CZECHY: MASOPUST, CZYLI KARNAWAŁ 2013

Mięsopust, karnawał, zapusty – to określenia kojarzące się ze wspaniałą zabawą, inspirowaną karnawałem weneckim oraz z tradycjami ludowymi. Dawniej ważnym elementem karnawału było także ucztowanie – należało się porządnie najeść przed czterdziestodniowym okresem postu. Tradycja zabaw i biesiadowania przetrwała do dziś. Okres karnawału trwa od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Na stołach nie brakuje wówczas pączków, faworków, kiełbas, gorzałki i wina. W czeskich wioskach organizowane są także tradycyjne świniobicia. Zapraszamy na karnawałową ucztę do Czech.
 
 
Korowody karnawałowe w regionie Hlinecko zostały wpisane w roku 2010 na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w pochodzie przebierańców są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym barwny korowód wędruje po wioskach Vortová, Studnice (9 lutego 2013), Hamry i Blatno. W skansenie na Wesołym Wzgórzu (Veselém Kopci) możemy obejrzeć stałą ekspozycję hlineckich masek karnawałowych. Na karnawał do skansenu zapraszamy 12 lutego.
 
Pochód przebierańców zobaczymy także w Lednicy 2 lutego. Spróbujemy wyrobów z tradycyjnego świniobicia, kołaczy morawskich, śliwowicy i miejscowego wina. Tydzień później odbędzie się korowód karnawałowy w miejscowości Hustopeče. Tutejszy karnawał jest imprezą charytatywną. Uczestnicy mogą składać datki na cele charytatywne. Na odwiedzających czekają regionalne przysmaki oraz aukcja win oferowanych przez miejscowych winiarzy.
 
Bohemian Carnevale, nawiązuje do tradycji sięgającej czasów średniowiecza. W roku 2013 impreza będzie odbywać się w Pradze w dniach od 1 do 12 lutego w muzeach, pałacach, galeriach, teatrach, szkołach, restauracjach i sklepach, a także na praskich ulicach. Jest festiwalem talentów i kreatywności, radości i barwnych maskarad.
 
Zdjęcie: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top