PRZEWODNIKI MICHELINA: SZWAJCARIA

Kolejną nowością edycyjną 2010 roku krakowskiego wydawnictwa Bezdroża jest przewodnik po Szwajcarii w serii Zielonych Przewodników Michelina.

Kraj ten kojarzy się nam przede wszystkim ze sławnymi serami, czekoladą, godnymi zaufania bankami oraz świetnymi warunkami do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa.

Ponieważ nie jest to kraj tani, chociaż ma ceny adekwatne do jakości usług, Polaków wyjeżdża tam stosunkowo niewielu – głównie zresztą na urlopy zimowe.

 

W ub. roku, pomimo ogromnego, o ponad 50%, skoku w tej statystyce w grudniu 2009, w porównaniu z grudniem 2008, wśród cudzoziemców wg. zarejestrowanych noclegów stanowiliśmy w ojczyźnie Wilhelma Tella zaledwie 0,7%. Ale Szwajcaria ma poza ośrodkami sportów zimowych również wiele innych atrakcji i Helweci oczekują, że gości z Polski przyjeżdżać do nich będzie coraz więcej, także latem. Ukazanie się w języku polskim przewodnika w tej bardzo dobrej serii, na pewno w tym może pomóc.

 

Na wewnętrznych stronach okładek zawiera on mapy kraju – na pierwszej z proponowanymi 4 trasami zwiedzania, na drugiej z zaznaczonymi różnymi kolorami w zależności od ilości gwiazdek – od 1 do 3 – jakimi oznaczyli je autorzy, najciekawszymi miejscowościami, miejscami i obiektami. Przy czym tych najważniejszych, które zobaczyć trzeba koniecznie, doliczyłem się 45.

 

Wewnątrz przewodnika znajduje się to, co turyście jest potrzebne, z wieloma barwnymi zdjęciami, planami i mapkami oraz informacjami monotematycznymi w ramkach, w układzie przyjętym jako kanon w tej serii. A więc w 3 częściach: Organizacja podróży, O kraju i najobszerniejszej – ponad 340 stron – Odkrywanie Szwajcarii.

 

W pierwszej czytelnicy znajdują informacje oraz rady kiedy i dokąd jechać, gdzie szukać informacji na temat Szwajcarii i jej walorów turystycznych, o obowiązujących przepisach dotyczących dokumentów czy o transporcie – ze zwróceniem uwagi na Swiss Travel System, chyba najlepszy w świecie. Jak również sugestie gdzie się zatrzymać na nocleg i posiłki.

 

Ponadto klasyfikację ( 1-3 śnieżynki, lub ich brak ) ośrodków sportów zimowych; Podstawowe informacje o kraju „Od A do Z” z wieloma ważnymi szczegółami, np. że napiwki automatycznie doliczane są do rachunków, nie jest więc wymagane dawanie ich dodatkowo; Sugestie, co warto na miejscu zrobić lub zobaczyć, z uwzględnieniem sportów zimowych i rekreacyjnych, wycieczek, imprez dla dzieci Spa, zakupów oraz świąt i festiwali.

 

Nie ma w tym miejscu, a moim zdaniem bardzo by się przydały, propozycji jakie zabytki i muzea warto zobaczyć w Szwajcarii przede wszystkim. Porozumiewanie się na miejscu ułatwić może mini słowniczek niemiecko – polski oraz niemiecko – francusko – polski terminów narciarskich.

 

Część druga prezentuje Szwajcarię. Jej przyrodę i historię – z kalendarium najważniejszych dat od 12 tysiąclecia p.n.e., a następnie średniowiecza, okresu wojen burgundzkich i włoskich, od Reformacji do XVIII w oraz wieki XIX, XX i początkowych lat XXI w. Znajdują się tam również informacje o słynnych Szwajcarach i znanych ludziach, którzy mieszkali w tym kraju.

 

Niestety w tym drugim przypadku zupełnie pominięto Polaków. A jeżeli wspomina się, że w Szwajcarii budują domy np. Tina Turner czy Roger Moore, zaś mieszkali tam m.in. Charles Aznavour czy Audrey Hepburn, to w polskim wydaniu wypadało wspomnieć chociażby o Tadeuszu Kościuszce który mieszkał i zmarł w Solurze, czy Stefanie Żeromskim i jego pracy w Bibliotece Polskiej w Rappersvilu. Chociaż w opisie tych miejscowości zostali oni uwzględnieni.

 

Ani w historii Szwajcarii, ani wśród nazwisk sławnych ludzi, którzy w niej przebywali, nie znalazłem też chociażby wzmianki o rosyjskim feldmarszałku Aleksandrze Suworowie, którego przejście z armią przez Alpy trafiło nie tylko na karty historii, ale i stało się tematem dzieł sztuki. W części tej są również podstawowe informacje o szwajcarskiej sztuce i kulturze, językach i religiach, tradycjach i folklorze oraz współczesności: systemie politycznym, kantonach, gospodarce, kuchni itp.

 

Część podstawowa – Odkrywanie Szwajcarii zawiera prezentację blisko 190 miejscowości, miejsc, jezior itp. w układzie alfabetycznym oraz ich okolic i proponowanych tras zwiedzania. Z oznaczeniami ich atrakcyjności – zdaniem autorów – od 0 do 3 gwiazdek, lub w przypadku ośrodków sportów zimowych „śnieżynek”, a także informacjami o liczbie mieszkańców, położeniu i wysokości n.p.m., parkingach i co koniecznie trzeba tam zobaczyć. Zaś w większych miejscowościach z proponowanymi trasami zwiedzania i opisami znajdujących się na nich ważnych obiektów.

 

W wyróżnionych barwnym tłem informacjach znalazło się sporo ciekawostek. Np. o karnawale w Bazylei, Dadaistach, słodkich specjałach, bitwie pod Murten, ostatnich dniach cesarzowej Sisi ( Elżbiety, żony austriackiego cesarza Franciszka Józefa zasztyletowanej w Genewie przez włoskiego anarchistę ), Traktacie z Locarno ( 1925 ), walkach krów w kantonie Wallis itp. Indeks na końcu przewodnika ułatwia odszukanie potrzebnych miejscowości.

 

Jest to więc kolejny przewodnik Bezdroży, który mogę polecić wszystkim wybierającym się do tego kraju, lub pragnącym dowiedzieć się czegoś o jego dziejach, kulturze, zabytkach oraz walorach turystycznych i wypoczynkowych.

 

SZWAJCARIA. Przewodnik z serii Zielony Przewodnik Michelina. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Bezdroża, wydanie I, Kraków 2010, str. 431, cena 39,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top