FRANCJA: NAJWIĘKSZE ATRAKCJE KORSYKI

Ta francuska wyspa na Morzy Śródziemnym, chyba dopiero czeka na szersze odkrycie jej przez polskich turystów. Może im to ułatwić „Lista miejsc nie do przegapienia na Korsyce, które zaspokoją wasz apetyt na przygody”, którą przygotowano w Atout France. Oto one: * Calanches di Piana – masyw z porfiru o czerwonawej barwie. Mewy, kormorany i orły przelatują tam nad transparentnymi wodami, wysepkami i grotami, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piana z kolei jest jednym z najładniejszych francuskich miasteczek. 

* Rezerwat Naturalny Scandola – wpisany na listę UNESCO. Ten pustynny półwysep jest znany ze swojego wulkanicznego pejzażu, urwistych klifów, czerwonych skał i dziewiczych zatoczek. Przy odrobinie szczęścia spotkać tam można Moloska europejskiego – największego nietoperza naszego kontynentu. * Zatoka Girolata – również wpisana na listę UNESCO, znana ze swoich turkusowych wód i czerwonych klifów otoczonych przez makię. * Muzeum Sztuk Pięknych w Ajaccio – założone przez kardynała Joseph’a Fesch’a, wujka Napoleona I, który oddał swój pałac na siedzibę muzeum. Mieści ono dzisiaj kolekcję tego cesarza i dział poświęcony włoskim malarzom.

* La paghiella – słynny korsykański śpiew polifoniczny wpisany na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. O charakterze świeckim i liturgicznym zarazem, pieśń jest wykonywana przez trzech mężczyzn przy okazji świąt ludowych i religijnych. * Filitosa– stanowisko megalityczne datowane na 6000 lat p.n.e., także wpisane na listę UNESCO. * Cucuruzzu i Capula – prehistoryczne miejsca datowane od epoki brązu aż do średniowiecza.

* Balagne– region Górnej Korsyki, gdzie szczególnie warto zobaczyć miasteczka Pigna, Sant’Antonio i Lumio, których mieszkańcy opowiadają o ich historii, kulturze i tradycji.

* Archipelag Sanguinaires – złożony z czterech wysepek z ciemnoczerwonego granitu, usytuowany przy wejściu do zatoki Ajaccio, dostępny jedynie statkiem.

* Agriates – jedyna pustynia w Europie. Oferuje wspaniałe plaże takie jak Malfalco czy Saleccia, kusząc przy tym kąpielą morską.

 W tym ostatnim przypadku należy jednak dodać, że autorzy tej listy mylą się. Oprócz Ariates, jest jeszcze druga pustynia na naszym kontynencie, chociaż niewielka, gdyż lotne piaski są tam tylko na powierzchni 33 km²: Błędowska w Polsce. Położona na pograniczu Wyżyn: Śląskiej i Olkuskiej.

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top