PRZEWODNIKI MICHELINA: WENECJA

Wenecja należy do najbardziej niezwykłych miast świata. Z przeszłością sięgającą czasów homeryckich, okresem bogactwa i potęgi, po których pozostały wspaniałe pałace, świątynie i dzieła sztuki oraz bynajmniej nie taką piękną, jak w kolorowych folderach, filmach i na pocztówkach współczesnością.

 

Miasto z, nierzadko cuchnącymi kanałami zamiast ulic, gondolami, zalewane wodami laguny. Pełne miejsc i śladów ludzi którzy przeszli do historii i legend, sławnych karnawałów, teatrów i wystaw – że wspomnę o Biennale. Lokalnych, ale o światowej sławie wyrobów, zwłaszcza szkła z Murano i karnawałowych masek.

 

Miejsce magiczne, które trzeba zobaczyć, wracać do niego, ale bardzo trudne do życia na stałe zarówno ze względu na wodę i jej niszczycielskie działanie, jak i niekiedy nie mniej uciążliwe od niej tłumy turystów.

 

Miastu temu poświęcony jest przewodnik Michelina z serii Udany Weekend, którego trzecią polską edycje wydały właśnie Bezdroża. Poręczny, niewielki – zaledwie nieco ponad 140 stron, ale bogato ilustrowany, z tysiącami potrzebnych turystom informacji, 28 planami ( w tym całego miasta i jego centrum na wewnętrznych stronach okładek ze skrzydełkami oraz sieci vaporetto ) i mapami.

 

Przy czym po przystępnej cenie. Taki, który powinien zabrać z sobą każdy wybierający się tylko do tego miasta we Włoszech. Nawet, jeżeli zna je już nieźle. Bo na pewno znajdzie w nim sporo nowych, a przede wszystkim aktualnych informacji. Jak zwykle u Michelina nie tylko w tej serii, przejrzystych, uporządkowanych w 4 rozdziałach.

 

Informacje praktyczne pomagają przygotować się do wyjazdu oraz dojechać do Miasta Kanałów, poruszać się po nim i odkrywać, do czego zachęcają autorzy, Wenecję inaczej. Z wieloma informacjami pozwalającymi m.in. oszczędzić sporo pieniędzy, gdyż jest to miasto bardzo drogie. Tak np. przeważnie warto zamiast jednorazowego, za 6,5 € (!), biletu na vaporetto – tramwaj wodny, kupić dobowy kosztujący mniej niż trzy jednorazowe, lub 3-dobowy za cenę tylko 5 przejazdów.

 

Z ostrzeżeniem, że przejazd taksówkami wodnymi jest bardzo drogi – kosztuje minimum 50 € za kurs. Nie mówiąc już o gondolach: za 40 minut minimum 80€ + dodatek za muzykę, a w nocy jeszcze drożej. Równocześnie jednak, że wstęp do wielu muzeów dla obywateli Unii Europejskiej w wieku do 18 i po wyżej 65 lat jest bezpłatny, a od 18 do 25 lat ulgowy. Płacić natomiast trzeba, po około 3,5 €, za wstęp ( poza mszami, ale wówczas zwiedzanie jest zabronione ), do 15 najsłynniejszych weneckich kościołów.

 

Z rozdziału tego można dowiedzieć się również o legitymacjach turystycznych Venice-card upoważniających m.in. do nieograniczonego korzystania z vaporetto oraz bezpłatnego wstępu do 12 głównych muzeów – także do Pałacu Dożów ( ale już nie do Akademii ) oraz kościołów którymi opiekuje się Chorus Venezia. O tym jak znaleźć właściwy ( także dla portfela ) nocleg czy restaurację, o lokalnych rozrywkach i pamiątkach, poznać kalendarz świąt itp.

 

Zaproszenie do Wenecji zawiera informacje o jej sławnej Lagunie, której wody otaczają wybrzeże od Lido di Jesola na północnym wschodzie po „małą Wenecję”, jak często nazywane jest miasto Chioggia, na południu. Zwięźle, ale ciekawie i z wieloma mniej znanymi faktami, przedstawione zostały dzieje Wenecji od czasów homeryckich po współczesność, jej kultura i sztuka, architektura, sławne malarstwo, literatura itd

 

Podstawowe rozdziały: Dzielnice i zabytki oraz Wyspy Laguny Weneckiej prezentują poszczególne miejsca i atrakcje – 18 dzielnic i zabytków oraz 6 wysp – według ich nazw w porządku alfabetycznym. Omówionych, w zależności ich klasy i liczby przyznanych im przez autorów gwiazdek – od 0 do 3 – dosyć szczegółowo. Co znakomicie ułatwia zwiedzanie i wybór tego, na co pozwala czas oraz zgodnie z zainteresowaniami turysty.

 

W tekst przewodnika włamano również, w ramkach na barwnym tle, informacje monotematyczne i ciekawostki. Np. „Pogłębianie kanałów”, „Studnie”, „Vivaldi i Wenecja”, „Scuole” – świeckie bractwa religijne, „Festa della Salute”, „Biennale”. Krótki Indeks na końcu przewodnika pozwala szybko odszukać przynajmniej najważniejsze obiekty i miejsca. Jest to więc zasób informacji nie tylko na jeden, ale co najmniej kilka weekendów lub nawet dłuższy popyt ze zwiedzaniem. Bo w Wenecji jest naprawdę co oglądać!

 

WENECJA. Przewodnik Michalina z serii Udany Weekend. Praca zbiorowa. Przekład Anita Kłos. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. III, Kraków 2010, str. 141, cena 18.90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top