TARGI: ADRENALINA I ATRAKCJE BORNHOLMU

W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się w dniach 4 – 5 listopada br. targi usług dla biznesu Meetings Poland. pl Expo 2009: XII Targi Obiektów i Usług Konferencyjno – Szkoleniowych BTF oraz V Targi Eventów i Incentive ADRENALINA. Zorganizowała je warszawska firma Meetings Management.

Równolegle obradowało IV Środkowoeuropejskie Forum Ekonomiczne, którego organizatorem, z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki, było Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce”. W targach uczestniczyło ponad 120 wystawców.

 

Znalazły się wśród nich firmy specjalizujące się w organizacji turystyki ekstremalnej – m.in. nurkowania i wyścigów psich zaprzęgów, obsłudze imprez incentive i wyjazdów w „magiczne miejsca”, hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, SPA i centra konferencyjne. A także firmy szkoleniowe i marketingowe, portale internetowe, prasa specjalistyczna oraz wytwórcy gadżetów i słodyczy reklamowych. Targom i Forum towarzyszyły różne imprezy. W tym wystawy fotograficzne.

 

Spore zainteresowanie wzbudziła wystawa „Bornholm – perła Bałtyku” zorganizowana pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Danii i przy pomocy VisitDenmark – Narodowej Organizacji Danii ds. Turystyki przez Magazyn Nurkowanie i BlueLife. Równocześnie pokazano zdjęcia z tegorocznej wyprawy nurkowej do leżącego na dnie Bałtyku w pobliży wybrzeża Estonii wraku hitlerowskiego pancernika „Schleswig – Holstein”, salwy którego na Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową. A obok nich wystawę zdjęć z zawodów psich zaprzęgów FINNMARKSLOPET Norwegia 2009 – Biegnący Wilk.

 

J.E. ambasador Królestwa Danii w Polsce Hans Michael Kofoed-Hansen otwierając wystawę w towarzystwie dyrektor VisitDenmark w Warszawie Agnieszki Blandzi, ubranej w specjalny skafander do nurkowania w chłodnych wodach Bałtyku – jest ona zapaloną miłośniczką tego sportu i turystyki podwodnej – podkreślił walory turystyczne wyspy Bornholm.

 

Powiedział, że wystawa ta oraz informacja o możliwości ciekawego nurkowania w jej okolicach zwiększy zainteresowanie Bornholmem wśród turystów polskich. Sam pochodzi zresztą z niego, ale przyznał, że tak atrakcyjne zdjęcia podmorskich okolic tej wyspy widzi po raz pierwszy. Zapowiedział, że w przyszłym sezonie letnim postara się zobaczyć je w naturze, gdyż również nurkuje.

 

Zdjęcia atrakcji Bornholu autorstwa Aleksandra Ostasza – redaktora naczelnego Magazynu Nurkowanie i BluLife wybrane z wielu wykonanych, pozwoliły zobaczyć tę wyspę nierzadko z innego punktu widzenia. Bardzo ciekawe okazały się również zdjęcia fragmentów wraku hitlerowskiego pancernika oraz innych jednostek spenetrowanych przez płetwonurków – autorów tych podwodnych fotografii.

 

O Bornholmie i nurkowaniu w Bałtyku mówili też uczestnicy jego podwodnej penetracji, m.in. Jacek Kowalik, dyrektor generalny Centrum Szkoleń Specjalistycznych VIP założonego przez byłych oficerów jednostki specjalnej „Grom” oraz Agnieszka Blandzi. Dowiedzieliśmy się sporo o specyfice nurkowania w wodach Bałtyku, który jest jedynym miejscem z tak wielką liczbą wraków statków i okrętów z okresu paru wieków, spoczywających na niewielkich głębokościach i nadających się do penetracji przez płetwonurków. Jak również o tym, że w Polsce jest obecnie około 20 tys. amatorów nurkowania, a nauczyć się go można także w Warszawie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top