AUSTRIA: ÖTZTAL – SZCZYT TYROLU

Sława Sölden i Gurgl sięga daleko poza granice najdłuższej odnogi doliny w Tyrolu. Dzięki karnetowi Ötztal Superskipass narciarze w dolinie Ötztal również w tym sezonie mają do dyspozycji wiele atrakcji. Nowa oferta łączy wszystko, co najlepsze – 361 km tras narciarskich, 90 wyciągów i 6 ośrodków narciarskich.

 

Słoneczny ośrodek Hochoetz w przedniej części doliny troszczy się o rodziny z dziećmi, a narciarstwo i uroki zimy jak za dawnych czasów oferują wioski Vent, Gries i Niederthai. W programie zimowego wypoczynku nie powinno też zabraknąć relaksującego dnia w termach Aqua Dome w Längenfeld. Popularne ośrodki narciarskie Sölden, Gurgl i Hochoetz otacza ponad 250 trzytysięczników.

Odpowiednie wysokości i infrastruktura udostępniająca tereny lodowcowe do wysokości 3340 m n.p.m. zapewniają stuprocentową gwarancję śniegu aż do maja. Jednak dolina Ötztal oferuje miłośnikom sportów zimowych nie tylko trasy narciarskie, ale również rozległe tereny, na których można uprawiać skitury, narciarstwo biegowe, wędrówki na rakietach śnieżnych i doskonale wypocząć.

Sölden: zimowa stolica Alp

Sölden to gospodarz Pucharu Świata i jeden z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w Alpach. Jako jedyny w Austrii dysponuje aż trzema trzytysięcznikami udostępnionymi dla narciarzy przez koleje linowe (BIG3). Lodowce Rettenbach i Tiefenbach należą do największych terenów lodowcowych w Austrii, na których odbywa się ruch narciarski. Już od listopada działają wszystkie z 31 nowoczesnych wyciągów, które dzięki zdolności przewozowej osiągającej nawet 70 000 osób na godzinę. Udostępniają one 144 km szerokich, pokrytych grubo śniegiem tras o każdym poziomie trudności.

Koleje i kulinaria na szczycie

Za gwiazdy wśród kolejek w Sölden uchodzą Giggijochbaoleje i kulinaria na szczyciehn (10 os.) i Gaislachkoglbahn (8 os.) – zarówno pod względem architektonicznym, jak i technicznym. Należą one do najwydajniejszych w świecie. „Golden Gate To The Glacier“ to wymowna nazwa dla wyciągów łączących lodowce z zimowymi terenami narciarskimi. Gastronomiczne zaplecze zapewnia 30 schronisk i restauracji, m.in. taką atrakcję, jak restauracja iceQ na górze Gaislachkogel (3058 m). Jest ona obecnie jednym z najbardziej znanych budynków na terenie narciarskim Sölden. Ten charakterystyczny szklany sześcian posłużył za scenerię dla kinowego przeboju z Jamesem Bondem „Spectre“. Światową premierę ma tam 007 ELEMENTS. Ta nowa instalacja, położona na wysokości 3048 m n.p.m. w Sölden, to dla miłośników kina stanowi przeżycie. Forma prezentacji prowadzi głęboko w świat najsłynniejszego tajnego agenta na naszej planecie.

Nowa kolejka gondolowa w Hochsölden

Dzięki supernowoczesnej 10-osobowej kolejce kabinowej ekskluzywna hotelowa wioska Hochsölden, położona na wysokości 2083 m n.p.m., wskoczyła na nowy poziom jakości w zakresie infrastruktury. Najbardziej cenionym atutem Hochsölden jest jego położenie geograficzne. Ski-in / ski-out czyli dostęp prosto z hotelu do 144 km stoków Sölden, gwarancja śniegu dzięki lokalizacji na pokaźnej wysokości i wypoczynek w miejscu bez ruchu drogowego to tylko niektóre z wielu zalet tego ośrodka. Dotychczasowy 2-osobowy wyciąg krzesełkowy zastąpiła komfortową „D-Line” Doppelmayra, z 23 kabinami i zdolnością przewozową wynoszącą 1330 osób na godzinę. Czas przejazdu z dolnej stacji na wysokości 1987 m do stacji górnej na 2340 m n.p.m. to niecałe 6 minut.

Adrenalin Cup, après ski i zimowe imprezy

Podczas turnieju Adrenalin Cup na całym terenie narciarskim można startować w 10 emocjonujących dyscyplinach, a wysiłki uczestników dokumentują kamery i zdjęcia fanów. Zawodnicy, którzy zgromadzą najwięcej punktów, otrzymują nagrody. Posiadacze ważnego karnetu biorą udział w konkurencjach bezpłatnie. Także trasa BIG 3-Rallye na Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) i Schwarze Schneid (3340 m) stanowi poważne wyzwanie dla narciarzy. Nagrodą za pokonanie tej 50-kilometrowej okrężnej trasy są też m.in. oszałamiające widoki z platform na trzech szczytach BIG3.

Kolejną popularną próbę wytrzymałości stanowi licząca ok.15 km trasa zjazdowa ze Schwarze Schneid (3340 m), która wymaga pokonania na odcinku do doliny aż 1970 m różnicy poziomów. Sezon imprezowy i aprés ski zarówno w miejscowości, jak i na terenie narciarskim zaczyna się wraz z pierwszym śniegiem, a jego punkty kulminacyjne to m.in. ekskluzywny maraton didżejów Electric Mountain Festival, 02 i 03.04.2020 na Giggijoch i Audi Nines na lodowcu Tiefenbach od 13.04 do 18.04.2020.

Gurgl: narciarstwo najwyższej klasy

Również w drugim topowym ośrodku narciarskim doliny Ötztal zima zaczyna się wcześnie. 25 nowoczesnych wyciągów o zdolności przewozowej do 40 000 osób na godzinę udostępnia pokryte grubo śniegiem, rozległe trasy zjazdowe na poziomie od 3080 do 1930 m n.p.m. Większość z nich prowadzi prosto pod drzwi hoteli w miejscowości. W tylnej części doliny Ötztal freeriderzy mają urozmaicone tereny, park treningowy Ortovox i punkty kontroli detektorów lawinowych. Kulinarne zaplecze zapewnia restauracja Hohe Mut Alm na 2670 m i „Top Mountain Star” oraz bar z panoramą 360° na górze Wurmkogel (3080 m). Za architektoniczną perełkę uchodzi z kolei schronisko Schönwieshütte, do którego można dotrzeć na piechotę lub skuterem (wraz z nartami) z dolnej stacji kolejki Steinmannbahn.

Lifestyle kategorii pięciogwiazdkowej

Równie wysoką klasę, co narciarska infrastruktura w górach, reprezentują hotele i gastronomia. 23 hotele czterogwiazdkowe i 2 pięciogwiazdkowe gwarantują wypoczynek i relaks na najwyższym poziomie. Pochwały zbiera także Top Mountain Crosspoint w Hochgurgl. Charakterystyczny, multifunkcyjny budynek położony u podnóża trasy widokowej Timmelsjoch Hochalpenstraße na poziomie 2175 m, mieści m.in. dolną stację kolejki gondolowej Kirchenkar i najwyżej położone muzeum motocykli w Europie. Spektakularne wydarzenia, jak Open Faces Freeride Contest od 30.03 do 04.04.2020, Nassau Beach Club Snow Special od 11.03 do 15.03.2020, mają programie są freeride’owe wyprawy z przewodnikiem, skitury, jogę, narciarskie show, stylowe aprés ski i wiele innych atrakcj.

Ötztal Superskipass – wszystkie ośrodki doliny na jednym karnecie

Nowy Ötztal Superskipass mieści w jednej ofercie 361 kilometrów stoków, 90 wyciągów i 6 ośrodków narciarskich. Posiadacze tego karnetu mogą wybierać spośród tak znanych destynacji jak Sölden i Gurgl, a także wyjątkowo przyjazne rodzinom Hochoetz-Kühtai i jeszcze trzy inne ośrodki w dolinie Ötztal. Narciarze kupujący 3-dniowy kartnet mogą indywidualnie ułożyć swój repertuar stoków w najdłuższej odnodze doliny w Tyrolu. Karnet obejmuje całą dolinę i upoważnia do przejazdów w ośrodkach Sölden, Gurgl, Hochoetz-Kühtai, Niederthai, Gries i Vent.

Hochoetz-Kühtai: osobisty i przyjazny

U wejścia do doliny Ötztal, na wysokości od 1400 do 2300 m n.p.m., znajduje się trzeci co do wielkości ośrodek, przyjazny dla rodzin region narciarski Hochoetz-Kühtai. Oba tereny, połączone wspólnym karnetem i bezpłatnymi Skubisami zapraszają na trasy o łącznej długości 80 km. Dzięki położeniu na dużej wysokości i sztucznemu naśnieżaniu, zagwarantowane są dobre warunki narciarskie. Wygodny transport na górę zapewniają 24 kolejki i wyciągi o łącznej zdolności przewozowej przekraczającej 31 000 osób na godzinę.

Urozmaicone tereny do freeride’u, slalom, funpark przy wyciągu krzesełkowym Balbach oraz platforma widokowa „Zugspitzblick” zapewniają miłośnikom aktywnego wypoczynku idealne warunki. Rodziny cenią sobie zarówno dostosowaną do potrzeb dzieci infrastrukturę, w tym np. szkółki narciarskie, wioskę igloo i narciarskie parkury śladami dzikich zwierząt, jak i atrakcyjne cenowo oferty „Mój początek zimy” i „Happy Family”. Dzięki WIDI, wesołej maskotce, która towarzyszy dzieciom, zimowy wypoczynek sprawia najmłodszym mnóstwo radości. W licznych schroniskach i restauracjach można wyżywić rodzinę w całkiem rozsądnych cenach.

Narciarstwo jak za dawnych czasów

Niedaleko od popularnych ośrodków, a jednak przyjemnie zaciszne: Gries i Niederthai, dwie górskie wioski w centrum doliny Ötztal, oferują przyjazne tereny narciarskie, dużo śniegu, słońca i spokoju oraz cieszą się uznaniem szczególnie początkujących narciarzy i rodzin. Oprócz jazdy na nartach można tam uprawiać wiele innych zimowych dyscyplin. Narciarstwo zjazdowe i snowboard to bardzo popularne, ale nie jedyne powody, aby spędzić zimowy urlop w dolinie Ötztal. Nietknięte zbocza wokół Vent stanowi raj dla miłośników skituru.

Trasa Venter Runde u zamknięcia doliny jest klasyczną skiturową, jedną z najpopularniejszych w Alpach Wschodnich. Przez Ötztal biegnie też licząca w sumie 185 km sieć narciarskich tras biegowych o różnych stopniach trudności, do biegu techniką klasyczną i łyżwową. Szczególnie atrakcyjne są długie i płaskie trasy widokowe na dnie doliny w okolicach Längenfeld oraz pagórkowata trasa wysokogórska w Gries. Na gwarantującym śnieg poziomie 1550 m idealne warunki są także w Niederthai.

Aktywny wypoczynek i głęboki relaks

Kto lubi aprés ski i imprezowe klimaty, doskonale się odnajdzie w dolinie Ötztal. Kto szuka spokoju, również. 320 km przecieranych szlaków pieszych, 48 nartostrad i 15 torów saneczkarskich (w tym 9 z oświetleniem) daje w sumie mnóstwo możliwości, aby odkrywać uroki zimy we własnym rytmie. Wycieczki na rakietach śnieżnych dla całej rodziny i usługi kompetentnego przewodnika są w ofercie prawie każdej miejscowości.

Fani wodnego żywiołu w postaci zamrożonej mają do dyspozycji 10 lodowisk i prawie 39 miejsc wspinaczki po lodzie o różnych stopniach trudności. W poszukiwaniu odprężenia w przyjemnie ciepłej wodzie prawie każdy gość doliny Ötztal prędzej czy później pojawia się w termie Aqua Dome. Futurystyczny obiekt wellnessu mieści kilka dużych krytych basenów i trzy parujące baseny zewnętrzne. Aqua Dome oferuje także oddzielną strefę dla dzieci, sauny, siłownię, bary i restauracje oraz ekskluzywne „Spa 3000”.

Dojazd? Nic prostszego!

Wygodne połączenia komunikacyjne, w tym oddzielny zjazd z autostrady Inntal, własny dworzec kolejowy i oddalone zaledwie o godzinę jazdy lotnisko w Innsbrucku, gwarantują bezstresowy początek i koniec urlopu. Pasażerom samolotów życie ułatwia dodatkowo transport z lotniska prosto pod drzwi hotelu.

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top