POLSKA TURYSTYCZNA: POWIAT KRAKOWSKI

„Gdzie żyli łowcy mamutów i Celtowie? Jak wyglądały domy świętych? Co wspólnego z ziemią krakowską ma mityczny Herkules? Jak długa jest najdłuższa wieś w Polsce? Gdzie w zaloty jeździł Wyspiański? Co to jest „Cło”, „Komora” i „Kozie Kąty”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat krakowski – krainę zadziwiająca różnorodnością krajobrazów i ilością zabytków.

Matka Natura ozdobiła te ziemie ostańcami o fantastycznych kształtach, tajemniczymi jaskiniami, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu średniowieczne zamki, gotyckie świątynie, imponujące pałace i urocze dworki szlacheckie” – zachęca na tylniej okładce autor i wydawca tego przewodnika. I jeżeli nawet część tych pytań okazuje się w trakcie lektury głównie chwytem marketingowym, to cel osiąga.

 

Kraków, najbogatsze w zabytki i ciekawe miejsca miasto w Polsce oferuje gościom tak ogromny ich wybór, że przeważnie nie mają już czasu i sił aby zobaczyć coś jeszcze poza jego rogatkami. Chyba, że w grę wchodzi należąca do światowej czołówki atrakcji turystycznych kopalnia soli w Wieliczce. Ale ona znajduje się poza obszarem powiatu krakowskiego. Tymczasem są w nim dziesiątki zabytków i miejsc zasługujących na bliższe poznanie.

 

Dobrze więc, że poświęcono im niewielki, ale pełen treści specjalny przewodnik. Chociaż korzystać z niego będą chyba przede wszystkim mieszkańcy Krakowa i okolic oraz turyści już bardzo dobrze znający to miasto, posiadający sporo czasu, lub chętnie oglądający coś po drodze w inne strony, nawet jeżeli trzeba trochę zboczyć z głównej trasy. Omawiany przewodnik ukazał się w programie Polska Turystyczna powstałym w 2003 roku w ramach Wydawnictwa Bezdroża.

 

Celem tego programu jest promocja – we współpracy z samorządami – ciekawych regionów, gmin i miejscowości. Zaś przewodniki dostępne są zarówno w wersji drukowanej, w wygodnym, kieszonkowym formacie z grzbietem sprężynowym, jak i w wersji elektronicznej PDF.

 

„Powiat krakowski – Kraina skarbów” jest bogato ilustrowany, zawiera mapki powiatu i proponowanych tras zwiedzania oraz mnóstwo ciekawych, chociaż niekiedy kontrowersyjnych informacji zawartych w 3 częściach: Krajoznawczej, Spacery i wycieczki oraz Informacje praktyczne poprzedzonych krótkim wstępem prezentującym region i jego główne atrakcje. Fatalnym pomysłem było wydrukowanie podpisów pod zdjęciami bardzo drobną czcionką na ciemno zielonym tle, w rezultacie czego są one prawie nieczytelne.

 

Autor przedstawia charakterystykę geograficzną powiatu oraz jego historię od pradziejów i czasów celtyckich po współczesność. O ile przedstawienie czasów dawniejszych, chociaż bardzo skrótowe, jest rzetelne, to już „odfajkowanie” 20-lecia międzywojennego w jednym wierszu budzi zdumienie, zaś bardzo jednostronne przedstawienie lat po II wojnie światowej de facto jak kontynuacji okupacji hitlerowskiej, z takimi „zbrodniami komunizmu” jak budowa Nowej Huty, wręcz sprzeciw.

 

Ciekawe są natomiast informacje zawarte w częściach: turystycznej i praktycznej oraz proponowane trasy zwiedzania najciekawszych miejsc powiatu. Podzielone one zostały na Krainę Orlich Gniazd, Garb Tenczyński i okolice Krzeszowic, Bramę Krakowską, Pogórze – Skawinę i okolice, Dolinę Dłubni i Wyżynę Miechowską oraz Z biegiem Wisły. W każdej z trasami dla turystów zmotoryzowanych, rowerowych oraz pieszych. Z opisem zabytków, pomników przyrody i innych ciekawych miejsc na nich. Z informacjami kiedy są dostępne, adresami, radami jak do nich dotrzeć oraz numerami telefonów.

 

W tekst włamano 10 ciekawostek w ramkach, chociaż czasami mocno naciąganych. Tak np. pod tytułem „Najdłuższa wieś w Polsce” można przeczytać, że do tytułu tego pretenduje wiele miejscowości, a jedną z nich jest podkrakowska Sułoszowa. Która – ale tego autor już nie pisze – tą naprawdę najdłuższą przecież nie jest. Ale są również bardzo ciekawe informacje w ramkach, np. „Literaci i Rudawa” – m.in. o pierwowzorach postaci „Wesela” i „W pustyni i puszczy”, czy „Na granicy” – niegdyś państwowej między Rosją i Austro-Węgrami, która przebiegała przez Dolinki Podkrakowskie.

 

Rozdział: Informacje praktyczne zawiera to, co powinno się było w nim znaleźć. Informacje czym i jak dotrzeć do opisywanych miejscowości. O bazie noclegowej w powiecie – z adresami, telefonami i stronami internetowymi. Podobnie o agroturystyce, gastronomii, muzeach na Ziemi Krakowskiej, ośrodkach kultury oraz punktach Informacji Turystycznej. Odszukiwanie tego, co jest potrzebne, ułatwia indeks miejscowości. Jest to więc w sumie przewodnik bardzo przydatny, ułatwiający poznawanie wielu szalenie ciekawych, a przeważnie mało znanych zbytków i miejsc.

 

POWIAT KRAKOWSKI. KRAINA SKARBÓW. Przewodnik z serii Polska Turystyczna. Autor: Krzysztof Bzowski. Wyd. Amistad Sp. z o.o. we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krakowie. Wydanie I, Kraków 2009, str. 80. Wersja elektroniczna na: www.powiat.kraków.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top