LITWA: BLISKA I ATRAKCYJNA

Litwa to bliski Polakom kraj z któryum wiąże nas kilkaset lat wspólnej historii. Warto tu przyjechać dla pięknej przyrody i ciekawych zabytków architektury. Ten niewielki kraj o powierzchni 65 300 km. kw. zamieszkany przez 2.8 miliona mieszkańców określany bywa też mianem kraju-uzdrowiska ze względu kurorty słynące od ponad dwustu lat z wód mineralnych, leczniczego błota i dobroczynnego klimatu. Litwa sąsiaduje bezpośrednio z Polską, stąd jest dla nas łatwo dostępnym celem turystycznym.

Dojechać tam można autokarami Flixbusa i Ecoline. Z Warszawy do Wilna jest tylko 475 km, do Kowna 430 km, a do Kłajpedy 636 km. LOT oferuje tygodniowo 38 połączeń Warszawy do Wilna. Dwa razy w tygodniu lata też do Kowna. Samolotem do Wilna dolecimy też z Gdańska. Ubiegły rok w Litwie minął pod znakiem Europejskiej Stolicy Kultury, którą ogłoszone zostało Kowno. W tym roku obchodzone jest 700 rocznica założenia Wilna przez Wielkiego Księcia Gedymina, oraz stulecie włączenia okręgu Kłajpedy w skład państwa litewskiego. W najbliższym czasie najważniejszym wydarzeniem będzie Szczyt NATO w Wilnie w dniach 11 i 12 lipca 2023 r.

Aby zapoznać się z fascynującą historią Litwy warto wybrać się do Kiernowa (Kernave), który w XII wieku stał się pierwszą stolicą tego kraju. Znajduje się tu kilka grodzisk, ze szczytu których rozciąga się wspaniała panorama okolicy oraz ciekawe muzeum historyczne. Często odbywają się barwne festyny historyczne, a samo miejsce wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Kolejną stolicą Litwy były Stare Troki, ale najciekawsze zabytki – w tym najpiękniejszy litewski zamek księcia Witolda na wyspie jeziora Galwe, zrekonstruowany po II wojnie światowej, zachował się w pobliskim miasteczku Nowe Troki, położonym niedaleko Wilna.

Właśnie piękne Wilno, obecna stolica, jest miastem najczęściej odwiedzanym przez polskch turystów. Założone 700 lat temu przez księcia Gedymina ma największą w północno-wschodniej Europie starówkę, z mnóstwem ciekawych, przeważnie barokowych kościołów, w tym p.w. św. św. Piotra i Pawła na Antokolu z przepięknym wnętrzem ozdobionym dwoma tysiącami rzeźb, uważanym za jedno z najpiękniejszych wnętrz kościelnych w Europie. Miasto otaczały częściowo zachowane mury obronne z Ostrą Bramą, w której znajduje się kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej. Katedra – najważniejsza litewska świątynia – zbudowana została na miejscu pogańskiego świętego gaju i pierwszego kościoła na Litwie.

Pochowany jest w niej Król Polski i Wielki Książę Litewski Aleksander, serce króla Władysława I i żona Zygmunta Augusta Barbara Radziwiłłówna. Ponad miastem górują pozostałości zamku na górze Gedymina oraz słynne krzyże na Górze Trzech Krzyży. W samym sercu starego miasta znajduje się słynny uniwersytet, założony w XVI wieku przez Stefana Batorego, na którym studiowali m.in. poeci Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Z Wilnem związany był też literacki noblista Czesław Miłosz. Dzisiejsze Wilno to ciekawe miasto kultury współczesnej z uroczą dzielnicą artystów na Zarzeczu. Także w innych częściach miasta, zwłaszcza w okolicach dworca, znajdziemy przykłady street artu, ciekawe murale i rzeźby. Warto też odwiedzić niedawno odbudowany pałac królewski oraz Centrum Wiedzy o Państwie w pobliskim Pałacu Prezydenckim, gdzie historia opowiadana jest z wykorzystaniem najnowszej techniki.

Spośród innych litewskich miast wyróżnia się Kowno, drugie co do wielkości w kraju. międzywojenna stolica Litwy. Jest tu wiele ciekawej architektury z tego okresu. W 2022 roku Kowno było Europejską Stolicą Kultury i nadal wiele atrakcji z ubiegłorocznego programu jest dostępne dla turystów. Poza zabytkami jak katedra czy wysmukły ratusz, który nazywany jest poetycznie Białym Łabędziem, jest też m.in. ciekawe Muzeum Diabłów oraz lubiana zarówno przez artystów jak i turystów Galeria Podwórkowa. Niedawno Kowno trafiło na platformę Art Street Cities, która prezentuje sztukę uliczną miast świata. W pobliżu Kowna na brzegu zalewu na Niemnie nazywanego Kowieńskim Morzem znajduje się skansen w Rumszyszkach. To jakby Litwa w miniaturze z czasów od XVIII do XX wieku. Można zobaczyć jak dawniej wyglądały chłopski chaty, zagrody, młyny czy inne obiekty wiejskie i małomiasteczkowe wraz z wyposażeniem. Skansen w Rumszyszkach jest jednym z największych muzeów etnograficznych pod gołym niebem w Europie.

Trakt zamków Poniemunia prowadzi w stronę wybrzeża bałtyckiego przez Małą Litwę. Koniecznie należy zwiedzić najciekawsze z nich w Czerwonym Dworze, Raudaniu, czy zamek Giełgudów w Poniemuniu. Litwa ma tylko niewielki – 99 kilometrowy fragment wybrzeża Bałtyku z XIX – wiecznym kurortem morskim w Połądze nazywanym też letnią stolicą Litwy, z rozległą plażą, długim, drewnianym molem oraz bogatą ofertą uzdrowiskową. W pięknym Parku Biruty stoi Pałac Tyszkiewiczów, gdzie w Muzeum Bursztynu zgromadzono ponad 300 tysięcy eksponatów z tego bałtyckiego złota. Największym portem litewskim jest Kłajpeda.

W zabytkowej części miasta znajdziemy wiele szachulcowych domów. Historię miasta opowiadają rzeźby: Myszka spełniająca życzenia, Kominiarz z guzikiem na szczęście, Gruby kot czy Zamkowy Duch.

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej został wpisany (w 2000 r.) na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO ze względu na najwyższe nad Bałtykiem ruchome wydmy dochodzące do 70 metrów, jak również na ok. 300 gatunków ptaków i 40 ssaków oraz występujące tutaj około 900 rodzajów roślin. Prawie całą litewską część półwyspu zajmuje kolejne uzdrowiskowe miasto – Neringa, utworzone z połączenia pięciu rybackich wiosek. Litwę można też określić mianem kraju-uzdrowiska. Najpopularniejsze kurorty to Druskieniki, Birsztany, Połąga i Neringa. Od ponad 200 lat słyną z leczniczego błota i wód mineralnych oraz dobroczynnego klimatu. Druskieniki nazywane są Perłą Litwy, to nie tylko sanatorium i centrum SPA, ale także tętniące życiem miasteczko. Z atrakcji jest tu duży Akwapark, całoroczny stok narciarski oraz kolejka linowa nad Niemnem. Porośnięte lasami okolice Birsztan tchną spokojem. W tym nadniemeńskim uzdrowisku praktykuje się m.in. terapie wodne.

Zdjęcia autora

Agencja Travel Advance zorganizowała w Warszawie dla polskich biur podróży i dziennikarzy turystycznych litewskie spotkanie, które prowadziła Indrė Šlyžiūtė Markets Manager w Lithuania Travel. Mieliśmy okazję zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami Litwy zwłaszcza tymi, które mogą zainteresować polskich turystów.

Lithuania Travel – narodowa agencja rozwoju turystyki na Litwie, prowadzi kompleksowe działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby turystów odwiedzających Litwę. Promuje walory i atrakcje turystyczne Litwy, takie jak turystyka aktywna, wypoczynkowa,

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top