LITWA: ŚWIĄTECZNIE OŚWIETLONA NA 700 LECIE WILNA

Litwę zdobią świąteczne światełka, a niemal w każdym z jej miast stoi udekorowana choinka. Tegoroczne iluminacje z racji oszczędzania energii są skromniejsze. Za to drzewko w stylu barokowego tortu na placu Katedralnym w Wilnie słono kosztowało.

 

Tort urodzinowy

 

Tegoroczna choinka w stolicy Litwy poświęcona jest nie tylko oczekiwaniu Bożego Narodzenia, ale także świętowaniu zbliżającego się 700-lecia miasta, które przypada 25 stycznia 2023 r. Trzypiętrowy tort urodzinowy o wysokości 25 m i średnicy 22 m jest ozdobiony 700 świecami, zabawkami i około 10 kilometrami girland i kabli.

Jej czubek zdobi gwiazda. Twórcą kompozycji w barokowym stylu jest Dominykas Koncevičius, projektant spółki „Švenčių studija”, która ją zbudowała za 231 tys. euro. W ubiegłym roku choinka kosztowała 89 tys. euro.

 

Minidrzewko z przesłaniem

 

W tym roku Wilno zrezygnowało z choinki na placu Ratuszowym. A że życie nie znosi próżni, pojawiło się tam symboliczne drzewko o wysokości zaledwie 43 centymetrów, wykonane z drewnianych łyżek i widelców.

Jest umieszczone na cokole i przykryte szklanym ostrosłupem. Inicjatorem akcji, która ma przypominać o nadmiernej konsumpcji i marnowaniu jedzenia w okresie świątecznym, jest Bank Żywności.

 

Čiurlionis inspiracją

 

Choinka w drugim co do wielkości mieście, Kownie, jest hołdem dla ojczystej kultury, Zainspirowana twórczością litewskiego artysty, kompozytora i pioniera sztuki abstrakcyjnej, Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, jest udekorowana 400 złotymi gwiazdami, przypominającymi szaty królowej. Jej udekorowanie kosztowało kowieński samorząd ponad 121 tys. euro.

 

Latarnie w folklorystycznej oprawie

 

Jedno z największych muzeów etnograficznych na wolnym powietrzu w Europie – Skansenem Litwy w Rumszyszkach (Rumšiškės, powiat kowieński ) – zmienia swoje oblicze w okresie Bożego Narodzenia i jest wtedy gospodarzem Festiwalu Tysiąca Świateł.

Wywodzący się z prezentacji prostych papierowych i jedwabnych lampionów, dziś pokazuje lampiony o niezwykłych kształtach i zdumiewających rozmiarach. Jaskrawo świecące kwiaty lub ryby, tajemnicze 4-metrowe drzewa lub opadające żurawie, to tylko kilka przykładów, które zachwycą i zadziwią w Rumszyszkach.

Zdjęcia: Lithuania Travel

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top