LITWA: OSTATNIE DNI WYSTAWY RADZIWIŁŁÓW W WILNIE

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich żegna się 12 stycznia ze swoją międzynarodową wystawą – „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Pierwsza w historii wystawa poświęcona najsłynniejszej litewskiej rodzinie magnackiej jest największą i najbardziej skomplikowaną w historii Litwy. Odwiedziło ją już 45 000 turystów z całego świata.

Otwarta została 10 października 2019 przy udziale przedstawicieli rządu Litwy oraz polskich i litewskich ekspertów muzealnych. W ciągu trzech miesięcy trwania wystawy odwiedziło ją 45 000 turystów, zorganizowano 300 wycieczek z przewodnikiem, 105 interaktywnych zajęć edukacyjnych oraz 7 wydarzeń specjalnych. Łącznie na wystawie znajduje się ponad 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji z 7 krajów świata – Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Ziemi Świętej (Jerozolima). Największa liczba najbardziej imponujących eksponatów z instytucji zagranicznych pochodziła głównie z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz Centralnego Archiwum Akt Historycznych w Warszawie.

Dyrektor Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, dr Vydas Dolinskas był bardzo dumny, że duża część wystawy, na którą składają się skarby sztuki i relikty rodzinne, przybyła na wystawę z prywatnej kolekcji kolekcjonera i patrona wydarzenia – Macieja Radziwiłła, mieszkającego w Warszawie i aktywnie promującego współpracę między Litwą a Polską i ich sąsiadami. W 2019 r. został on odznaczony Orderem Zasług dla Republiki Litewskiej. Zwiedzający wystawę mogli korzystać ze interaktywnych zajęć edukacyjnych, stworzonych specjalnie z tej okazji – zagrać w grę wykorzystującą kopie kafli piecowych z heraldyką Radziwiłłów stworzone na drukarkach 3D lub przymierzyć pierścień z wybranym zabytkowym symbolem.

Jedną z najpopularniejszych aktywności gości muzeum była gra, pod nazwą „Mądrzy Radziwiłłowie”, która pozwalała zwiedzać wystawę w połączeniu z popularną aplikacją Action Bound. W ofercie znajdują się dwie wersje gry – jedna dla zarejestrowanych grup z przewodnikiem, pełniącym rolę moderatora gry, a druga dla osób indywidualnych, które chcą grać samodzielnie. Wystawę odwiedziło wielu znakomitych gości, m.in. prezydent Litwy – Gitanas Nauseda, żona Prezydenta RP – Agata Duda, Minister Obrony Narodowej Polski – Mariusz Błaszczak, najważniejsi ministrowie litewskiego rządu, dyplomaci i ambasadorowie z całego świata. Żegnając się z tą spektakularną międzynarodową wystawą, Muzeum Pałacu Wielkich Książąt będzie działało o dwie godziny dłużej w ciągu ostatnich trzech dni wystawy (10-12 stycznia). Warto wykorzystać dodatnie temperatury, jakie w ten weekend będją w Wilnie i odwiedzić to piękne miasto oraz wystawę.

Zdjęcia: materiały prasowe.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top