CZECHY: LIBEREC – MIASTO POD GÓRĄ JESZTED

 

 

Stutysięczny Liberec jest pięknie położony pomiędzy jesztedskim grzbietem górskim a Górami Izerskimi. Ale krajobrazy to nie jedyna atrakcja miasta, które swymi początkami sięga do XIV wieku. Swe początki Liberec zawdzięcza handlowi. Tu, pomiędzy górami, kupcy urządzali sobie odpoczynek podczas podróży. Z małej osady, o jakiej wspominają kroniki z połowy XIV wieku, w 1577 zmienił się w miasto, co potwierdził cesarz Rudolf II. Zasadnicze zmiany w Libercu nastąpiły w drugiej połowie XVIII wieku, gdy centrum miasta stanowiły domy murowane okresu klasycyzmu. Początek wieku XIX to rozwój przemysłu tekstylnego i jednocześnie architektury przemysłowej, co wpłynęło na uzyskanie statusu samodzielnego miasta.

 

W tym czasie powstało wiele reprezentacyjnych budowli, które miastu dodawały majestatyczności odpowiadającej jego znaczeniu. Liberec zaraz po Pradze był drugim największym miastem w Czechach. Znajdowały się tu trzy konsulaty, 50 zakładów tekstylnych, 60 zakładów przemysłu metalowego, między innymi produkcją samochodów RAF.

 

RATUSZ, TEATR, MUZEUM

 

Obecnie miasto przyciąga amatorów górskich wędrówek, sportów zimowych i miejskich spacerów. Te spacery zazwyczaj zaczynają się w samym centrum, gdzie stoi majestatyczny ratusz wybudowany w stylu neorenesansowym i ukończony w roku 1893, który jest symbolem bogactwa, gospodarczego i kulturowego rozwoju miasta.

 

Za budynkiem ratusza znajdziemy Teatr Frantiszka Xawera Szaldy z roku 1893. Budowle ubezpieczalni, muzeum i izby handlowej z lat 1901 – 02 tworzą swoją okazałością i czystością stylu złote jądro historycznej części miasta, którego ozdobą jest również dzielnica willowa z przełomu XIX i XX wieku, która dzięki swojej niepowtarzalności dopełnia tamtejszą dynamikę Liberca.

 

OGRÓD BOTANICZNY U STÓP GÓR IZERSKICH

 

W tej dzielnicy, Lidowych Sadach, z panoramą Gór Izerskich, znajduje się Ogród Botaniczny z 8500 egzotycznymi roślinami skupionymi w dziewięciu pawilonach. To największa tego typu ekspozycja w Czechach. Dzięki niej goście ogrodu mogą czuć się jak w prawdziwej dżungli, na pustyni czy w afrykańskim buszu.

 

Ogród jest najstarszym tego typu obiektem w kraju zbudowanym w 1895 roku. Projektanci urządzając pawilony zadbali o to, by zwiedzający mieli wrażenie, iż przenieśli się do odległej Australii, amazońskiej dżungli czy na pustynie Meksyku. Otacza nas wilgotne lub suche gorące powietrze, czujemy zapach kwitnących kwiatów, a nasze oczy napawają się urokiem ich barw i kształtów.

 

GALERIA SZTUKI W DAWNYCH CESARSKICH ŁAŹNIACH

 

Niedaleko od ogrodu stoi piękny budynek Łaźni Franciszka Józefa I z początku XX wieku. Nikt się już w nich nie kąpie, bowiem kilku miesięcy temu w budynku urządzono Regionalną Galerię Sztuki. Galeria zbiory swe zawdzięcza Heinrichowi von Lebieg, jednemu z największych magnatów przemysłu tekstylnego ówczesnej monarchii Austro – Węgierskiej. W 1902 roku przekazał on swoje zbiory obrazów miastu.

 

Kolekcja, którą dumnie i zasłużenie określał jako najlepszą w całej cesarskiej monarchii, liczyła 220 obrazów, głównie austriackich, ale też niemieckich i francuskich. Cała kolekcja Liebiega zachowała się do dziś, a od końca lutego jest dostępna dla odwiedzających w nowej siedzibie galerii. W galerii znaleźć można także między innymi współczesną sztukę czeską.

 

CENTRUM NAUKI W DAWNEJ FABRYCE

 

Z drugiej strony miasta, w dawnej fabryce tekstylnej, nie słychać już terkotu starych maszyn. Od końca marca króluje tu nauka. iQLandia to supernowoczesne centrum nauki, gdzie można wziąć udział w treningu kosmonautów, przeżyć trzęsienie ziemi i wichury, podziwiać taniec ogni i błyskawic, poznać zasady działania przeróżnych przedmiotów używanych na co dzień.

 

Jest też niezwykły eksponat kosztującym dwa miliony koron – humanoidalny robot Thespianie porozumiewającym się za pomocą gestów i mimiki z ludźmi. Możemy odwiedzić planetarium 3D, poznać tajniki „matczynego łona“ i wiele innych zagadek nauki i natury. Dla Polaków wielkie ułatwienie – wszelkie opisy są także w naszym języku.

 

KOLEJKĄ NA GÓRĘ JESZTED

 

Liberec bywa nazywany miastem pod Jesztedem, którego wierzchołek, osiągający wysokość 1012 metrów, zdobi nowoczesna wieża będąca dominantą całej krainy. Oryginalna konstrukcja mająca kształt rotacyjnego hyperboloidu zbudowana została według projektu architekta Karla Hubaczka, który za propozycję tą otrzymał prestiżową nagrodą Perreta. Obiekt, w którym znajduje się centrum łączności i hotel z restauracją, otwarty został w 1973 roku.

 

I stał się symbolem interesującego miasta, znajdującego się pod nim. Obecnie hotel przechodzi gruntowny remont i stara się u umieszczenie go na liście zabytków UNESCO. Wjazd kolejką linową na szczyt i spojrzenie na miasto z góry, wypicie szklaneczki piwa z miejscowego browaru w restauracji z widokiem na okolicę to wspaniałe zakończenie wycieczki po pięknym Libercu.

 

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top