PRZEWODNIKI BEZDROŻY: MADERA

 

 

Położona na Atlantyku, na wysokości marokańskiej stolicy, Rabatu portugalska wyspa Madera cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów, chociaż nie tak dużym, jak jej macierzysty kraj na kontynencie europejskim. 5-6 godzin lotu, i to tylko bezpośrednimi samolotami czarterowymi z Polski, bez konieczności przesiadek w Lizbonie bądź Londynie, wielu ciągle odstrasza.

 

Równocześnie jednak to właśnie loty czarterowe po znacznie niższych od rejsowych cenach zachęcają do podróży w ten region wiecznej wiosny – temperatury powietrza oraz wody w Atlantyki w lecie i zimą różnią się tylko nieznacznie. Jeszcze parę lat temu niektóre przewodniki w języku polskim po Portugalii pomijały w ogóle tę wyspę.

 

Od kilku wydawane są także poświęcone wyłącznie jej i odległej od niej o 50 km, znacznie mniejszej – ma powierzchnię 12 x 6 km – wysepce Porto Santo. Ukazał się właśnie kolejny przewodnik „Madera” wydany w serii „Przewodniki rekreacyjne Bezdroży” przez gliwicką oficynę Helion.

 

 

Przy czym nie tłumaczenie z innego języka, lecz oryginalna książka polskiej autorki, co przeważnie jest plusem, gdyż uwzględnia także polskie wątki. W tym przypadku m.in. pobyt na wyspie w zimie 1930.1931 roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgodnie z regułami ten serii przewodników, zaczyna się on od wymienienia i krótkiej charakterystyki 12 „hitów” Madery. A następnie rozdziałów zawierających informacje praktyczne i krajoznawcze z mnóstwem przydatnych faktów, sugestii i ocen.

 

Oczywiście również z krótkim zarysem historii wyspy, jej przyrody, polityki i gospodarki, informacjami o społeczeństwie, religii, kulturze, kuchnii itp. Najobszerniejsza część czysto przewodnikowa przedstawia poszczególne miejscowości i zachęca do ich zwiedzania, poczynając od stolicy wyspy – miasta Funchal.

 

Następnie zaś 9 innych miejscowości i ich okolice oraz wspomnianą wysepkę Porto Santo. Z informacjami o ich historii oraz sugestiami co i w jakiej kolejności poznawać według regionów miast – w przypadku największych także ulic i placów, zabytków, muzeów itp. Na koniec zaś są krótkie informacje praktyczne – m.in. o noclegach, wyżywieniu, muzeach, ogrodach, możliwościach aktywnego wypoczynku – w tych miejscowościach.

 

Informacje są dosyć zwięzłe, ale na ogół w zakresie wystarczającym przeciętnemu turyście. Którego interesują przede wszystkim sprawy i obiekty najważniejsze. W tekst przewodnika włamane zostały cztery obszerniejsze, 2 – 4 stronicowe informacje monotematyczne: „Wino maderskie”, „Levados czyli wodne szlaki”, „Carros do cesto” (lokalne pojazdy przypominające sanie) oraz „Podwodny świat Madery”.

 

Ponadto sporo krótkich informacji w ramkach. Zarówno o charakterze praktycznym, np. „Madera w Internecie”, „Dni wolne od pracy”, ”Archipelag w liczbach”,„Obyczaje i święta w gminie Câmara de Lobos”, czy adresy przedstawicielstw dyplomatyczno – konsularnych. Jak i ciekawostkowym, ale wzbogacającym wiedzę o kraju, jego historii i specyfice. Np. „Dziennik Isabelli” (Angielki, Hurst de França) czy „Reid’s – legendarny hotel Madery”.

 

Na końcu przewodnika znajduje się krótki słowniczek polsko – portugalski z najpotrzebniejszymi zwrotami. Zaś w całym tekście, bardzo go wzbogacając, dziesiątki kolorowych zdjęć. Na wewnętrznych okładkach natomiast mapki wysp: Madera i Porto Santo oraz plan zatoki i miasta Funchnal. Całość jest poręczna, ciekawa, sądzę więc, że spotka się z pozytywnym przyjęciem czytelników bo na nie zasługuje.

 

MADERA. OGRÓD NA ATLANTYKU. Przewodnik rekreacyjny „Bezdroży”. Autorka: Joanna Mazur. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2013, str. 159, cena 26,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top