JORDANIA: SKARBY HASZYMIDZKIEGO KRÓLESTWA

Najbardziej znanym i najczęściej zwiedzanym z miejsc turystycznych w tym kraju jest Petra wpisana w roku 1985 na Listę Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku zaliczona do 7 Cudów Świata.

MIASTO ZA WĄSKĄ SZCZELINĄ W GÓRACH

Dostać się do niej można tylko przez wąską szczelinę między wysokimi górami. Dzięki czemu dla Europejczyków odkryta została dopiero w roku 1812, przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Jest to miejsce z bogatą historią od czasów wczesnego paleolitu, po której najcenniejszą pozostałością jest miasto wykute w skałach przez Nabatejczyków.

Wykute w skalach przez Nabatejczyków w IV w. p.n.r miasto Petra w Jordanii.Zamieszkiwali oni tę dolinę już od VI w. p.n.e., a ich stolica przeżywała rozkwit zwłaszcza od IV w. p.n.e. do początków naszej ery. Ale nie jest to jedyny skarb i turystyczna atrakcja Haszymidzkiego Królestwa Jordanii.
To bliskowschodnie państwo wciśnięte między Palestynę (Zachodni Brzeg rzeki Jordan), Arabię Saudyjską, Irak i Syrię, z zaledwie 26 kilometrowej długości wybrzeżem Morza Czerwonego w Zatoce Akaba, współcześnie wywodzi się z utworzonego w 1921 r. i zarządzanego przez Wielką Brytanię Emiratu Transjordania.

Który pełną niezależność od niej uzyskał dopiero w roku 1946. Już jako Królestwo Jordania zajmuje obszar 88,8 tys. km², głównie terenów górskich i pustynnych, tylko częściowo uprawnych. Zamieszkuje go nieco ponad 7 mln ludzi. A ważne miejsce w ich życiu i gospodarce zajmuje turystyka

JORDAŃSKI WIECZÓR W WARSZAWIE

Jej właśnie poświęcony był Wieczór z Jordanią zorganizowany w jednym z hoteli w Warszawie przez Jordan Tourism Board dla przedstawicieli polskiej branży turystycznej i prasy. Oficjalne przedstawicielstwo turystyczne tego kraju uczestniczy bowiem w odbywających się właśnie w Nadarzynie pod Warszawą targach TT Warsaw 2023. Gospodarze tego wieczoru przedstawili w trakcie kolacji dla gości swoje turystyczne atrakcje. A jest ich tam naprawdę sporo. Oprócz Petry, także w stołecznym Ammanie z ruinami antycznej Cytadeli oraz m.in. kilkoma ciekawymi muzeami, zwłaszcza Archeologicznym, Sztuk Pięknych, Jordanu, Folkloru, Tradycji czy Automobili.
A poza stolicą ważnymi celami turystyki religijnej, ale nie tylko, są góra Nebo i miejscowość Madaba z antycznymi mozaikami i pamiątkami Ziemi Świętej, czy miejsce chrztu Jezusa w rzece Jordan oraz wiele innych. Amatorom zabytków i historii polecane są także m.in. Mukawir (Twierdza Machaerus) – ruiny miejsca więzienia oraz ścięcia Jana Chrzciciela. Twierdze Shawbak i Karak oraz zamki na pustyni. Czy, również ruiny, historycznej Gadary (współcześnie Umm Qays), twierdzy Ajlun (Qal’at Ar-Rabad) i kwitnącego w czasach rzymskich miasta Jerash. Oprócz Petry, na Liście UNESCO znajduje się jeszcze 5 innych jordańskich miejsc i obiektów.

TURYSTYKA RELIGIJNA, POZNAWCZA, LECZNICZA, AKTYWNA

Obok religijnej i historycznej oraz poznawczej, bardzo ważnym działem turystyki jordańskiej jest zdrowotna. Najmocniejszymi magnesami przyciągającymi tam gości potrzebujących leczenia lub przynajmniej zabiegów profilaktycznych, jest Morze Martwe i jego lecznicza sól oraz błoto. Z wieloma zabiegami oferowanymi przez ośrodki Spa i Wellness: kąpielami morskimi i błotnymi, masażami rozgrzanymi kamieniami itp. Jak również możliwymi tam do nabycia kosmetykami i solami kąpielowymi. Duży, albumowego formatu folder „Jordan leisure & wellness”, jeden z dwu, jakie otrzymali wszyscy uczestnicy wieczoru, zawiera na ten temat sporo konkretnych propozycji.
Nie brak również ofert dla amatorów przygód i turystyki aktywnej. Wycieczek na pustynie, zwłaszcza do Wadi Rum, wyschniętego kanionu rzeki.

Z możliwościami wspinaczek po skałach z alpinistycznym zabezpieczeniem, noclegami na pustyni, lotami nad nią balonami itp. Ale również sportami wodnymi czy nurkowaniem wśród raf koralowych w Morzu Czerwonym w Akabie i okolicach tego miasta. Nie brak również amatorów poznawania tamtejszej przyrody w jej rezerwatach Azraq Wetland, Shawmari Wildlife, Mujib, Ajlun czy biosfery Dana.

.
CORAZ WIĘKSZE ZAINTERESOWANIE W POLSCE

Nie mówiąc już o jordańskiej kuchni. Jest więc w czym wybierać i po co latać do Jordanii, do czego, oczywiście, zachęcają gospodarze. Podczas Wieczoru dowiedzieliśmy się również o wielkości zagranicznego, przyjazdowego ruchu turystycznego. Wzrósł on w 2023 roku w porównaniu z poprzednim o 34%, z 3.533 tys. do 4.654 tys. Z Polski znaczniej, bo aż o ponad 140%. Z 14,5 tys. do 33,5 tys. turystów. Podróże ułatwiają bezpośrednie połączenia tanimi liniami lotniczymi do Ammanu z Warszawy, Krakowa, Katowic i Poznania. Byłem tam, niestety nie wszędzie, zachęcam więc do tego również innych. Naprawdę warto poznawać ten kraj!
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top