Jordania, a w pełnej nazwie Haszymidzkie Królestwo Jordanii, niewielki kraj o powierzchni niespełna 88,8 tys. km² i ponad 7 mln mieszkańców, położony fragmentarycznie nad Morzem Czerwonym oraz znaczną częścią nad Morzem Martwym, coraz bardziej interesuje polskich turystów. Historia państw, a więc i tamtejsze zabytki, istniejących na jego obecnych ziemiach sięga XIII wieku p.n.e.
Zaliczane jest też do Ziemi Świętej trzech religii monoteistycznych. Współcześnie gościom oferuje nie tylko poznawanie przeszłości, ale również mnóstwo innych atrakcji. Góry z ich dolinami i kanionami, pustynie, ośrodki lecznicze i wypoczynkowe, smaczną kuchnię, gościnnych mieszkańców. Zabiega również, aby odwiedzających ją zagranicznych turystów, wśród nich także z Polski, było coraz więcej, dysponując dla nich odpowiednią i różnorodną bazą nie tylko noclegową.
GOŚCIE Z NAD MORZA MARTWEGO
JTB – Jordan Tourism Board, tamtejsza Narodowa Organizacja Turystyczna zorganizowała w trzech miastach Polski: Poznaniu, Krakowie i Warszawie, Jordan Roadshow.
Prezentację oferty turystycznej tego kraju dla przedstawicieli polskiej branży oraz zaproszonych dziennikarzy, wśród których znalazł się również przedstawiciel naszego portalu.
Gośćmi z Jordanii byli przedstawiciele JTB (www.visitjordan.com): Justin Abu Anza – asystent dyrektora marketingu, Shahd Al-Khatib – specjalistka medyczna, SPA i Wellness oraz Amer Al Twal – specjalista ds. turystyki religijnej. Oraz reprezentanci jordańskiej branży turystycznej. Axis Travel – Sameer Sami, FLOW Travel – Awward Mohammad, Kinda Travel & Tourism – Marwa Al-Niemer, Frends Tousr – Yousef Moh’d I Desert Adventures Tourism – Ahmad Eran.
Celem ich wizyty była prezentacja atrakcji kraju, w tym szczególnie jako Ziemi Świętej i turystyki wiary. A także bilateralne rozmowy z przedstawicielami polskiej branży turystycznej i mediów oraz nawiązywanie, lub pogłębianie o ile one już istnieją, kontaktów biznesowych.
Poprzedziła je multimedialna prezentacja Jordanii przygotowana przez specjalistów JTP.
.
HISTORIA, RELIGIA, PRZYRODA, LECZENIE
Polscy uczestnicy tego spotkania mogli się dowiedzieć sporo o tym kraju oraz koncepcji prezentowania jego marki. Historii, przyrody i środowiska, dostępności, położenia w strategicznym i geograficznym punkcie dla 3 kontynentów. A także możliwości porozumiewania się na miejscu nie tylko po arabsku, ale również w innych językach, zwłaszcza dosyć powszechnym tam angielskim.
Usłyszeliśmy, że podróże do Jordanii można odbywać nie tylko drogą lotniczą, ale także morską oraz autobusami z Syrii, Iraku, Arabii Saudyjskiej i Palestyny. Jako „przewagę nad konkurencją” wymieniono różnorodność kraju, jego autentyczność, strategiczne położenie oraz główne cele przyjazdów turystów: zabytki Petry i Morze Martwe.
Ale nie tylko, o czym usłyszeliśmy nieco później, mogąc wiele atrakcji obejrzeć na ekranie. Przedstawiono, z mapką, program 10 dniowej objazdowej trasy poznawczej z pobytami w 7 miastach i miejscach: stołecznym Ammanie, Wadi Mujib, Dana & Feynan, Wadi Rum, Petra, Kerak i Madaba. Ponadto takie atrakcje, jak tamtejsza ceramika, kuchnia, pustynia i zabytki antyczne.
NIE TYLKO CUDA PETRY
Tym ostatnim poświęcono więcej uwagi wymieniając najważniejsze miejsca związane z historią i kulturą. Oczywiście Petrę, ale także Jerash, zamki krzyżowców, twierdze, mozaiki Madaby, Ain Ghazal, miejsca związane z religią oraz górę Nebo. Przedstawiono również propozycje turystyki aktywnej i ekstremalnej, przyrodniczej i związanej z ekologią, pielgrzymkowej, SPA i Wellnes oraz biznesowej (MICE).
Nie zabrakło szczególnie ważnych dla branży informacji o bazie noclegowej. W przedstawionym wykazie znalazło się 531 hoteli i innych obiektów wraz z ich lokalizacją. W tym 34 hotele 5*, 39 – 4*, 91 – 3*, 75 – 2* i 47 – 1*. Oraz apartamenty od luksusowych, do tańszych: 95 kategorii C i 84 bez kategorii.
Znalazła się też informacja o 6 obiektach wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO: Petra, Quseir ’Amra, Wadi Rum, Um ar-Rassas, miejsce chrztu (Jezusa) i As-Salt.
W programie była też kolacja przy akompaniamencie jordańskiej muzyki. Uczestnicy spotkania otrzymali spore zestawy publikacji o turystycznych atrakcjach Jordanii w języku angielskim oraz zdjęć w wersji elektronicznej.
I drobne upominki: buteleczki z wodą święconą z Jordanu z certyfikatem oraz sól kąpielową z Morza Martwego. Odbyła się ponadto „loteria wizytówkowa”: losowane prezentów, głównie jordańskich słodyczy, beduińskich chust („arafatek”) itp.
Zdjęcia autora