MICHELIN: SYCYLIJSKI WSCHÓD

Trzem głównym miastom oraz ich okolicom na wschodnim wybrzeżu Sycylii poświęcony został nowy przewodnik Michelina. Bardzo, niekiedy nawet przesadnie zwięzły, chociaż uwzględnia, przynajmniej „w pigułce”, ważne tamtejsze zabytki, obiekty i miejsca. Zawiera też sporo niezbędnych oraz przydatnych turyście informacji. Podobnie jak w innych przewodnikach tego wydawnictwa, także w tym zastosowany został system oznaczania tego, co warto zwiedzić, systemem gwiazdek. Trzy zachęcają aby zobaczyć je koniecznie. Dwie sugerują, iż warto. Jedna, że chodzi o obiekt godny uwagi. Ale i niektóre bez gwiazdek, spośród uwzględnionych, również na to zasługują. Przewodnik wzbogaca ponad sto kolorowych zdjęć oraz 8 planów i mapek. A także ponad 10 ciekawych informacji w ramkach, niestety nie wymienionych w spisie treści, mimo iż jest na to miejsce. Prezentację tego regionu wyspy autorzy zaczynają od „Naszych podpowiedzi”: co przede wszystkim warto zobaczyć w Katanii, Taorminie i Syrakuzach. Następnie proponują program godzinowy zwiedzania każdego z tych miast w ciągu trzech dni. Sporo można dowiedzieć się z Informacji praktycznych. Na temat transportu, przygotowania do wyjazdu oraz hasłowo w Informatorze A-Z. M.in., że warto zabrać ze sobą okulary słoneczne i kapelusz, jasne ubranie, ale również szal lub kamizelkę nawet na letnie wieczory.

 

O dniach wolnych od pracy, bezpieczeństwie z tamtejszym zagrożeniem kradzieżami z użyciem siły oraz radą, aby nie afiszować się z aparatami fotograficznymi, nosić ze sobą niewiele gotówki oraz kserokopie dokumentów, pozostawiając oryginały w hotelu. Przydatne są informacje, że tamtejsze muzea i zabytki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, otwarte są wtedy, kiedy ich ktoś pilnuje, bo nie mają stałych godzin otwarcia. Podobnie, że bezpłatne wstępy do muzeów ma młodzież do lat 16, zaś w pierwsze niedziele miesiąca wszyscy. Kościoły też nie mają stałych godzin otwarcia. Na pewno dostępne są podczas porannych niedzielnych mszy, ale z własnego doświadczenia wiem, że turyści tylko zwiedzający (nie mówiąc już o fotografowaniu), nie są wówczas w nich mile widziani. Inaczej niż datki, które pozostawiają.

Z innych przydatnych informacji wspomnę jeszcze, chociaż lepiej o tym przeczytać samemu, o zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych, ostrzeżenie przed podróbkami znanych marek, innej niż u nas numeracji odzieży i obuwia oraz zaleceniu, aby zanim się wsiądzie sprawdzać, czy w taksówce działa taksometr. A także ostrzeżeniem, że w niedziele i święta obowiązują inne taryfy, a zawsze płaci się też za stanie w korkach. Podobnie o drogich, zwłaszcza w sezonie, hotelach i restauracjach. W tych ostatnich opłaty za obsługę wliczone są w cenę, ponadto doliczanych jest także od 2 do 6 € „za pieczywo i nakrycie”. Płacić trzeba również – dodam – za stawiane przez kelnerów bez zamówienie przystawki i przekąski, nawet jeżeli się ich nie zje. Lepiej je więc od razu odsyłać.

Przydatne są także informacje o lokalnych kartach turystycznych lub biletach zbiorczych do muzeów, gdyż wypada to znacznie taniej, a ceny wstępu bywają spore. Są też informacje o zakupach, kalendarz świąt i imprez kulturalnych itp. Drugi z rozdziałów wstępnych: „Zaproszenie do podróży” zawiera informacje o głównych atrakcjach tego regionu Sycylii, kalendarz historyczni od VIII w p.n.e. do połowy 2017 roku. Ponadto o Grekach (antycznych) na Sycylii, tamtejszej architekturze, sztuce, kuchni, zabawach, ludowych lalkach itp. Natomiast główna część przewodnikowa krótką charakterystykę Katanii i obu tytułowych miast, ich historię „ pigulce” oraz opisy w nich zabytków i innych atrakcji. Przeważnie bardzo skrótowych, nawet tylko po kilka linijek w wąskiej szpalcie.

Poza tymi trzema miastami i ich okolicach, również o Etnie, Noto, Ragusie, Modicy. Na końcu jest indeks z podstawowymi hasłami. Jak już wspomniałem, na niektórych stronach w tekst włamane są informacje w ramkach. Przeważnie ciekawe, szkoda, że nie uwzględnione w spisie treści, co ułatwiłoby ich odszukiwanie bez konieczności przeglądania całego przewodnika. Oto one: „Wycieczka na Etnę”. „Rozrywki Archimedesa”. „Muzy z Syrakuz”. „Katania wczoraj i dziś”. „Święta Agata, między sacrum i profanum”. „Teatro Bellini” (jego imienia teatr operowy). „Casa di Verga” (dom tego pisarza). „Plaże”. „Święta Łucja”. „Papirus” (sycylijski). „Czekolada z Modicy”.

KATANIA, SYRAKUZY I TAORMINA. Przewodnik Michelina, wyd. polskie Bezdroży. Bez nazwisk autorów. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 135, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-4334-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top