredytację Instytutu Cervantesa, a więc gwarantujących wysoki poziom.
Przy czym 40% z nich istnieje w Andaluzji i Madrycie. Zainaugurowany właśnie projekt rozwoju turystyki językowej dotyczy tej pierwszej. Jest to bowiem największy region Hiszpanii, w jego skład wchodzi 8 różnorodnych prowincji pełnych zabytków i ciekawych miejsc. Ponadto bardzo zróżnicowany.
W lutym i marcu można tam np. jeździć po stokach narciarskich Sierra Nevada – najwyższego pasma górskiego kontynentalnej Hiszpanii, a jeszcze tego samego dnia opalać się i pływać w morzu na wybrzeżu Costa del Sol. Jako miejsce turystyki językowej, w Andaluzji najbardziej popularna jest Malaga. Miasto rodzinne Pabla Picassa, którego obrazy można podziwiać w tamtejszym Muzeum Sztuk Pięknych.

Projekt HiszpanskiwAndaluzji.pl kierowany jest przede wszystkim do osób organizujących sobie wyjazdy na Półwysep Iberyjski we własnym zakresie, indywidualnie, bez pośrednictwa biur podróży. A z danych Departamentu Turystyki Hiszpanii wynika, że tak właśnie wyjeżdża tam już niemal 60% polskich turystów. Z zainaugurowanego właśnie projektu mogą korzystać ludzie młodzi i starsi, rodziny i grupy przyjaciół, studenci itp.
Wszyscy, którzy szukają atrakcyjnego miejsca do spędzenia wakacji z niezawodną pogodą, bogatą i barwną kulturą, smaczną kuchnią oraz licznymi innymi atrakcjami oraz sposobami spędzania czasu. W tym łączenia wypoczynku z nauką języka lub odwrotnie. Integralną częścią projektu jest specjalnie dedykowany Fan Page na serwisie społecznościowym facebook.
Pomyślany on został jako miejsce swobodnej wymiany wrażeń z pobytu w Andaluzji, odbytych tam kursów językowych, polecania sobie ciekawych, znanych i lubianych miejsc w placówkach gastronomicznych, tanich noclegów itp.

Strona www.extenda.pl posiada pięć tematycznych zakładek nawiązujących do tematyki oferowanych kursów: Hiszpański w ruchu, w podróży, w kuchni, kulturze i naturze. Przejrzyście prezentuje szkoły językowe akredytowane w IC – aktualnie 40, ale liczba ich rośnie – z możliwością ich porównywania.
Extenda ułatwia także nawiązywanie współpracy między polskimi firmami i andaluzyjskimi eksporterami, Udziela wszelkich informacji o andaluzyjskim handlu zagranicznym, stwarza okazje do spotkań biznesowych podczas międzynarodowych targów czy misji handlowych. Bo Andaluzja kojarzona u nas przede wszystkim z turystyką, jest zarazem nowoczesnym regionem z dobrze rozwinięta infrastrukturą i dynamiczną gospodarką.
Zdjęcia autora.