INDIE JARKA KRETA

Indie przyciągają jak magnes i wchłaniają. Życie płynie tu w swym wciąż jednakowym rytmie od tysiącleci. Indie przyciągały obcych, traktowały ich jak przechodniów, którzy tu na chwilę wstąpili i albo uciekli stąd na zawsze, albo już tu zostali. A Indie wciąż trwają, to przybysze musieli się poddać, zostali wchłonięci; Ariowie, Mogołowie, Brytyjczycy…”

– tak o tym wielkim, fascynującym kraju pisze Jarosław Kret, dziennikarz, fotograf i podróżnik, ostatnio bardziej znany jako prezenter telewizyjnej prognozy pogody, a także nasz kolega z Globtrotera.

 

Książka zgodnie z tytułem jest opisem Indii widzianych oczami Jarka, bystrego obserwatora, który jak pisze – trafił do Indii przez przypadek i najchętniej nigdy by już stamtąd nie wyjeżdżał. Dobrze go rozumiem, sam byłem kilkakrotnie w tym niezwykłym kraju i wiem jak wciąga tamtejsza kultura, religia, przyroda i klimat. „Moje Indie” to przygodowo-podróżnicza opowieść oparta o osobiste przeżycia autora, który w sumie przez kilka lat mieszkał w Indiach.

 

Trafił tam – jak sam mówi przez przypadek, poproszony o zrobienie reportażu o wystawieniu „Ślubu” Witolda Gombrowicza przez studentów tamtejszej Państwowej Szkoły Teatralnej. Razem z nim bierzemy udział w radosnym święcie Holi, odwiedzamy dżinijskie i sikhijskie świątynie, podziwiamy Tadż Mahal – nazywane marmurowym poematem wspaniałe mauzoleum Mumtaz Mahal, ukochanej żony mogolskiego władcy Szachdżahana w Agrze, a także leżące w pobliżu Agry Fathepur Sikri – opuszczone miasto sułtana Akbara.

 

Wraz z autorem jesteśmy gośćmi prawdziwych Cyganów – nasi Romowie wywodzą się właśnie z Radżasthanu. Odwiedzamy też świątynie białego szczura, gdzie w charakterze żywych bóstw mieszkają tysiące tych obżartych gryzoni. Innym razem odbywamy podróż osobliwym pociągiem – koleje indyjskie to jeden z największych pracodawców świata – zatrudnia blisko dwa miliony pracowników, a z ich usług codziennie korzysta piętnaście milionów pasażerów. To niezwykle ważna instytucja z brytyjskimi jeszcze tradycjami, bez której trudno wyobrazić sobie podróżowanie po tym rozległym kraju.

 

Jarek barwnie opisuje swoją ciężką w dosłownym znaczeniu walkę o zdobycie biletu, żeby na koniec skonstatować, iż najlepiej zamówić jego kupno w najbliższym biurze podróży. Ciekawy jest też sam opis podróży pociągiem i rozmowy z współpasażerami, co jest pretekstem do zapoznania się z wywodzącymi się stąd ciekawymi religiami – dżinizmem i sikhizmem. Autor lekko i z humorem opisuje ten ciekawy kraj, życie codzienne Hindusów, ich obyczaje i obrzędy religijne, egzotyczną przyrodę i fascynujące dzieje tego ogromnego subkontynentu.

 

Poznajemy zarówno życie tradycyjnej hinduskiej rodziny, jak i tajemnice Bollywood w Mumbaju, największej wytwórni filmowej na świecie. Odwiedzamy syna maharadży Naganawaru w stanie Gudżarat, który podczas II wojny światowej uratował setki polskich dzieci wyprowadzonych z Rosji sowieckiej wraz z armią Andersa. Dowiemy się o wielu ciekawostkach: co oznacza kropka malowana przez kobiety na czole, jakie są rodzaje hinduskich kobiet, z czego składa się i jak działa na człowieka narkotyczny napój bhang, czy święta krowa jest naprawdę święta i dla kogo?

 

Widać że autor jest zafascynowany tym niezwykłym krajem, o którym opowiada nam z podziwem i sympatią. Bardzo ciekawy jest rozdział o Bhutanie, rzadko raczej odwiedzanym kraju, którego stolica jako jedyna na świecie nie ma sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, a w zakamuflowanych sklepikach z tybetańskimi relikwiami można kupić rytualny bębenek wykonany z czaszek mnichów. Opisując swoje indyjskie przeżycia i przygody autor opowiada nam o tamtejszych mitach i legendach, o zwyczajach, religii i polityce, bez znajomości których trudno zrozumieć dzisiejszą rzeczywistość Indii.

 

Nie omija też trudnych tematów. Warto wspomnieć o pięknych zdjęciach ilustrujących tę książkę. Widać, że autor ma za sobą lata współpracy z magazynem „National Geographic”. Najbarwniejsze są fotografie z licznych świąt i festynów oraz z rejsu po Gangesie w świętym mieście Waranasi, znanym chyba nadal bardziej pod starą nazwą Benares. Premiera książki odbędzie się 19 listopada 2009 r.

 

MOJE INDIE. Autor Jarosław Kret. Świat Książki. Warszawa 2009. 336 stron. Cena 34,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top