Na szlaku Orlich Gniazd

Na szlaku Orlich Gniazd

Jura Krakowsko Częstochowska, piękny region położony w pobliżu Śląska i Krakowa, z malowniczymi dolinkami, wapiennymi skałkami i setkami jaskiń.

Na wyniosłych skałach wzniesiono zamki broniące granic i szlaków handlowych. Dziś ich malownicze ruiny dodają uroku tej pięknej krainie przez która wytyczono turystyczny Szlak Orlich Gniazd. Można tu wędrować niezbyt trudnymi szlakami turystycznymi lub też pokonać tą trasę na rowerach co zajmuje kilka dni albo też wybrać się samochodem na weekend.

Z

królewskiego Krakowa warto wybrać się do – Doliny Prądnika, jednej z najpiękniejszych dolinek podkrakowskich. Na niewielkim, porośniętym lasem obszarze ukształtowanym przez procesy krasowe jest ponad trzysta jaskiń z najbardziej znaną Grotą Łokietka, gdzie według tradycji ukrywał się nasz król Władysław. Dziś ta unikalna przyroda chroniona jest w najmniejszym w Polsce Ojcowskim Parku Narodowym. Żyją tu zarówno duże zwierzęta – dziki, sarny i lisy, tysiące gatunków owadów oraz polujące na nie nietoperze, będące symbolem parku, jak też rzadkie gatunki roślin z legendarną brzozą ojcowską.
Miłośnicy starych ruin znajdą tu zamek Kazimierza Wielkiego w Ojcowie, ci zaś, którzy wolą całe zamki, mogą odwiedzić doskonale zachowany zamek w Pieskowej Skale odbijający się malowniczo w leżącym poniżej stawie. Z daleka sprawia on wrażenie surowej fortecy, z bliska widać, że jest to wspaniała, renesansowa rezydencja z arkadowym dziedzińcem otoczonym krużgankami, przypominającymi wawelskie. Dziś jest tu muzeum wnętrz pałacowych, oraz wystawa poświęcona przemianom w sztuce europejskiej od średniowiecza do XIX wieku. W urządzonej w bastionie stylowej kawiarni można odpocząć przy kawie delektując się widokiem zamku i okolicznych skałek.

Nastrojowym miejscem jest pobliskie Grodzisko, położone na szczycie stromej skały. W średniowieczu był tu klasztor dziś jest Pustelnia błogosławionej Salomei, tajemnicza rzeźba słonia z obeliskiem na grzbiecie oraz barokowy kościółek, otoczony murem na którym stoją posągi królów i świętych.
W Dolinie Kluczywody jest największa na Jurze, przystosowana do zwiedzania Jaskinia Wierzchowska Górna z ciekawą szatą naciekową. W jej namulisku znaleziono m.in. potężną czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego
Olkusz słynął w średniowieczu z kopalni gdzie wydobywano ołów i srebro. Jeszcze dziś w gotyckim kościele parafialnym można podziwiać malowidła przedstawiające sceny z Biblii oraz postacie ówczesnych górników w średniowiecznych strojach. Była tu także mennica królewska, gdzie bito srebrną monetę. Miłośnicy egzotyki mogą odwiedzić Muzeum Afrykanistyczne z ciekawą ekspozycją z ciekawa ekspozycją poświęconą Tuaregom. Na północ od Olkusza koło miejscowości Klucze jest Pustynia Błędowska, osobliwość przyrodnicza na skalę europejską. Jest tu dwa i pół miliarda metrów sześciennych piachu, nic więc dziwnego, że niegdyś doznawano tu miraży wzrokowych, stąd nazwa wsi Błędów i samej pustyni. W czasie II wojny światowej Niemcy szkolili tu swoje oddziały pancerne przed wysłaniem ich do Afryki. dziś po piaskach częściowo zarośniętej już pustyni można poszaleć na terenowych jeepach.
Niedaleko Ogrodzieńca znajdują się najbardziej chyba malownicze ruiny zamku w Polsce. Dawna renesansowa rezydencja Bonerów miała ambicje dorównania Wawelowi. Do dziś podziwiać można resztki tej wspaniałej budowli otoczonej murem wkomponowanym w białe skały. W przestronnych piwnicach zamku jest kawiarenka i lapidarium, gdzie zgromadzono pozostałości rzeźb i detali architektonicznych. W malowniczej scenerii zamkowych ruin odbywają się turnieje rycerskie. Ze szczytu Baszty Kredencerskiej rozciąga się wspaniały widok na okolicę, górę Zborów i dziesiątki białych, wapiennych skałek o niezwykłych kształtach, przypominające postacie ludzi i zwierząt na które wspinają się przyszli alpiniści.

Kolejne zamki w Mirowie i Bobolicach zbudowano w XIV wieku dla obrony Królestwa od strony Śląska. Kiedy minęło niebezpieczeństwo najazdu właściciele zamków zajmowali się rabowaniem kupców. Władysław Opolczyk, pan na Bobolicach został za tu usunięty z zamku z rozkazu Władysława Jagiełły. Dziś oba zamki to dobrze zachowane, romantyczne ruiny.

Do najciekawszych miejsc na Jurze należą okolice Złotego Potoku. W malowniczej Dolinie rzeki Wiercicy W rozległym parku nad stawem „Irydion” stoi okazały Pałac Raczyńskich a obok parterowy dworek Krasińskich gdzie mieszkał nasz wieszcz Zygmunt Krasiński. Dziś jest tu jego muzeum. W gęstym bukowym lesie są fantazyjne ostańce którym nadano romantyczne nazwy; Diabelskie Mosty i Brama Twardowskiego. W okolicy jest 18 stawów rybnych oraz najstarsza pstrągarnia w Europie, gdzie hodowane są tęczowe i złote pstrągi.
Warto odpocząć w hotelu „Kmicic”, jednym z najlepszych na Jurze z widokiem na otoczony lasem staw. Można tu zjeść pstrąga przygotowanego na jeden z 14 sposobów, lub -szablę Kmicica- – nadziane na długi rożen rozmaite mięsiwa; pasztet, boczek i polędwicę,  polane  winnym sosem.

Na wysokiej grzędzie skalnej stoją wyniosłe ruiny królewskiego zamku w Olsztynie, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. W zamkowych lochach zginął z głodu wojewoda poznański Maćko Borkowic, skazany na śmierć za bunt przeciwko królowi. Dwie wkomponowane w potężne skałki wapienne, połączone murem warownie, były trudne do zdobycia. Zamek zniszczyli dopiero Szwedzi podczas �potopu�.

Z zamkowych ruin widać wyniosłą wieżę jasnogórskiego sanktuarium oraz porośnięte bukowym lasem Góry Sokole. Ze względu na fantazyjne skałki ,wapienne, ciekawą przyrodę i liczne jaskinie (w tym Jaskinia Maurycego o pięknych naciekach krasowych) utworzono tu rezerwat przyrody.

Przed nami Częstochowa, jedno z największych centrów pielgrzymkowych Europy i Świata. Pielgrzymów przyciąga Jasna Góra z cudownym obrazem Czarnej Madonny. Zwiedzają bogaty Skarbiec i Arsenał, Salę Rycerską oraz Muzeum 600-lecia klasztoru, wspinają się po 519 schodach na wysoką wieżę, gdzie z galerii na wysokości 106 metrów widoczna jest imponująca panorama klasztoru, miasta i okolicy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top