WOŁANIE O ODWAGĘ CHRZEŚCIJAN

 

Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji. Wieńczy wieże katedr i fasady kościołów. Stawiany jest na rozstajach dróg, wieszany na ścianach domostw towarzysząc ludziom na ścieżkach codzienności i w chwilach uroczystych. Różnorodny i niezwykły w formie. Choć dziś krzyż często bywa odrzucany i negowany, należy do podstaw europejskiego dziedzictwa.

Książka dwóch wybitnych Autorów jest zdecydowanym głosem w obronie krzyża w obliczu coraz bardziej agresywnych prób usuwania symbolu chrześcijańskiej wiary ze szkół, urzędów i tak zwanej przestrzeni publicznej.

 

 Pokazuje olbrzymią rolę i znaczenie krzyża w historii Europy aż po dzień dzisiejszy. Tekst naświetla nie tylko historię, ale i zagrożenia krzyża oraz motywy działania jego przeciwników.

 

Podczas prezentacji nowego albumu krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie udział wzięli m.in. ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, duszpasterz środowisk twórczych, ksiądz prałat Wiesław Niewęgłowski, autor fotografii Adam Bujak oraz wiceprezes Białego Kruka i redaktor książki Jolanta Sosnowska.

 

Album przybliża historię krzyża od czasów najdawniejszych, rozważa jego znaczenie w życiu człowieka, udowadnia, że odcięcie się od niego jest sprzeczne z naszą kulturą, analizuje największe dla niego zagrożenia. Potęgę krzyża pokazał na swych refleksyjnych fotografiach artysta Adam Bujak oraz w obszernym, napisanym z werwą eseju wybitny uczony, profesor i kardynał Stanisław Nagy.

Książka ta jest zdecydowanym głos w obronie symbolu chrześcijańskiej wiary w obliczu coraz bardziej agresywnych prób usuwania go z przestrzeni publicznej. Naświetla zagrożenia krzyża oraz motywy działania jego przeciwników. Album wspaniale ubogaci przeżywanie zbliżającego się Wielkiego Postu i Wielkiejnocy.

Adam Bujak, autor pięknych fotografii opowiadał o tym jak powstawały zdjęcia do tego pięknego albumu, o wyjeździe na zdjęcia do Strasburga, i jak był zaskoczony, kiedy wszedł do wspaniałej strasburskiej katedry pełnej żarliwie modlących się wiernych, właśnie tu w mieście gdzie zapadł kontrowersyjny wyrok w sprawie usunięcia krzyża z włoskiej szkoły.

Duszpasterz środowisk twórczych, ksiądz prałat Wiesław Niewęgłowski opowiedział o krzyżu jako jednym z ważniejszych motywów w sztuce i kulturze europejskiej;

 „Prezentowana publikacja, obrazuje kolejne odczytywanie krzyża przez poszczególne wieki. Postrzegany jest krzyż jako pieczęć miłości Chrystusa, jako znak wiary, widziany nieraz socjologicznie i historycznie, nie tylko religijnie. Kultura europejska przeniknięta jest tym znakiem, próbuje odczytać cierpienie, które dotyka w pewnym momencie zawsze kogoś z nas, ludzi. (…) Księga krzyża mówi, że na agresję, ignorancję, złą wolę nie ma przyzwolenia. Tak rozumiem tę piękną publikację (…) dlatego wypowiedź w Strasburgu nie jest wypowiedzią ostatnią. Ani pierwszą. Jest pomyłką, z której to poważne ciało powinno się wycofać, im szybciej, tym lepiej.” 

 

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, odnosząc się do tekstu kard. Nagyego, podsumował znaczenie znaku wiary chrześcijańskiej dla Europy.

„Myślę, że tytuł tej książki dotyczy samego sedna, mianowicie: Europa krzyżem bogata. Wobec tego pozbawienie Europy krzyża oznacza jej zubożenie. (…). Jest w albumie zdjęcie krzyża, który został wydrapany w ścianie celi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Doskonale wiemy, że tysiące ludzi, tysiące chrześcijan mogły tam przetrwać tylko dlatego, że krzyż był dla nich punktem odniesienia, znakiem, który dawał im nadzieję, był poręką przetrwania. Gdy wydawało nam się, że zostało przezwyciężone zło totalitaryzmów – czerwonego, brunatnego, pojawia się totalitaryzm nowy. Można by go nazwać – dość przekornie – totalitaryzmem demokracji, polegającym na tym, że oto próbuje się stworzyć system, w którym racja jest po stronie wszelkich mniejszości, jakiekolwiek one będą.

Demokracja w takiej wersji staje się parodią samej siebie. (…)

Jakbym krótko zbilansował tę książkę? Powiedziałbym, że jest wielkim wołaniem o odwagę chrześcijan. (…) Sądzę, że musimy sobie wszyscy uświadomić, także i ci, którym krzyż jest niewygodny, że dla milionów ludzi w Europie, w świecie, na polskim gruncie, krzyż jest rzeczywistością, która nam towarzyszy od urodzenia do naszej śmierci. (…).
Bardzo wiele fotografii jest prawdziwie poruszających, nie tyle do zwyczajnego oglądania, ile do medytacji. Dobrze się stało, że ta książka ukazuje się w przeddzień Środy Popielcowej i myślę, że w okresie Wielkiego Postu powinna trafić do tych wszystkich, którzy chcą zastanowić się nad sobą, nad tym, kim są, nad swoją chrześcijańską tożsamością, i zobaczyć piękno krzyża. (…)”.  

 

Europa krzyżem bogata Od Golgoty do Strasburga. Zdjęcia: Adam Bujak, Tekst: Kardynał Stanisław Nagy: Wydawnictwo Biały Kruk. Kraków 2010. 176 stron, twarda oprawa, lakierowana obwoluta. Cena 99 zł.

Zdjęcia. Wacław Klag, Andrzej Sałkiewicz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top