Gościem majowego spotkania w tym cyklu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” było warszawskie Wydawnictwo Muza S.A. Działa ono na rynku wydawniczym od 1991 roku, jest spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma trzy redakcje, publikuje, w większości pierwsze wydania, literaturę piękną, encyklopedie, albumy, atlasy, leksykony, słowniki, poradniki, książki dla dzieci i młodzieży oraz przewodniki turystyczne i literaturę podróżniczą. Na spotkaniu Muzę reprezentowały panie: Anna Małysiak i Urszula Lewandowska, a także autorka jednej z najnowszych książek, Weronika Mliczewska. Anna Małysiak przedstawiła kilka najnowszych, wchodzących dopiero do sprzedaży książek.
W przypadku zaprezentowanej jako pierwsza „Ciszy” Erlinga Kagge była to jej premiera. A zarazem pierwsza książka tego norweskiego autora ukazująca się w Polsce. Jest on filozofem, pisarzem, kolekcjonerem sztuki, wydawcą oraz podróżnikiem. Jako pierwszy człowiek dotarł samotnie, w ciągu 52 dni ciszy, na biegun południowy. Zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Atlantyk.
„Cisza” napisana została na podstawie doświadczeń z podróży do najdalszych krańców Ziemi. Jest to świadectwo odcięcia się od świata, wyjaśnienie na stu kilkudziesięciu stronach książki, czym naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj ważniejsza jest niż kiedykolwiek wcześniej.
Autor pisze również, dlaczego współcześni ludzie tak źle znoszą, a praktycznie nie są w stanie znosić, ciszę.
Stale poszukują nowych zajęć, stali się niezdolni do przebywania sami ze sobą, stracili umiejętność nudzenia się. W prezentacji oraz przekazanych uczestnikom spotkania materiałach wydawnictwa o tej książce znalazło się również sporo informacji o badaniach przeprowadzonych przez naukowców na temat samotności i przebywania ludzi w ciszy.
Bardzo ciekawa jest również druga z prezentowanych nowości wydawniczych „Muzy”, która w księgarniach pojawiła się 12 kwietnia, „Rzecz o ptakach” Noah Stryckera.
Przyrodnika, współredaktora amerykańskiego magazynu „Birding” oraz podróżnika. Studiował on ptaki w najbardziej ekstremalnych miejscach na świecie, od głębokiej Arktyki po dżunglę Amazonii i australijski busz.
Książka ta przyniosła mu międzynarodową sławę, a wiele jego stwierdzeń na temat możliwości ptaków – w porównaniu z ludzkimi – oraz czym są i mogą być dla ludzi ptaki, dla osób odległych od ornitologii może okazać się nawet szokująca. Anna Małysiak mówiła również o serii reportaży turystycznych, przedstawiając dwie książki z niej.
„Witamy w białej Afryce” Wojciecha Rogali, geografa, podróżnika i bibliofila poświęcona jest Namibii i jej tragicznych doświadczeniach w XX w. jako kolonii niemieckiej, w której działały obozy koncentracyjne, później próbach wprowadzania tam komunizmu, a obecnie budowania normalnej codzienności. Książka ta premierę mieć będzie 17 maja. Druga z zaprezentowanych książek z tej serii, „Obłoki Fergany” Przemysława Chwały, dostępna od 24 kwietnia, to refleksje z Kirgizji i Uzbekistanu.
Trzecią, „Na początku jest koniec”, przedstawiła sama autorka, Weronika Mliczewska.
Uzupełniając prezentację słowną wieloma ciekawymi zdjęciami z miejsc w Meksyku oraz krajów Ameryki Środkowej, w której żyją Majowie – potomkowie pierwotnych mieszkańców kontynentu amerykańskiego.
Autorka przebywała wśród nich dosyć długo, prowadziła badania, usiłowała zrozumieć przeszłość i współczesność plemion.
Zwłaszcza wierzenia, obyczaje oraz życie codzienne. – Pisząc tę książkę – mówiła na spotkaniu – starałam się przede wszystkim odpowiedzieć sobie na nurtujące mnie pytania.
Czym jest podróż? Jak w podróży zadawać pytania? Czym jest czas według Majów? I wiele podobnych, np. jaką moc mają słowa? Mówiła o duchowości fizycznej Majów, prezentowała zrobione przez siebie zdjęcia – ciekawe i ładne artystycznie.
Opowiadała o ich życiu, zwyczajach, sytuacjach jakie widziała lub w których uczestniczyła. Podkreślała, co stanowiło również fragment prezentacji, że była to także podróż wgłęb siebie. Odpowiadała również na pytania dziennikarzy – uczestników spotkania.
Zdjęcia autora