POLSKA TURYSTYCZNA: SKARBY POGRANICZA

Przynależność Polski do Strefy Schengen powoduje, że między Bugiem i Atlantykiem podróżujemy przeważnie tylko z dowodami osobistymi, często nie zauważając, że przekraczamy granice państw.

 

To ułatwienie ogromne znaczenie ma również na naszych granicach państwowych. Bo tuż za nimi: w Czechach, na Litwie, w Niemczech i na Słowacji, jest wiele interesujących miejsc, zabytków, atrakcji czy po prostu ciekawostek.

 

I aby móc je zobaczyć, nie trzeba szukać, jak dawniej, przejść granicznych. Wystarczy wybrać najkrótszą drogę, czy przejść przez most lub przełęcz. Wiele atrakcji turystycznych znajduje się po obu stronach granicy niekiedy dosłownie o rzut kamieniem.

 

Widać to zwłaszcza w górach. Chociażby na Dolnym Śląsku w regionach Kudowa Zdrój – Broumov – Adršpach, Głuchołazy – Zlate Hory – Jesenik, Kietrz – Opava, czy Głubczyce – Krnov. Tym dwu ostatnim przewodnik, nazywany skromnie folderem, poświęciło krakowskie wydawnictwo Amistad.

 

Wydany w serii Polska Turystyczna, dwujęzyczny: po polsku i czesku, w wygodnym kieszonkowym formacie, spięty spiralą, ilustrowany zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi, starymi sztychami oraz ilustracjami, znakomicie ułatwiać będzie poznawanie zabytków i interesujących miejsc tego fragmentu pogranicza. A jest ich sporo.

 

„Skąd – piszą autorzy na tylnej stronie okładki – biorą się mistrzowie badmintona? Co robili w Polsce joannici? Gdzie zobaczysz jedyny w Polsce średniowieczny bruk w zamkniętym pomieszczeniu? Skąd najlepiej widać najwyższy szczyt Moraw? Gdzie szukać Eldorado? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać, zwiedzając pogranicze polsko – czeskie w okolicach Głubczyc i Krnova. Malownicza kraina skrywa nie tylko średniowieczne zamki i gotyckie świątynie, ale i wiele całkiem współczesnych atrakcji turystycznych. Przewodnik podpowiada, co warto zobaczyć, zawiera też informacje praktyczne i ciekawostki.”

 

I ten niewielki objętościowo przewodnik rzeczywiście zawiera w 4 rozdziałach to, co obiecuje. Można więc przeczytać w nim o charakterystyce geograficznej i bogatej ( Głubczyc pisanej od 1224 roku, Krnova również od XIII w. ) przeszłości obu regionów. Dowiedzieć sporo o ich zabytkach, atrakcjach – m.in. o kolei wąskotorowej Osoblaha – Trzemieszna, trasie rowerowej Opavice, Eldoradzie – galerii prehistorycznych jaszczurów naturalnej wielkości – Hynczyce, przyrodzie i krajobrazach, imprezach itp.

 

A także uzyskać informacje praktyczne na temat komunikacji, bazy noclegowej i gastronomicznej, szpitali, banków, informacji turystycznej itd. po obu stronach granicy. W tekst włamano w ramkach na barwnym tle sporo dodatkowych informacji, ciekawostek czy anegdot, od niewielkich po dosyć obszerne. M.in. „Joannici”, ”Kodeks głubczycki”, „Twórcy ludowi”, „Badmintonowa potęga”, „Do lasu czy na ryby?”.

 

Przewodnik ten dostępny jest także w wersji elektronicznej Pdf, można go ściągnąć ( www.glubczyce-krnov.eu ) również na telefon komórkowy. Ukazał się dzięki współpracy wydawnictwa z Gminą Głubczyce i Urzędem Miejskim w Krnowie oraz współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To, moim zdaniem, dobry przykład wykorzystania środków unijnych.

 

SKARBY POGRANICZA. Przewodnik po regionie głubczycko-krnovskim. POKLADY POHRANIČI. Průvodce po krnovskohlubčickém regionu. Praca zbiorowa pod redakcją Aurelii Hołubowskiej. Wydawnictwa Amistad, wyd. I, Kraków 2009, str. 64.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top