

W największym mieście nad jeziorem, ponad 40-tysięcznej Tyberiadzie, starej stolicy Galilei założonej w latach 19-22 n.e. przez króla Heroda Antypasa, a współcześnie popularniej miejscowości wypoczynkowej, pytam o polski ołtarz wojskowy.
A następnie, gdy okazuje się, że nikt o nim nie słyszał, o kościół św. Piotra, w którym znajduje się ten ołtarz.
POLSKI OŁTARZ W KOŚCIELE ŚW. PIOTRA
Tu nie ma czegoś takiego ! – zapewniali mnie spotykani pzrechodnie. Tymczasem, jak okazało się po chwili, wystarczyło skręcić z promenady nad jeziorem w jeden z zaułków, aby natrafić na kamienną absydę w kształcie dzioba łodzi. Świątynię tę wznieśli krzyżowcy w XII w. nawiązując do biblijnej Łodzi Piotrowej, z dziobem dotykającym wód jeziora. W ciągu wieków oddaliły się one nieco od zabytku.

Zbudowali go stacjonujący tu polscy żołnierze II Korpusu wg projektu architekta – por. Tadeusza Zielińskiego. Byłego więźnia tzw. II rzutu (po zbrodni katyńskiej) obozu w Kozielsku. Autora także III i IV stacji drogi krzyżowej na Via Dolorosa w Jerozolimie. Tu centralne miejsce w ołtarzu zajmuje płaskorzeźba Madonny Jasnogórskiej.

Zabytków w Tyberiadzie leżącej na zachodnim brzegu długiego na 21 i szerokiego na 9 km jeziora położonego 212 m poniżej poziomu morza, poza tą świątynią praktycznie nie ma. Można jeszcze wspomnieć o ważnym dla wyznawców judaizmu grobie wielkiego średniowiecznego, żydowskiego filozofa Majmonidesa. Są natomiast atrakcje turystyczne, m.in. gorące źródła wód leczniczych.
ŚLADAMI BIBLII

Natomiast w pobliskiej, położonej bardziej na północ, również biblijnej miejscowości Tabgha, stoi w ogrodzie na brzegu nad jeziorem kościół franciszkanów p.w. Prymatu św. Piotra. Wewnątrz znajdują się ruiny wcześniejszych budowli, m.in. kaplicy z IV w. W jego pobliżu stoi kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb. Zbudowany w latach 80-tych XX w.

Przede wszystkim dosyć duże i ładnie uporządkowane wykopaliska na terenie należącym do franciszkanów. Uwagę zwracają zwłaszcza zachowane, ciekawie zdobione kamienne detale architektoniczne sprzed wielu wieków. Obok znajdują się duże ruiny „Białej synagogi” w której według legendy modlił się Jezus. Tyle, że archeolodzy datują te ruiny na IV w n.e. …
NOWOCZESNE MUZEUM

Stojący na niej kościół Błogosławieństw zwany także, ze względu na jej 8-boczny kształt, Heptagonem zbudowany został w roku 1938 w rozległym ogrodzie. Początki jego poprzedników sięgają jednak lat 22 – 350 n.e. Jest to również popularne miejsce pielgrzymkowe i cel przyjazdów turystycznych. Spod kościoła roztacza się rozległy widok na jezioro.

Głównym jednak tematem ekspozycji jest oczywiście, zgodnie z nazwą tego muzeum, jezioro widziane w różnych aspektach. Dodam, że po jeziorze pływają łodzie turystyczne. Stanowią nie tylko atrakcję, ale także dosyć szybki środek transportu. A gdy płynie duża polska grupa pielgrzymów lub turystów, na maszt wciągana jest, obok izraelskiej, także polska flaga. Co stanowi oczywiście miły gest i kolejny temat dla fotografujących.
Zdjęcia autora