Najwyższe czeskie góry Karkonosze są doskonałym miejscem na aktywny, letni wypoczynek: turystykę pieszą, rowerową czy nordic walking.
Znajdują się tam bardzo dobrze oznakowane trasy turystyczne i rowerowe wiodące grzbietami i dolinami lodowcowymi, z licznymi wodospadami i pięknymi krajobrazami. Aktywne formy wypoczynku turyści mogą połączyć ze zwiedzaniem wielu ciekawych miejsc, na przykład Muzeum Karkonoszy w Jilemnici, dużych skoczni narciarskich w Harrachovie, Muzeum Narciarstwa w Vysokém nad Izerą.
Świetnym pomysłem na wycieczkę dla rodzin z dziećmi jest na przykład bajkowa trasa w Małej Upie, wiodąca szlakiem karkonoskich bajek Marii Kubátovéj. Na dzieci czeka dziesięć przystanków z bajkami autorstwa znanej czeskiej pisarki. Są one przetłumaczone także na język polski. Poszczególne przystanki znajdują się w na terenie Małej Upy, zapoznają najmłodszych i dorosłych z najpiękniejszymi miejscami tej górskiej miejscowości.
Najmłodszym wędrowcom spodoba się także Niedźwiedzi Szlak w Szpindlerowym Młynie. Wycieczka rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki Medvědín, gdzie kupuje się bilet na kolejkę oraz otrzymuje mapkę z opisem trasy. Podczas wędrówki dzieci odnajdują na ścieżce znaczki z wizerunkiem niedźwiedzia. Jedne z najpiękniejszych tras górskich są w Jesionikach. Można tam wyruszyć np. na wycieczkę na najwyższy szczyt tego pasma: Pradziad.
Z przeszkolonego punktu widokowego w wieży rozciąga się wspaniały widok na Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy. Po tradycyjnej pieszej wspinaczce na górę Pradziad, z powrotem można zjechać na hulajnogach terenowych. Szalona jazda ponad trzykilometrową trasą prowadzi przez malowniczy Park Krajobrazowy Jesioniki. Ciekawym miejscem w Jesionikach jest elektrownia Dlouhé Straně, trzecia pod względem wielkości szczytowo-pompową na świecie.
Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Można ją zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojeżdza się autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Zawozi ona turystów 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak pieszy.
Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. W regionie Kralickiego Śnieżnika, w Górach Orlickich i Podorlicku na turystów czeka nie tylko piękna przyroda i górskie wędrówki, lecz także liczne twierdze tworzące jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową. Warto odwiedzić Muzeum Rzemiosł w miejscowości Letohrad (30 km od Międzylesia), największe tego rodzaju w Czechach. Na trzech piętrach dawnego spichlerza prezentowane jest rzemiosło z lat 1840–1930.
Zobaczyć można m.in. pracę kotlarzy, stolarzy, dekarzy czy kamieniarzy. Godne uwagi eksponaty znajdują się w skansenie rzemiosł mechanicznych, tartaku czy warsztacie mechanicznym. Dowiemy się tam, jak przed stu laty wyglądała klasa w szkole, gabinet dentystyczny czy ginekologiczny. Miłośnikom fortyfikacji proponujemy odwiedzenie okolicznych twierdz. Twierdza artyleryjska Hůrka należy do najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych na terenie Czech. Testowano tam tajną broń nazistów.
Twierdza artyleryjska Hanička jest częścią przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. W latach 70. XX wieku rozpoczęto tajną przebudowę warowni na schron przeciwatomowy. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum. W jego podziemiach na głębokości od 20 do 36 m pod powierzchnią kryją się korytarze, szyby, unikatowa stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka oraz koszary.
Muzeum Wojskowe Králíky, najnowocześniejsze muzeum wojskowe w Czechach, prezentuje informacje dotyczące historii fortyfikacji czechosłowackich z roku 1938 oraz wystawę poświęconą bohaterom armii czechosłowackiej i czeskiej od czasów układu monachijskiego do współczesności. A także kolekcję broni, amunicji i maszyn wojskowych. Na tutejszym poligonie pokazowym odbywają się prezentacje maszyn bojowych i ciężkiego sprzętu wojskowego.
W muzeum można także dowiedzieć się, gdzie znajdują się zachowane fragmenty systemu fortyfikacji zbudowanego przed II wojną światową czy pomniki Králickiego Obszaru Fortyfikacyjnego. Bazą wypadową w Góry Izerskie może być Liberec. Miasto leży jedynie 63 km od Szklarskiej Poręby i 216 km od Wrocławia. Warto w nim zwiedzić zabytkowe centrum i ratusz pochodzący z XIX wieku, wzniesiony według wzoru wiedeńskiego. Dzieciom i dorosłym spodoba się nowoczesne centrum nauki.
Projekcje 3D w Planetarium i Science Show odbywają się między innymi w języku polskim. Na najwyższy szczyt Gór Izerskich, Jeszczed, można wjechać kolejką linową. Nadajnik telewizyjny i hotel na szczycie to jeden z najsłynniejszych czeskich zabytków techniki. Obiekt o wysokości 90 metrów, w kształcie stożka, wieńczy szczyt góry (1012 m n.p.m.). Mieści się tam niezwykły hotel z tarasem widokowym i restauracją. Jego autorem jest architekt Karel Hubáček, który otrzymał za ten projekt nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów.
Folklor wołoski, wiele atrakcji kulturalnych, zabytki, idealne miejsca do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny znajdują się w czeskich Beskidach. Ważnym celem turystycznym są Pustevny (79 km od Czeskiego Cieszyna), z charakterystycznymi drewnianymi budynkami, w ludowym stylu, będącymi dziełem znanego architekta słowackiego Dušana Jurkoviča. Wyjątkowym miejscem jest Muzeum Wołoskie w Rožnovie pod Radhoštěm (63 km od Czeskiego Cieszyna).
Miasto to leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej. W muzeum corocznie od lutego do grudnia odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne, dawne rzemiosła. Miasteczko Štramberk (55 km od Czeskiego Cieszyna) słynie z pysznych ciastek zwanych „Sztramberskimi uszami“. Ze względu na swe malownicze położenie nazywane jest „Morawskim Betlejem“.
Architektonicznym unikatem są tamtejsze wołoskie budynki z XVIII i XIX wieku. Znajdują się tam też łaźnie piwne. W Kopřivnicy (4 km od Štramberka) można zwiedzić Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice . W Příborze (43 km od Czeskiego Cieszyna), jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw, poznać muzeum światowej sławy psychoanalityka Zygmunta Freuda.
Warto zobaczyć także rozległe ruiny średniowiecznego zamku Hukvaldy (40 km od Czeskiego Cieszyna), jednego z największych morawskich zamków. I niemal na każdym kroku natknąć się na ślady pobytu słynnego kompozytora Leoša Janáčka, który czerpał tam inspiracje dla swej twórczości muzycznej. Na zamku corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Janáčkovy Hukvaldy“ Więcej propozycji wycieczek: www.czechtourism.com www.ceskojede.cz
Zdjęcia: Czech Tourism