HISZPANIA: ANDALUZJA – TURYSTYKA JĘZYKOWA

W Instytucie Cervantesa w Warszawie zainaugurowano nowy projekt turystyki językowej „HiszpańskiwAndaluzji.pl” łączący promocję wyjazdów turystycznych w ten region Królestwa Hiszpanii, z nauką języka hiszpańskiego.
 
Jego pomysłodawcą jest powołana przez rząd tego autonomicznego regionu Agencja Promocji Regionu Andaluzji Extenda. Działa ona od 2003 roku, a jej placówka w Polsce jest jedną z 21 na świecie. Nowy projekt stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie w naszym kraju językiem hiszpańskim.
 
Liczba uczniów polskich liceów uczących się go jako drugiego obowiązkowego wzrosła z 5,2 tys. w 2002 roku do prawie 22 tys. obecnie. Przy czym w klasach dwujęzycznych uczony jest nie tylko język, ale w nim także historia i geografia Hiszpanii oraz literatura hiszpańska.
 
 
Absolwenci równolegle z polską, otrzymują również maturę hiszpańską. Język ten znajduje się co prawda w Polsce dopiero na piątym miejscu, po angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim, wśród wybieranych jako obowiązkowy, ale ma to miejsce coraz częściej. Dużo osób uczy się go także na kursach. W skali światowej hiszpański jest drugim językiem pod względem wykorzystywania go w kontaktach międzynarodowych.
 
Według prognoz Instytutu Cervantesa, autonomicznej instytucji w ramach hiszpańskiego MSZ zajmującej się promocją Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej oraz ich kultury i języka, w roku 2030 hiszpańskojęzyczne będzie 7,5% populacji świata, a w 2050 r. językiem tym posługiwać się będzie niemal 30% ludzi. Znakomitą formą nauki języka obcego, a także doskonalenia jego znajomości są, jak wiadomo, pobyty w krajach w których jest on powszechnie stosowany.
 
Sprzyjają temu wyjazdy do nich turystyczne, albo do szkół językowych. Zainteresowanie takimi szkołami działającymi w Hiszpanii rośnie na świecie dynamicznie. W roku 1995 miały one 85 tys. słuchaczy, w ubiegłym już 290 tys. W całym kraju działa 627 ośrodków nauczania hiszpańskiego mających akredytację Instytutu Cervantesa, a więc gwarantujących wysoki poziom.
 
Przy czym 40% z nich istnieje w Andaluzji i Madrycie. Zainaugurowany właśnie projekt rozwoju turystyki językowej dotyczy tej pierwszej. Jest to bowiem największy region Hiszpanii, w jego skład wchodzi 8 różnorodnych prowincji pełnych zabytków i ciekawych miejsc. Ponadto bardzo zróżnicowany.
 
W lutym i marcu można tam np. jeździć po stokach narciarskich Sierra Nevada – najwyższego pasma górskiego kontynentalnej Hiszpanii, a jeszcze tego samego dnia opalać się i pływać w morzu na wybrzeżu Costa del Sol. Jako miejsce turystyki językowej, w Andaluzji najbardziej popularna jest Malaga. Miasto rodzinne Pabla Picassa, którego obrazy można podziwiać w tamtejszym Muzeum Sztuk Pięknych.
 
Wspaniałe zabytki i inne atrakcje oferuje także zarówno stolica Andaluzji – Sewilla, jak i Granada, Kordoba, Almeria oraz wiele mniejszych miejscowości, także miasteczek i wiosek. W tym regionie Hiszpanii turystyka przynosi 12% PKB, przy czym szczególnie dynamicznie rozwija się językowa i kulturalna. Tym ważniejsze, że nie uzależnione tylko od okresu letniego, lecz wydłużające sezon.
 
Projekt HiszpanskiwAndaluzji.pl kierowany jest przede wszystkim do osób organizujących sobie wyjazdy na Półwysep Iberyjski we własnym zakresie, indywidualnie, bez pośrednictwa biur podróży. A z danych Departamentu Turystyki Hiszpanii wynika, że tak właśnie wyjeżdża tam już niemal 60% polskich turystów. Z zainaugurowanego właśnie projektu mogą korzystać ludzie młodzi i starsi, rodziny i grupy przyjaciół, studenci itp.
 
Wszyscy, którzy szukają atrakcyjnego miejsca do spędzenia wakacji z niezawodną pogodą, bogatą i barwną kulturą, smaczną kuchnią oraz licznymi innymi atrakcjami oraz sposobami spędzania czasu. W tym łączenia wypoczynku z nauką języka lub odwrotnie. Integralną częścią projektu jest specjalnie dedykowany Fan Page na serwisie społecznościowym facebook.
 
Pomyślany on został jako miejsce swobodnej wymiany wrażeń z pobytu w Andaluzji, odbytych tam kursów językowych, polecania sobie ciekawych, znanych i lubianych miejsc w placówkach gastronomicznych, tanich noclegów itp.
 
Maciej Grabowski, dyrektor Agencji Promocji Regionu Andaluzji w Polsce Extenda wyjaśnił, że stworzono bezpłatne źródło wiedzy na temat andaluzyjskich szkół oferujących całą gamę kursów językowych na różnym poziomie zaawansowania. Obejmujących także muzykę, taniec flamenco, warsztaty kulinarne czy różnego rodzaju sportów letnich i zimowych.
 
Strona www.extenda.pl posiada pięć tematycznych zakładek nawiązujących do tematyki oferowanych kursów: Hiszpański w ruchu, w podróży, w kuchni, kulturze i naturze. Przejrzyście prezentuje szkoły językowe akredytowane w IC – aktualnie 40, ale liczba ich rośnie – z możliwością ich porównywania.
 
Extenda ułatwia także nawiązywanie współpracy między polskimi firmami i andaluzyjskimi eksporterami, Udziela wszelkich informacji o andaluzyjskim handlu zagranicznym, stwarza okazje do spotkań biznesowych podczas międzynarodowych targów czy misji handlowych. Bo Andaluzja kojarzona u nas przede wszystkim z turystyką, jest zarazem nowoczesnym regionem z dobrze rozwinięta infrastrukturą i dynamiczną gospodarką.
 
Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top